Copyright © by Cia Ho, 1999

Prezentujemy dzisiaj tekst o ostatnim Krakonie i w związku z tym chcielibyśmy podkreślić, że jest to subiektywna ocena autora i w dodatku wyjęta z Jego prywatnego listu (mamy, oczywiście zgodę na publikację). Niemniej zawsze prywatnie pisze się inaczej niż "na sprzedaż"...

Byłem dzisiaj na Krakonie. W zasadzie się nie wybierałem - nie przepadam za konwentami pełnymi roleplayów turlających stuścienne kostki, przepełnionymi salami video w których lecą same stare filmy, albo manga. Wybrałem się bo interesował mnie punkt programu "SPOTKANIE Z REDAKCJĄ FAHRENHEITA"... ED nie przyjechał, do spotkania nie doszło. Organizacja była do dupy - nawet 20 minut po terminie kiedy spotkanie miało się odbyć, nikt z ludzi noszących plakietkę "Organizator" i siedzących przy stoliku z napisem "INFORMACJA", nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie czy tego spotkania na pewno już nie będzie i czy w związku z tym mogę iść do domu. Jedyny plus był taki, że kupiłem sobie nowego Sapkowskiego. Spotkałem Jacka Suligę, autora SAPKOWSKI ZONE - też czekał na spotkanie z F. Potem (jakieś 1,5 h póżniej)prowadził razem z jakimś drugim gościem o ksywie "Gwoździu" panel poświęcony fantastyce w sieci - pomyślałem że jak już przyszedłem to zostanę i posłucham. Czekałem ponad godzinę i oglądałem przygotowane atrakcje: kilku gości w czarnych sztach przy świetle swiec wbiło nóż w lalkę (jak powiedział by Beavis "THAT WUZZ PRETTY COOL!"), rolplaye turlali kostki, w sali z grami były trzy komputery na krzyż i na każdym starcraft, zjadłem hot-doga (kłamstwo i prawda: wcale nie był "hot" za to naprawdę smakował jakby był zrobiony z psa), przejrzałem program. Gdzieś po drodze minął mnie biegnący do kibla gość z plakietką "FELIKS KRES" i krzyczał do kogoś za moimi plecami "że mu się strasznie chce lać bo pije piwo cały dzień". Był Oramus, Inglot i ktośtam jeszcze znany. W koncu zaczął się "panel" poświęcony SF w internecie: 20 minut walki z windowsem 98, który nie chciał współpracować z telebimem, potem treść - prezentacja kilku stron na krzyż, głównie klubów (krakon, gkf i inne), autorom w sieci (Sapkowski zone, strona Oramusa, strona ED Andrzeja Sołtysika), kilka magazynów internetowych - tu pokazali na chwilkę FAHRENHEITA. Nie wiem czemu prezentowali to 640x480 więc wszystko wyglądało "krzywo" (nawet FAHRENHEIT i KRAKON) - tekst przeskakiwał do następnej lini, na stronach z ramkami pojawiały się paski przewijania tam gdzie nie powinno ich być w zamyśle autorów. Z całości wyniosłem wrażenie, że fantastyka w sieci jest! Pokazali jeszcze kilka "quick timów"! Nie mogę się wypowiadać za ludzi, którzy przyjechali na całość, aby grać czy robić coś innego, ale z perspektywy człowieka który poświęcił wolne popołudnie, zabulił za wstęp i chciałby zobaczyć coś ciekawego i dobrze zaprezentowanego, to była straszna [...](cenzura)! Krakon SUCKS!


Szkic kalendarium spotkań Fandomu w 1999r.

