strona główna     -     okładka numeru     -     spis treści     -     archiwum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Fahrenheit Crew Recenzje
<<<strona 05>>>

 

Recenzje (1)

 

 


Książka

Między Młotem a Słowem Bożym

 

W zasadzie każdy wie, jak wygląda wiking, prawda? Brodaty blondyn w hełmie z rogami, najczęściej występuje na koszulkach ze Szwecji. No i właśnie, niezupełnie... Jak to i w wielu innych przypadkach miało miejsce, to, co wiemy o wikingach, jest na ogół zlepkiem stereotypów, raczej odbiegających od rzeczywistości. Wykorzenić się tego nie da. Dla ogółu wiking już zawsze będzie miał rogi na hełmie i basta. A Młot Thora to dla jednych kotwica, dla innych satanistyczny, odwrócony krzyż. I przy tym krzyżu zostańmy chwilkę.

"Ostatnia saga" Marcina Mortki o krzyżu opowiada sporo. I o wikingach. A przede wszystkim o tym, jak przebiegało łączenie jednego z drugim. W powieści przenosimy się do średniowiecza, do okresu chrystianizacji Skandynawii. Skandynawii, którą – zaznaczmy to od razu – znacznie lepiej opisują piosenki Björk Gudmundsdottir, niż foldery turystyczne i reklamy Finlandii (tej drugiej). A z drugiej strony jest to świat, który podświadomie odbieramy jako bliski. W końcu mitologia i wierzenia wikińskie ze słowiańskim pogaństwem miały wiele wspólnego. Coś w nas chyba zostało, w każdym razie ja takie wrażenie podczas lektury odniosłem...

A o czym jest ta książka?

W zasadzie jest to książka o ścieraniu się światów magicznych. Bo walczy się tu nie tylko żelazem. Kiedy człowiek zaczyna lekturę, bardziej jest nastawiony na powieść historyczną, silnie osadzoną w realiach średniowiecznej północy, opisującą walkę na styku starego i nowego. Walkę taką, jaką znamy z kart historii. Kiedy czytamy wzmianki o trollach, czy karłach, mamy świadomość obracania się w kręgu pewnych wierzeń, ludowych tradycji. Sytuacja trochę się zmienia, kiedy trolle, karły i wiele innych istot na kartach "Ostatniej sagi" pojawiają się całkiem żywe i rzeczywiste. A chrześcijaństwo nie pozostaje w tyle. Nowa wiara nie opiera się tylko na mieczu, stosie i polityce. Nowa wiara u Mortki potrafi wywalczyć sobie miejsce adekwatnymi środkami. Przyznam się szczerze, że było to dla mnie pewnym zaskoczeniem. Nie, żeby motyw chrześcijańskiej magii nie pojawiał się już w literaturze, po prostu w "Sadze" wykorzystany został bardzo umiejętnie. Zresztą siły obu stron poznajemy stopniowo, bez zbędnego w tym wypadku trzęsienia ziemi na początku. I dobrze. Czytając tę książkę trzeba dać jej kilkanaście, kilkadziesiąt stron rozbiegu. Wprowadzenie nawet stylem pisarskim zbliżone jest do języka z sag. Nie każdemu musi się to podobać, nie dla każdego będzie łatwe i przyjemne w lekturze. Kiedy jednak zawiązuje się już akcja, strony zaczynają uciekać w zastraszającym tempie. I, niestety, uciekają, aż do końca.

 

Konrad Bańkowski

 

Marcin Mortka

Ostatnia Saga

Agencja Wydawnicza Runa, 2003

 

 


Książka

Psychoanaliza wampira

 

Wampiry zawładnęły wyobraźnią człowieka już dawno temu i na pewno nie mają zamiaru opuścić naszych umysłów. Nic więc dziwnego, że obok powieści, filmów i komiksów możemy spotkać je w poważnych i solidnych opracowaniach mniej lub bardziej naukowych. "Wampir" otwiera ambitny cykl "Romantyczne okolice śmierci". Pierwszy tom, choć daleki od ideału, zapowiada jednak kawał interesującej lektury, nie mówiąc już o tym, że bardzo staranne wydanie zachęca do lektury.

