strona główna     -     okładka numeru     -     spis treści     -     archiwum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Kir Bułyczow Na co wydać kasę
<<<strona 33>>>

 

Zamach na Tezeusza (fragment)

 

 

przekł. EuGeniusz Dębski, Jerzy Rossienik

 

 

1

Agentka InterGalaktycznej Policji Kora Orwat miała dwuletniego bratanka. Kora obiecała mu zrobić na drutach rękawiczki. Żeby wywiązać się z tej obietnicy poleciała w ubiegły piątek do Boliwii i kupiła tam wspaniałą wełnę z alpaki. Alpaka to, jak wiadomo, udomowiona hybryda wigonia z guanako.

W sobotę rano Kora spakowała torbę, chcąc udać się do rodzinnej wsi do babci Nastii i tam w ciszy, popijając ciepłe mleczko, zrobić te jednopalczaste rękawiczki-łapeczki.

W torbie znajdowało się już wszystko, co może się przydać we wsi, ale Kora nagle przypomniała sobie, że chciała jeszcze raz przeczytać "Listy" Marka Aureliusza i odświeżyć tym sposobem zardzewiały z powodu nieużywania język łaciński. Przeszła do salonu, żeby odszukać książkę.

I nagle poczuła, że w jadalni ktoś jest.

Dziwne uczucie.

Nieludzkie. Obce, niemal nie odczuwalne.

Kora przejechała dłonią po biodrze i nachmurzyła się – nie wzięła ze sobą blastera, kiedy pakowała się na wyjazd do babci.

Uciekać? Ukryć się? Przez znane jej pieczary wiać za rzekę?

– Nie śpiesz się, Koro – rozległ się matowy, niski głos komisarza Milodara.

Komisarz stał na środku salonu i rozglądał się rzeczowo.

– Gdzie kupiłaś materiał na kanapę? – zapytał, jakby nie wiedział o swoich agentach wszystkiego. W tym przypadku pamiętał, że Kora w ubiegłym tygodniu zakończyła remont mieszkania. Natomiast tajemnicą poliszynela było, że Milodar zamierzał się żenić.

– Proszę siadać, szefie – rzekła Kora. – Prawdy nie da się wystać.

– Dziękuję, postoję – uśmiechnął się komisarz i Kora zrozumiała, że odwiedził ją nie sam Milodar, a jego hologram, dlatego tak dziwnie zareagowała na jego pojawienie się w mieszkaniu!

Komisarz ostrożnie oparł się plecami o wypchanego pasiastego niedźwiedzia, którego Kora w ubiegłym roku gołymi rękami położyła na Cukarce.

– Nie częstuję pana kawą – powiedziała Kora.

– Słusznie, bo się śpieszę – odparł komisarz. – Chcę cię zaprosić na stadion.

– Niech pan nie wariuje, szefie. Za dziesięć minut odlatuję na wieś do swojego bratanka Gierasika.

– Wspaniale – odezwał się komisarz. Łagodny uśmiech rozjaśnił jego oblicze – zmarszczki pojawiły się na opalonej skórze obok błękitnych oczu, białe zęby błysnęły w promieniach południowego słońca. Milodar odsunął z czoła siwy kosmyk – kto inny z siwymi włosami wydaje się starszy, Milodar – mężniejszy. – Wspaniale – powtórzył. – Na żadną wieś nie pojedziesz. Idziemy na stadion Wembley.

– Komisarzu, to nie czas ani miejsce na żarty!

– Na żarty zawsze jest czas – odparował komisarz. – Mężczyzna od razu zapytałby, na jaki mecz się wybieramy. Ciebie to nie interesuje?

– Nie gram w piłkę. Nie oglądam meczów, nie cierpię futbolu

– Pomyśl, że jesteś na służbie i wykonujesz szczególnie ważne zadanie!

– Ani mi się śni.

– Jesteś zwolniona z InterGpolu!

– Od dawna marzę o zwolnieniu z tej pańskiej omszałej organizacji!

– Koro, zdobyłem dla twojej babci nasiona dyni zwyczajnej i marchwi odmiany "Buratino". Pamiętasz, jak się upominała o nie?

– Komisarzu, jest pan na dodatek starym obłudnikiem, chytrusem i kłamcą. Gdzie są nasiona?

– Zaraz po meczu.

– Co to za mecz?