  • 27.02.1999 - Spotkania z fantastyką - Katowice
  • 06.03.1999 - Dzień z fantastyką - Poznań
  • 20.03.1999 - Galicyjska Gildia Fanów Fantastyki - Kraków
  • 26.03.1999 - 28.03.1999 - Seminarium filmowe - Gdańsk
  • 30.04.1999 - 03.05.1999 - Arracon99 - Elbląg
  • 10.04.1999 - 11.04.1999 - Drakkar - Szczecin
  • 04.06.1999 - 06.06.1999 - Seminarium literackie "Trzecia wojna Swiatów czyli kobieta i mężczyzna w fantastyce" - ŚKF
  • 01.07.1999 - 04.07.1999 - Xcon'99 - Narew w Puszczy Białowieskiej
  • 01.07.1999 - 14.07.1999 - Orkon'99
  • 07.1999 - Zlot Jedi Union - Wrocław
  • 12 - 15 sierpien Bachanalia Fantastyczne w Zielonej Gorze - Impreza oparta na Szpitalu Kosmicznym
  • 26.08.1999 - 29.08.1999 - Polcon 1999 - Warszawa
  • 03.09.1999 - 04.09.1999 - Towarzystwo Hobbityczne - Czersk
  • 11.11.1999 - 14.11.1999 - Szedariada - Wrocław
  • 12.1999 - Nordcon - GKF


Szanowny Panie!
Drogi Kolego!

Proponuję lekturę dokumentów, które powstały w wyniku wysłuchiwania częstych utyskiwań środowiska polskich autorów oraz przemyśleń, obserwacji i przewidywań własnych.
Nie zaskakuje już nikogo rozbieżność między ocenami wydawców, którzy uważają, że książki są zbyt tanie, i czytelników, którzy nie mogą kupić tyle, ile by chcieli. Wydawcy uważają, że nie da się na książkach godnie zarobić, a na pewno każdy chybiony tytuł może doprowadzić firmę do upadku, dlatego unikają oni ryzyka z polskimi autorami.
Niewiele możemy sami zrobić, by - nie naruszając zasad rynku - i bez większego udziału finansowego promować polską fantastykę. Możemy jednak spróbować skonsolidować się i powołać do życia nagrodę polskich autorów - fantastów. W mojej wizji powinna ona poruszyć nieco machinę promocyjną, być może zainteresuje media nagrodą, a potem Autorami, a potem - książkami Polaków.
W dużej mierze są to, być może, tylko życzenia, ale spróbujmy je zrealizować - nie uczyni tego za nas nikt spoza środowiska. Dlatego liczę przede wszystkim na Wasze życzliwe zainteresowanie pomysłem, wsparcie i pomoc w jego realizacji. Wdzięczny będę za wszelkie uwagi krytyczne, ale - nie przesadzajcie! Krytyka jest łatwiejsza od kreacji, co Wy, Autorzy, wiecie najlepiej.

Szanowny Panie!
Drogi Kolego!

Zachęcam więc do zapoznania się z poniższymi dokumentami "inaugurującymi".
Wszystko w nich jest do przedyskutowania i poprawienia (najbliższa przewidywana okazja "na żywo" - Seminarium w Katowicach), łącznie z nazwą stowarzyszenia inicjującego i nazwą nagrody ("Srebrny Glob"). Byle dyskusje i kłótnie nie spowodowały, że działalność APPF zamrze nie zrodziwszy się.

Szanowny Panie!
Drogi Kolego!

Byłbym bardzo zobowiązany, gdybyś po przeczytaniu listu i dokumentacji odezwał się do mnie emailem lub pocztą zwykłą, może nawet już w postaci podpisanej Deklaracji. Jeśli - z jakiegoś powodu - pomysł Ci się nie podoba i nie zamierzasz uczestniczyć w tej akcji - również daj znać, żebym niepotrzebnie nie molestował Cię w przyszłości.

Bez specjalnego - do tej chwili - angażowania się w akcję informacyjną uzyskałem pozytywną deklarację pół tuzina Autorów.
Łączcie się Emilem lub tradycyjnie i wypowiadajcie się.

P.S. Kilku młodych, znajomych plastyków z dużym zrozumieniem odniosło się do propozycji zaprojektowania statuetki, istnieją też spore szanse na bezpłatne wykonanie odlewów. Tak więc pewne pozytywne odruchy temat już wywołał.