Praca Marii Janion nie jest oczywiście pierwszą z tego zakresu i na pewno nie ostatnią, nie wyczerpuje też (mimo swojej sporej objętości) tematu, tym bardziej, że połowa tomu to wypisy z literatury wampirycznej. Budzący fascynację i jednocześnie przerażenie mit wampira Janion analizuje na różne sposoby, przede wszystkim jednak skupiając swoją uwagę na jego sferze seksualnej (i analogiach w rodzaju krew jako nasienie, zęby to symbol falliczny itp.), stąd między innymi obszerny rozdział o kobietach – wampach, ale również rozważania na temat seryjnych morderców, nekrofilii i kanibalizmu. Korzysta przy tym bardzo często z rozmaitych badań i analiz, które prowadzą do zaskakujących wniosków: możemy się m.in. dowiedzieć, że Poe był "platonicznym nekrofilem", a i sam Stoker miewał najwyraźniej takie ciągoty. Jak widać wszystko sprowadza się do jednego... Niestety, gdy czytam, że Nosferatu to uzębiony penis, to na myśl przychodzą mi raczej grafomańskie popisy Gretkowskiej, a nie ponadczasowy film Murnaua. Ale nie zabrakło też miejsca dla tych autorów, którzy seksualną konwencją wampirzego mitu się bawili, np. Anne Rice i jej "homoseksualne" wampiry. W książce dużo miejsca zajął też opis symboliki krwi (tu Janion posiłkowała się między innymi mało przecież wampiryczną powieścią "Carrie" Stephena Kinga). Za to zbyt mało – przynajmniej moim zdaniem – uwagi autorka poświęciła mitycznym i historycznym korzeniom wampira, a szkoda, zwłaszcza, że krwiopijcy pojawiają się w rozmaitych mitologiach chyba nawet częściej niż smoki. A jeśli dołożymy do tego rozważania na temat wilkołaków, to nagle okazuje się, że wampira w "Wampirze" jest mniej niż moglibyśmy oczekiwać.

Ale nie ma co narzekać: to ważna książka, jak wszystkie prace Janion rzetelna, merytorycznie niemal bez zarzutu i przystępnie napisana. Nie unika też obszernych cytatów z kultury popularnej, która wampirzym mitem żywi się, przyznajmy, chętnie. Tak więc obok cytatów ze Stokera znajdziemy fragment "Nekroskopa", obok analizy "Nosferatu" – odwołania do horrorów z wytwórni Hammer. Maria Janion jest zresztą jednym z tych badaczy, którzy sporo uwagi – i słusznie – popkulturze poświęcają. W sumie dostajemy więc analizę solidną, ciekawą, choć (też ze względu na porażającą ilość materiałów) niepełną. A że spodziewałem się czegoś bliżej "Diabła" Alfonso DiNoli? I tak jest bardzo dobrze. Mimo porażającej ceny książka warta jest uwagi nie tylko zagorzałych wielbicieli horroru. Oni zresztą o wampirach wiedzą pewnie więcej niż autorka.

 

Jakub Demiańczuk

 

Maria Janion

Wampir. Biografia symboliczna

wyd. słowo / obraz terytoria 2003

 

 



Czytaj dalej...




 
Spis Treści
451 Fahrenheita
Literatura
Bookiet
Recenzje
Zatańczysz pan...
(Spam) ientnika
Zapytaj GINa
Komiks
HOR-MONO-SKOP
Ludzie listy piszą
Konkursy
Andrzej Pilipiuk
Paweł Laudański
Piotr K. Schmidtke
Adam Cebula
W. Świdziniewski
Adam Cebula
Tomasz Pacyński
Konrad Bańkowski
Paweł Leszczyński
Idaho
Adam Cebula
Krzysztof Kochański
Łukasz Kulewski
Piotr Schmidtke
Konrad Bańkowski
Alexandra Janusz
Marta Sadowska
KRÓTKIE SPODENKI
Dawid Brykalski
Krzysztof Sochal
Andrzej Ziemiański
Romuald Pawlak
Elisabeth Moon
Elisabeth A. Lynn
Harlan Ellison
Robert Silverberg
Tomasz Piątek
XXL
 
< 05 >