– O, to już lepiej, przyjaciółko, znacznie lepiej!

– Proszę wreszcie powiedzieć!

– Rosja – Argentyna, finał Pucharu Świata.

– Czy to już dziś?

– Widzę, że za bardzo nie znasz się na futbolu, kruszyno.

– Nie cierpię takiego traktowania.

– A na inne nie zasługujesz. Agent InterGpolu zobowiązany jest, rozumiesz, zobowiązany do wiedzy o pewnych podstawowych sprawach. Na przykład, musi znać wynik działania dwa razy dwa, liczbę "pi" oraz datę i wynik meczu Rosja – Argentyna w finale Pucharu Świata.

– Nasiona ma pan przy sobie?

Hologram poklepał się po kieszeni na piersi.

– Może jednak poinformuje mnie pan, po co mnie tam wlecze? Może jakiś młodszy pracownik sektora marzy, by znaleźć się na moim miejscu?

– Oczywiście.

– A bilet na mecz kosztuje pewnie fortunę?

– Na pewno.

– No to powie pan czy nie?

– W żadnym wypadku.

– Dlaczego?

– Dlatego, że zamierzam powierzyć ci sprawę, której specyfikę określa wynik finałowego meczu Pucharu Świata w piłce nożnej.

– Zabiję pana, komisarzu – oświadczyła Kora i, wziąwszy ze stojaka pogrzebacz, ruszyła w stronę Milodara, żeby wprowadzić groźbę w czyn.

Odruchowo odsunął się, kiedy Kora wzięła zamach. Wyciągnięta do przodu łapa wypchanego niedźwiedzia przeszyła hologram i wysunęła się z piersi komisarza. To był koszmarny widok.

Kora upuściła pogrzebacz i rzekła:

– Szkoda, że nie jest pan prawdziwy.

Milodar w końcu zauważył, że z jego piersi sterczy łapsko niedźwiedzia z wysuniętymi do przodu szponami, zrobił krok do przodu.

– Na stadionie będę najprawdziwszy z możliwych. Takie są zasady.

Milodar słynął w firmie z tego, że zawsze łamał wszystkie zasady.

 

 

2

Wejście na stadion Wembley-2 znajduje się w okolicy stacji metra "Sportiwnaja". W tym kierunku podążają specjalne pociągi od stacji "Park Kultury", "Sokolniki" i "Łubianka". Podstawiane są z wyprzedzeniem, na długo przed początkiem meczu, na peronach zbiera się barwny tłum – prawdziwi piłkarscy kibice. Ale co się działo w tym, od miesiąca oczekiwanym dniu finału – trudno opisać! Fantastycznie wzbogacili się sprzedawcy gwizdków, daszków słonecznych albo przeciwdeszczowych, różnych napojów i innych drobiazgów.

Puste, ciemne pociągi z wielkimi napisami nad przednimi szybami: "Stadion Wembley" wpadały na oświetlone perony stacji, a po chwili rozsuwały się drzwi z napisami "Nie opierać się", we wnętrzu zapalały się światła i tłumy kibiców, jeszcze spokojnych, jeszcze pokojowo nastawionych, wlewały się do wagonów, wypełniały je aż do całkowitego, dobrodusznego wypełnienia. Wagony w mgnieniu oka przesiąkały trudnym do opisania skomplikowanym zapachem tytoniu, piwnego oddechu, oleju silnikowego, potu i pasty do butów, ale wtedy pociąg ruszał i rozpędzał się, pędząc coraz szybciej w głąb tunelu, i zapachy wylatywały przez otwarte górne szyby okien i zostawały w ciemnościach tuneli.

Kibice, dzieląc się bojowym duchem, usiłowali śpiewać pieśni swej młodości. Zachowywali się tak, jakby starali się przestrzegać reguły gry, których Kora, przyciśnięta przez tłum do Milodara, nie znała. Więcej – jako doświadczony agent InterGpolu była zmieszana i niemal przestraszona tym, że Milodar, po raz pierwszy, od kiedy pamiętała, pojawił się cieleśnie, i to tak blisko – świetnie czuła jego pierś, ręce, wyczuwała oddech, twardy wąs łaskotał ją w policzek.

– Ja też czuję się zagubiony – przyznał Korze, pieszcząc oddechem jej ucho. – Pewnie już czas, bym się ożenił.