Eugeniusz Dębski
54-440 Wrocław
ul. Rogowska 14 m.18
tel. 357-82-90 fax(grzecznościowy): 357-14-66
E-mail: edebski@sci.wroc.pl
rej2@rej.com.pl

PROJEKT REGULAMINU APPF

1. ASOCJACJA POLSKICH PISARZY-FANTASTÓW jest - w aktualnej strukturze - dobrowolnym stowarzyszeniem non profit.
2. Celem powołania i działalności APPF jest szeroko rozumiana promocja, reklama, popularyzacja i rozszerzanie pozycji polskiej twórczości fantastycznej na rynku polskim i obcym.
3. Podstawowym sposobem realizacji celu APPF jest przyznawanie w gronie Członków APPF nagrody za ubiegły rok kalendarzowy: "Srebrny Glob za Powieść Roku" i "Srebrny Glob za Opowiadanie Roku".. Kryteria klasyfikacji do kategorii powieść i opowiadanie określone są w punkcie II. 4 UZGODNIEŃ SZCZEGÓŁOWYCH.
4. Członkiem APPF może zostać każdy polski autor opublikowanego w postaci książkowej utworu fantastycznego - powieści, zbioru opowiadań lub czterech opowiadań w publikatorach branżowych i innych. Kryteria przyjmowania Autorów w szeregi członków APPF określone są w punktach I. 2 i I. 3 UZGODNIEŃ SZCZEGÓŁOWYCH.
5. Podstawowym obowiązkiem dobrowolnie zgłoszonej przynależności do APPF jest śledzenie polskiej twórczości fantastycznej w stopniu i zakresie, umożliwiającym głosowanie i wybór najlepszej, zdaniem członków APPF, powieści i najlepszego opowiadania polskiego Autora za dany rok.

UZGODNIENIA SZCZEGÓŁOWE

I. CZŁONKOSTWO W APPF, STRUKTURA ORGANIZACYJNA

1. Dla wystarczająco sprawnego działania APPF powołane zostaje Kolegium APPF w składzie trzyosobowym. Stanie się to najbliższym konwencie, na którym odbędzie się zebranie organizacyjne. Proponowany jest Polcon'99 w Warszawie.
2. Kolegium roześle do potencjalnych członków z niewątpliwym dorobkiem wydawniczym propozycje wstąpienia do APPF. Po zebraniu Deklaracji Kolegium będzie przez cały czas działania dążyć do rozszerzenia składu APPF. Wzór Deklaracji znajduje się w Załączniku 1 do niniejszego Projektu.
3. Przez niewątpliwy dorobek rozumie się opublikowaną powieść lub tom opowiadań. W deklaracjach wszyscy członkowie APPF wypisują swoją bibliografię - w wymiarze wymienionym w punkcie 4 PROJEKTU REGULAMINU. W przypadkach wątpliwych Kolegium może zażądać szczegółów mogących rozwiać wątpliwości - sprecyzowania bibliografii, wypożyczenia tekstów itp.
4. W deklaracjach Członkowie zobowiązują się do opłacenia składki, która przeznaczona jest przede wszystkim na zaprojektowanie i wykonanie symboli nagród w postaci statuetek oraz - w przypadku nadwyżki - na cele organizacyjne: koszty korespondencji, reklamy i promocji działalności APPF.
5. Członkowie APPF mogą zgłaszać kandydatury ludzi związanych z fantastyką polską, nie będących wprost autorami, ale zasługujących, zdaniem Członków, na uczestnictwo w pracach APPF. Dotyczy to redaktorów wydawnictw książkowych i prasowych, krytyków i tłumaczy - ludzie ci wpływają na bezpośrednio i pośrednio na fantastykę polską. Ze zgłoszonej puli kandydatur członkowie APPF mogą wybrać co roku 1 (jedną) osobę, której może być po głosowaniu nadane Członkostwo Honorowe, wiążące się z obowiązkiem płacenia składki i prawem do głosowania na "Srebrny Glob za Powieść Roku" i "Srebrny Glob za Opowiadanie Roku".
6. Członek Honorowy może odmówić uczestnictwa w APPF przed przyjęciem w poczet członków.
7. Członek Zwyczajny i Członek Honorowy APPF może w każdej chwili zgłosić wystąpienie z Asocjacji bez podania powodów. Członkostwo ustaje z chwilą dostarczenia mu powiadomienia o otrzymaniu zgłoszenia rezygnacji z członkostwa.
8. Członek APPF może być usunięty z Asocjacji po zgłoszeniu takiej potrzeby przez Kolegium APPF (np. za permanentne niespełnianie przyjętych na siebie obowiązków - głosowania, niepłacenie ew. składek lub czyny niehonorowe) lub któregokolwiek z Członków Zwyczajnych ASOCJACJI i głosowaniu zwyczajnym pisemnym wszystkich Członków Zwyczajnych APPF.

II. WYBÓR NAGRODZONYCH UTWORÓW

1. Kolegium co pół roku - do końca pierwszego miesiąca następnego półrocza - rozsyła do Członków APPF bibliografię polskiej fantastyki. Członkowie mają prawo zgłaszania pominiętych tekstów. Kolegium musi je uwzględnić najpóźniej w następnym kwartale. Na bieżąco lista bibliograficzna będzie podawana w Internecie a wszyscy Członkowie APPF będą powiadomieni o adresie internetowym listy bibliograficznej.
2. W głosowaniu za dany rok biorą udział utwory opublikowane w prasie do numeru grudniowego włącznie, lub w przypadku periodyków o cyklu dwu-trzymiesięcznym z numerem mającym w dacie m-c grudzień oraz wydawnictwa książkowe sygnowane danym rokiem wydane do miesiąca marca.
3. Głosowanie odbywa się pisemnie, na rozesłanych przez Kolegium Formularzach Głosowania, zwrot Formularzy następuje w postaci przesyłki potwierdzonej. Wzór Formularza Głosowania znajduje się Załączniku 2 niniejszego PROJEKTU REGULAMINU.
4. Przyznanie tytułu "Powieść Roku" , "Opowiadanie Roku" następuje w trybie głosowania pisemnego, przy czym za opowiadanie przyjmuje się tekst beletrystyczny o objętości max. 60 stron znormalizowanych. Póki Członkowie nie postanowią inaczej nowele i noweletty rozważane są w kategorii "Powieść". O zwycięstwie w poszczególnych kategoriach decyduje zwykła większość głosów uczestników głosowania.
5. Formuła głosowania. Głosowanie ma charakter dwustopniowy: pierwszy stopień - nominacje, stopień drugi - głosowanie właściwe z listy nominacji. W obu o miejscu decyduje zdobyta przez dany utwór ilość punktów.
A/ Członkowie i Członkowie Honorowi APPF dysponują w głosowaniu 10 punktami dla opowiadania i 10 punktami dla powieści. Między wszystkie podane w bibliografii utwory w danej kategorii Członek rozdziela swoje 10 pkt, w dowolnej konfiguracji, 1 x 10 pkt, 10 x 1 pkt, itd.
B/ Po zwrocie formularzy Kolegium oblicza głosy i podaje do wiadomości listę nominowanych do nagrody "Srebrny Glob za Powieść Roku" i "Srebrny Glob za Opowiadanie Roku". Lista nominacji będzie podana w Internecie, a wszyscy Członkowie APPF będą powiadomieni o jej adresie internetowym.
C/ W kategorii "powieść" lista nominacji obejmuje max. 5 pozycji. W przypadku wydania w danym roku mniejszej ilości powieści postępowanie nominacyjne nie ulega zmianie.
D/ W kategorii "opowiadanie" lista nominacji obejmuje 10% wszystkich wziętych pod uwagę tekstów /z zaokrągleniem do góry/.
E/ Po ustaleniu listy Nominacji do nagrody "Srebrny Glob" Kolegium rozsyła listę nominacji do wszystkich Członków i Członków Honorowych APPF z określeniem terminu ostatecznego na dokonanie głosowania.
F/ Członkowie i Członkowie APPF ponownie dysponują 10 punktami w każdej z kategorii i przydzielają je dzieląc na dowolną ilość utworów /min. 1 pkt/ lub oddając wszystkie na 1 utwór.
G/ Członkowie i Członkowie APPF nie muszą przydzielić całej swej puli głosów w żadnym z głosowań.
H/ Kolegium oblicza głosy i podaje na ustalonym Konwencie wyniki głosowania z podaniem ilości uzyskanych przez poszczególnych nominantów punktów. Szczegółowe wyniki głosowań - przydział punktów przez poszczególnych Członków poszczególnym utworom objęte są tajemnicą, a obowiązkiem Kolegium jest zachowanie tej wiedzy wyłącznie do swojej wiadomości.
I/ W przypadku gdy dwa lub więcej utworów otrzymają tę samą ilość głosów decyduje skrócone głosowanie - głosują Członkowie Kolegium i tylu z Członków i Członków Honorowych APPF ilu trzeba do reprezentowania w proporcjach 1 głosujący na 10 Członków APPF - np. przy 36 Członkach decydują głosy 7 osób: 3 (Kolegium) + 4 (pierwsze 4 osoby z alfabetycznej listy; przy następnym takim głosowaniu głosują kolejni Członkowie z listy alfabetycznej).