Znalazł sobie czas na marzenia!

Komisarz Milodar był najlepszą partią i starym kawalerem, na którego polowało, przestrzegając albo i nie przestrzegając reguł gry, kilka tysięcy urodziwych i nieurodziwych mieszkanek Galaktyki. Być może, twierdziły złe języki, specjalnie wymyślił dla siebie zasady: nigdy i nigdzie nie pokazywać się cieleśnie, ponieważ obawiał się porwania. Na pewnych planetach dorastają odważne i bezstresowe dziewoje, gotowe do porwania i zhańbienia mężczyzny, który wpadł im w oko. Tylko wąski krąg najwyższych szarż InterGpolu i, być może, najbliżsi przyjaciele komisarza wiedzieli, że Milodar był już żonaty, ale, niestety, pod powłoką pięknej dziewczyny ukrywało się niezbyt sympatyczne stworzenie z pewnego peryferyjnego globu, które miało nadzieję tym sposobem omotać komisarza, szantażować go i przeniknąć do najskrytszych sekretów Ziemi. Co prawda to nie troska o bezpieczeństwo Ziemi spowodowała, że komisarz stał się zatwardziałym kawalerem, chociaż zachował szczere uczucie do wrażej powłoki, wykonanej przecież tak znakomicie! Kochał ją nawet i teraz, i do tej chwili zachował trójwymiarowe zdjęcia swojej pierwszej żony, mimo że jej prawdziwe macki i żuchwy dawno już zgniły na pewnym odległym cmentarzysku, w pasie Asteroid.

Niedawno Milodar interesował się pływaniem synchronicznym i nie opuszczał ani jednych zawodów, w których uczestniczyły bliźniaczki Julietta i Makbetta Żyliny. Ale którą z nich się interesował i która z nich podarowała mu klips do nosa, pozostawało tajemnicą nawet dla Kory.

Pociąg pędził ku stacji przeznaczenia, nie zatrzymując się na niektórych stacjach, podporządkowany swemu celowi – dowieźć swą partię, swój tysiąc kibiców na Wembley-2 i nikogo nie interesowało, w jaki sposób osiągnie swój cel.

Ktoś zaczął rytmicznie klaskać. Ta-ta, ta-ta-ta! Cały wagon to podchwycił, nawet Kora wiedziała, jak interpretować te klaski i tupania w podłogę – stare jak cały świat zawołanie: "Spar-tak – mistrzem jest!"

Wagon kiwał się, kibice tupali i klaskali, podkręcając się. Milodar, korzystając z niezwykłej sytuacji, głaskał biodro Kory, na szczęście było tak ciasno, że głaskał przy okazji również biodra innych kibiców, za co w końcu oberwał od rudego krzywonosego sąsiada, który nawet w tej ciasnocie zdołał przyłożyć nieźle komisarzowi, dodając mentorskim tonem:

– My tu nie po to się zebraliśmy.

– Zniszcz go! – syknął rozjuszony komisarz.

W InterGpolu działa takie prawo: komisarze i superkomisarze sami nigdy nie parają się gwałtownymi czynami. Przywołują w tym celu agentów.

– Ale ja się z nim zgadzam – powiedziała Kora. – Nie po to tu jesteśmy.

– A po co? – mało logicznie zapytał komisarz.

Ale pociąg już hamował przed peronem stacji "Stacja Wembley-2".

Dalej to już poniósł ich tłum, musieli tylko przestawiać stopy, żeby nie upaść i nie dać się rozdeptać.

Wszystkie linie schodów w metrze jechały tylko do góry, a i tak z trudem dawały sobie radę z ludzką rzeką, ale nikt nie narzekał, ludzie nawet jakoś dziwnie cieszyli się, już smakując przyjemność, jakiej będą zażywać przez najbliższe dwie godziny.

Na ulicy było pochmurno – pogoda zmieniła się w czasie, kiedy jechali metrem. Kora odnotowała ten fakt i chciała podzielić się nim z komisarzem, ale natychmiast o tym zapomniała.

Od stacji metra "Sportiwnaja" do stadionu prowadziła szeroka asfaltowa droga, przechodząca pod nasypem kolei żelaznych, po przekroczeniu którego otwierała się przed zachwyconymi spojrzeniami kibiców panorama ogromnego stadionu.

Tu już łatwiej było się przemieszczać, tłum nie był tak zbity.