III. UZGODNIENIA DODATKOWE

1. Ogłoszenie wyników nastąpi w każdym roku na Polconie, w przypadku, gdy Polcon nie będzie organizowany na innym - reprezentatywnym - spotkaniu polskiego Fandomu.
2. Nagrodzony Autor ma nieograniczone czasem prawo do informowania Czytelników, Wydawców, Krytyków o przyznanej nagrodzie z zaznaczeniem kategorii i roku.
3. Do końca lutego każdego roku Członkowie APPF przysyłają na adres członka Kolegium - Skarbnika składkę roczną, przysłanie składki jest jednoznaczną deklaracją chęci uczestniczenia w pracach APPF w roku bieżącym. Nie przysłanie składki po ponagleniu przez Kolegium jest interpretowane jako rezygnacja z członkostwa w APPF.
4. Kolegium, prócz prac realizujących główny cel APPF, powinno dążyć do przejęcia przez APPF takiej ilości gratisów książkowych polskich autorów, która pozwoliłaby przekazać je wszystkim Członkom APPF lub przynajmniej tym, którzy zadeklarują chęć przyjęcia gratisu.

Załącznik 1

DEKLARACJA CZŁONKOWSKA
ASOCJACJI POLSKICH AUTORÓW-FANTASTÓW
Nr ......................

1. Nazwisko:.........................................................................................................................

2. Imię:..................................................................................................................................

3. Adres pocztowy:..............................................................................................................

4. Adres e-mailowy:............................................................................................................

5. Telefon I dom.:................................................................................................................

6. Tel. II kontakt.:...............................................................................................................

7. Tel. komórkowy:.............................................................................................................

8. Fax:...................................................................................................................................

9. Inne:..................................................................................................................................

Zgłaszam akces do członkostwa w Asocjacji Polskich Pisarzy-Fantastów i przyjmuję na siebie obowiązki konieczne do prawidłowego funkcjonowania APPF - śledzenie publikacji polskich utworów fantastycznych wszystkich konwencji i gatunków oraz udział w głosowaniach na nagrody "Srebrny Glob za Powieść Roku" i "Srebrny Glob za Opowiadanie Roku" oraz opłacenia ustalonych składek członkowskich niezbędnych do wykonania statuetek/symboli przyznawanych nagród.