– Milodarze, wyjaśnij mi, co to za mecz – poprosiła Kora.

– Ciszej bądź – przestraszył się komisarz. – Bo jeszcze cię usłyszy jakiś kibic! Zabiją!

– Za co?

– Za to, że zajmujesz cudze miejsce. Może przez ciebie nie dostał się na stadion prawdziwy miłośnik rosyjskiej drużyny.

– Dobrze, niech więc pan mówi cicho – zgodziła się Kora.

– Dziś odbywa się tu finał mistrzostw świata w piłce nożnej za rok dwa tysiące szósty.

– Jaki?

– Dwa tysiące szósty – powtórzył Milodar.

Coś poruszyło się w pamięci Kory. Ale co to było?

– Proszę dalej.

– Gry finałowe odbywają się w Londynie, na stadionie "Wembley" – kontynuował komisarz, zataczając ręką koło, a Kora skinęła głową – wiedziała przecież, że zbliżają się do stadionu "Wembley". I że znajduje się w Londynie.

– Naprawdę w Londynie? – zapytała.

– Nikt nie sądził, że drużyna rosyjska dotrze do ćwierćfinału. Bo żeby tak się stało, musiałaby wyeliminować drużynę Niemiec. Rozumiesz mnie?

– Rozumiem.

– Wygraliśmy w dogrywce – powiedział Milodar. – Dotarliśmy do półfinału, gdzie spotkaliśmy się z gospodarzami turnieju – Anglikami. Mam kontynuować czy przypomniałaś sobie?

– Kontynuować.

– W półfinale nie mieliśmy żadnych szans. Bilety na "Wembley" kosztowały po tysiąc funtów szterlingów.

– A dziś?

– Dzisiaj są tańsze – machnął ręką Milodar, który chciał kontynuować opowiadanie. – Mecz zaczął się bez żadnego zwiadu. Już w ósmej minucie Johnson – ta czarna torpeda – przyłożył głową w dolny prawy róg i po zabawie. Charitonow nie miał najmniejszych szans.

– Coś mi znajomo brzmi to nazwisko – zauważyła Kora.

– Nic dziwnego! – odezwał się idący obok groźnie wyglądający mężczyzna w panamie. – Nie ma drugiego takiego bramkarza na całym świecie. Przecież to on obronił karnego Maradony Juniora!

– Chwila, proszę się nie wtrącać! – rozeźlił się Milodar. – Kto tu opowiada? Ja czy pan?

– Nie złość się, stary – wtrącił się chudy Krysznaita z brudnym warkoczykiem z tyłu głowy. – Każdy chce się podzielić wrażeniami. Trzeba kochać ludzi.

– Nie wszystkich! – odparował Milodar. – Mam, młody człowieku, taką specjalizację: wybieram kogo kochać, a kogo ukarać.

– Myli się pan – z godnością, choć cicho odpowiedział Krysznaita. – Nawet krokodyl ma prawdziwych przyjaciół.

– Krokodyle nie popełniają przestępstw – nie zgodził się z nim Milodar.

– No to będziecie słuchali czy tak sobie po próżnicy będziemy szli? – rozzłościł się groźnie wyglądający mężczyzna. – Chcę opowiedzieć, jak Charitonow grał w młodzieżowej szkole sportowej.

A ponieważ nikt nie wiedział, jak występował Charitonow w barwach młodzieżowej szkoły sportowej, to otaczający zamilkli i uważnie wysłuchali opowieści groźnego mężczyzny, który snuł opowieść o chorowitym chłopczyku, któremu zabraniano grać nawet w szachy, ale który to chłopczyk uciekł niani pewnego dnia, zobaczył, jak trenuje bramkarz Czerczesow i wybrał swą drogę życiową. W tajemnicy przed rodzicami zaczął oblewać się o świcie lodowatą wodą i godzinami wisiał na futrynie drzwi, by wzmocnić i wydłużyć swe ramiona.

Słuchając tak tej niedokończonej, niestety, sagi doszli do bramy stadionu, los wskazał Krysznaicie miejsce w tym samym rzędzie, o dwa miejsca w lewo. Pomachał Korze jak starej znajomej i podał jej suchy placek z sezamu. Kora z wdzięcznością przyjęła placek, chociaż komisarz ostrzegł ją, że może być zatruty – podejrzliwość była mocną stroną jego natury. Dzięki niej wydostawał się z całkowicie beznadziejnych sytuacji, ponieważ przed czasem domyślał się niebezpieczeństwa.