-------------------------------------
(data, podpis)

Bibliografia (zgodna z pkt. 4 Projektu Regulaminu)

  • 1.
  • 2.
  • 3.
  • 4-
.....................................................................................................................................................................
Załącznik 2
FORMULARZ GŁOSOWANIA
ASOCJACJI POLSKICH AUTORÓW-FANTASTÓW
(w projektowaniu)


Fragment opublikowanej n-rze 3/99 "Fenixa" większej całości.

Od kilku tygodni w kołach fandomowych trwa lekkie wrzenie wywołane tekstem "Złoty cielec" opublikowanym w "NF". Spłycając dyskusję i wyprowadzając wnioski, o które nikomu z dyskutujących nie chodziło, powiadam: Za mało jest u nas nagród! Pobuszowawszy ostrożnie po Internecie rosyjskim stwierdzam, że mają tam około tuzina znaczących, niekwestionowanych co do ich ważkości nagród. I kilkanaście pomniejszych, lokalnych, klubowych, incydentalnych.

Ktoś, kto uważnie mnie dotychczas czytał wyprowadzi słuszny wniosek - optuję za wynalezieniem u nas polskiej Nebuli! Teraz Polska!

Istnieje szereg trudności, dwa szeregi wątpliwości, i trochę zalet tego pomysłu, może i nieświeżego, ale jakoś nikt głośno o tym nie gadał, więc ja!

Owszem, nie istnieje w Polsce żaden związek autorów SF i F. A co to za problem? Będzie Polcon, można zawiązać, nie musi być rejestrowany i rozdawać legitymacji związkowych. Proszę, niech się zawiąże Nieformalne Stowarzyszenie Polskich Pisarzy Fantastycznych. Może lepiej bez "nieformalne", SPPF ma lepszy skrót niż NSPPF. Na początek dwadzieścia-trzydzieści osób. Niech będą to ludzie z drukowanym dorobkiem, książkowym, gazetowym...

Owszem, nie ma pieniędzy. A co to za problem? Jeśli chcesz, autorze, należeć na SPPF, elitarnej (chociażby dlatego, że nie sformalizowanej) formacji i ferować wyroki na kolegów - wpłacasz 10 PLN rocznie i sobie głosuj. Po roku powinno być takich 50-70, to i kasa na nagrody będzie wyższa. Można również wykonać wariant trudniejszy, bo wymagający trochę zachodu, ale wyglądający bardziej elegancko. Mianowicie może znajdzie się w gronie lub okolicach ktoś aktywniejszy od reszty i zajmie się wyszukiwaniem wśród Wydawców sponsorów nagrody, nie powinno byś specjalnie dużo zachodu, wszak to brzmi!

I co dalej... Oto członkowie gildii owej, czy SPPF, mają obowiązek:

¨ wpłacić dychę,

¨ przeczytać tuzin książek (wydawnictwa chyba odżałują dwadzieścia gratisów dla SPPF) i trzy tuziny opowiadań z prasy branżowej i innej,

¨ uwinąć się z tym do marca (można skorzystać z wykazów nagród im. J. Zajdla),

¨ zagłosować.

Oczywiście, bon ton wymaga, by nie głosować na swoje twory. Głosujący (a może i każdy kto zechce?) mają wgląd do formularzy głosowania.

No i rzecz najważniejsza - po co to komu?

Trochę po to, by Jacek Inglot nie zadręczał siebie i nie zanudzał Was, Czytelnicy, kwękaniem o fatalnym stanie polskiej wydawanej fantastyki. Nagroda, jaką by nie była, działa na Wydawcę i na Księgarza, i na Kupującego. Co innego potrzymać w ręku książkę Dymka Bereźnego, a co innego - książkę nagrodzoną przez Stowarzyszenie Polskich Pisarzy Fantastycznych! Może najdzie ochota kupić? A wcześniej - wydać, sprowadzić, wystawić?!

Trochę po to, by mieć jeszcze jeden wskaźnik tego, co się dzieje w polskiej fantastyce. Chociażby po to, by zobaczyć co się dzieje w światku Autorów. By wprowadzić trochę fermentu, by rozległ się jakiś szum, szumek, by książka czy opowiadanie miało jakieś takie... entré. Może ktoś powiedzieć, że nagrodzone będą rzeczy już wydane, więc śmietana po obiedzie, ale nagrodzony autor owo entré wykorzysta przy następnej wizycie w redakcji czy wydawnictwie.

Trochę po to, by Autorów zdopingować do ścigania się.

Trochę po to, by po "Sląkfie"" i "Zajdlu" nie markotniały miny tych, którzy uważali, że nagroda należy im się jak psu kiełbasa, i by mieli jeszcze na co czekać.

W tej liczbie i ja.

Reasumując, jeśli pomysł nie wydaje się Wam, Autorzy i Czytelnicy, tylko wytworem niedopieszczonej wyobraźni - poczekajmy do Polconu. Może na nim SPPF zawiąże się i w 2000 roku (niezła data na rozruch!), podczas Krakonu czy innego równie atrakcyjnie kalendarzowo ulokowanego Conu, rozda się... co?

Nazwa?

Nazwa!

W kategoriach powieść i opowiadanie.

Szanownych Autorów uprasza się o odzewy /rej2@com.pl/ z propozycjami nazwy Nagrody. Pieniędzy na razie nie przysyłajcie!

Tonic

PROJEKT REGULAMINU APPF

1. Asocjacja Polskich Pisarzy Fantastycznych jest - w aktualnej strukturze - dobrowolnym stowarzyszeniem non profit.

2. Celem powołania i działalności APPF jest szeroko rozumiana promocja, reklama, popularyzacja i rozszerzanie pozycji polskiej twórczości fantastycznej na rynku polskim i obcym.

3. Podstawowym sposobem realizacji celu APPF jest przyznawanie w gronie Członków APPF nagrody za ubiegły rok kalendarzowy w dziedzinie powieść i opowiadanie. Kryteria klasyfikacji do dziedziny powieść i opowiadanie określone są w punkcie Uzgodnienie Szczegółowe.

4. Członkiem APPF może zostać każdy polski autor opublikowanego w postaci książkowej utworu fantastycznego - powieści, zbioru opowiadań lub czterech opowiadań w publikatorach branżowych i innych. Kryteria przyjmowania Autorów w szeregi członków APPF określone są w punktach 2 i 3 Uzgodnień Szczegółowych.

5. Podstawowym obowiązkiem dobrowolnie zgłoszonej przynależności do APPF jest śledzenie polskiej twórczości fantastycznej w stopniu i zakresie, umożliwiającym głosowanie i wybór najlepszej, zdaniem członków APPF, powieści i najlepszego opowiadania polskiego Autora za dany rok.

UZGODNIENIA SZCZEGÓŁOWE

CZŁONKOSTWO W APPF, STRUKTURA ORGANIZACYJNA

1. Dla wystarczająco sprawnego działania APPF powołane zostaje Kolegium APPF w składzie trzyosobowym. Stanie się to najbliższym konwencie, na którym odbędzie się zabranie organizacyjne. Proponowany jest Polcon’99 w Warszawie/Seminarium w Katowicach lub oba.

2. Kolegium roześle do potencjalnych członków z niewątpliwym dorobkiem wydawniczym propozycje wstąpienia do APPF. Po zebraniu deklaracji Kolegium będzie przez cały czas działania dążyć do rozszerzenia składu APPF.

3. Przez niewątpliwy dorobek rozumie się opublikowane powieści lub tomu opowiadań. W deklaracjach wszyscy członkowie APPF wypisują swoją bibliografię - w wymiarze wymienionym w punkcie 4 Regulaminu. W przypadkach wątpliwych Kolegium może zażądać szczegółów mogących rozwiać wątpliwości - sprecyzowania bibliografii, wypożyczenia tekstów itp.

4. W deklaracjach członkowie zobowiązują się do opłacenia składki, która przeznaczona jest przede wszystkim na zaprojektowanie i wykonanie symboli nagród w postaci statuetek oraz - w przypadku nadwyżki - na cele organizacyjne - koszty korespondencji, reklamy i promocji działalności APPF itp.

5. Członkowie APPF mogą zgłaszać kandydatury ludzi związanych z fantastyką polską, nie będących "wprost" Autorami, ale zasługujących, zdaniem Członków, na uczestnictwo w pracach APPF. Dotyczy to redaktorów wydawnictw książkowych i prasowych, krytyków i tłumaczy - ludzie ci wpływają bezpośrednio i pośrednio na fantastykę polską. Ze zgłoszonej puli kandydatur członkowie APPF mogą wybrać co roku 1 (jedną) osobę, której nadane będzie Członkostwo Honorowe, wiążące się z obowiązkiem płacenia składki i prawem do głosowania na "Powieść Roku" i "Opowiadanie Roku". Członek Honorowy może odmówić uczestnictwa w APPF przed przyjęciem w poczet członków lub - jak każdy Członek - w dowolnym momencie.

WYBÓR NAGRODZONYCH UTWORÓW

1. Kolegium co kwartał - do końca pierwszego miesiąca następnego kwartału - rozsyła do Członków APPF bibliografię polskiej fantastyki. Członkowie mają prawo zgłaszania/uzupełniania wykazu o pominięte teksty. Kolegium musi je uwzględnić najpóźniej w następnym kwartale.

2. W głosowaniu za dany rok biorą udział utwory opublikowane w prasie do numeru grudniowego włącznie, lub w przypadku periodyków o cyklu dwu-trzymiesięcznym z numerem mającym w dacie m-c grudzień oraz wydawnictwa książkowe sygnowane danym rokiem wydane do m-ca marca.

3. Głosowanie odbywa się pisemnie, na rozesłanych przez Kolegium formularzach, zwrot formularzy-kart głosowania następuje w postaci przesyłki potwierdzonej.

4. Przyznanie tytułu "Powieść Roku" , "Opowiadanie Roku" następuje w trybie głosowania pisemnego, przy czym za opowiadanie przyjmuje się tekst beletrystyczny o objętości max. 60 stron znormalizowanych. Póki Członkowie nie postanowią inaczej nowele i noweletty rozważane są w kategorii "Powieść" . O zwycięstwie w poszczególnych kategoriach decyduje zwykła większość głosów uczestników głosowania.

5. W przypadku równej ilości głosów następuje głosowanie drugie, w którym biorą udział tylko kandydatury w poprzednim głosowaniu nierozstrzygnięte. Uwaga: w przypadkach uzasadnionych, np. w przypadku braku czasu na przeprowadzenie głosowania pisemnego, o przyznaniu tytułu decyduje głosowanie członków Kolegium, którzy muszą o tym poinformować Członków APPF i opinię publiczną przy okazji informowania o nagrodzie.

UZGODNIENIA DODATKOWE

1. Ogłoszenie wyników nastąpi w każdym roku na ... /Polconie?/, w przypadku, gdy /Pol/...con nie będzie organizowany na innym - reprezentatywnym - spotkaniu polskiego Fandomu.

2. Nagrodzony Autor ma nieograniczone czasem prawo do informowania Czytelników, Wydawców, Krytyków o przyznanej nagrodzie z zaznaczeniem kategorii i roku.

3. Do końca lutego każdego roku Członkowie APPF przysyłają na adres członka Kolegium - Skarbnika składkę roczną, przysłanie składki jest jednoznaczną deklaracją chęci uczestniczenia w pracach APPF w roku bieżącym. Nie przysłanie składki po ponagleniu przez Kolegium jest interpretowane jako rezygnacja z członkostwa w APPF.

4. Kolegium, prócz prac realizujących główny cel APPF, powinno dążyć do przejęcia przez APPF takiej ilości gratisów książkowych polskich autorów, która pozwoliłaby przekazać je wszystkim Członkom APPF lub przynajmniej tym, którzy zadeklarują chęć przyjęcia gratisu.

Eugeniusz Dębski rej2@rej.com.pl