Obłoki zakryły słońce, dzień nie był upalny, jakby specjalnie stworzony na ważne piłkarskie spotkanie.

Siedziało się w ciasnocie. Zapewne więcej sprzedano biletów, niż było miejsc, ale nikt nie narzekał na ścisk; wręcz przeciwnie, wszyscy dzięki temu czuli duchową bliskość, albowiem, za wyłączeniem mizernych grupek na przeciwległej trybunie, wymachujących biało-niebieskim argentyńskimi flagami, reszta stadionu była swoja, rosyjska, zjednoczona i niepokonana.

Na boisko wybiegł sędzia – Mulat z Trynidadu, o czym poinformował Korę sąsiad z prawej, zbudowany wyłącznie z kanciastych kości emeryt, z wojskową lornetą, w mundurze bez naszywek, ale z licznymi baretkami medali.

Problem Mulata z Trynidadu był gorąco roztrząsany na trybunie, ponieważ zachodziło podejrzenie, że znajdzie on wspólny język z Argentyńczykami. Postraszy ich Argentyna swoją marynarką wojenną – i co ma zrobić taki Trynidad? Dlatego trybuna za lewą bramką skandowała:

– Try-ni-da-dzie, won stąd dzia-dzie!

Stróżów porządku, wszystkich, łącznie z żołnierzami wojsk wewnętrznych, ściągniętych z Tuły, okrzyki te niepokoiły. Dawali temu wyraz, odwracając głowy w tamtym kierunku, a niektórzy zaciskali pięści. A w garściach trzymali pałki.

Na stadionie podniosła się wrzawa – w rządowej loży pojawił się prezydent oraz niektórzy działacze FIFA i premier Argentyny – madame o posępnej urodzie.

Sędziowie wywołali drużyny na boisko

Wybiegli równoległymi rzędami: niebiesko-biali – Argentyńczycy i czerwono-biali – swoi, rosyjscy.

Stadion oszalał, krzyki i duchota niemal zemdliły Korę. Ileż ludzi zejdzie dziś z powodu ataku serca i udaru? – pomyślała.

Przecież – podsumujmy – ona sama, niedawno ukończyła dwadzieścia pięć lat, miała sto siedemdziesiąt pięć centymetrów harmonijnie rozwiniętego ciała i piękną twarz, ona, która ukończyła szkołę, potem wydział prawa Moskiewskiego Uniwersytetu i Wyższą Szkołę InterGpolu, wygrała mistrzostwo świata w skoku wzwyż, wyszła za mąż, po roku rozstała się z mężem, przebolała tę tragedię, pracowała na osiemnastu globach, trzykrotnie zmieniała zmasakrowane ciało, sama zabiła czterech zatwardziałych przestępców – w sumie, krótko mówiąc – była jednym z najcenniejszych agentów InterGalaktycznej Policji.

A na stadionie "Wembley-2" omal nie zemdlała!

Bramka niebiesko-białych była po prawej, bramka czerwono-białych – po lewej.

Od pierwszej chwili gospodarze rzucili się do szturmu.

O ile dla Argentyńczyków przegrana w tym meczu byłaby tylko i wyłącznie tragedią narodową, po której prezydent musiałby ustąpić, krwawi generałowie wszcząć terror, piłkarze ukryć się na emigracji, a masy pracujące stałyby się jeszcze biedniejsze, to dla gospodarzy, dla Rosjan, porażka oznaczała upadek honoru całego narodu. Rosjanie nie potrzebowali drugich miejsc, które im wszyscy proponowali. Oni biorą wszystko albo nic. Tak powiedział car Iwan Groźny, wjeżdżając do wziętego przez siebie grodu Kazań wierzchem na białym rumaku, a strateg i taktyk Żukow powtórzył te słowa, wchodząc do Berlina pod Bramą Brandenburską. Innymi słowy – Trynidadzie, won stąd, dziadzie!

Pewne ekonomiczne problemy, łącznie z problemami narodowościowymi i społecznymi, były bezpośrednio związane z wynikiem tego meczu. Oczekiwano nań i w Moskwie, i w Tule, ale też w Tbilisi, Uład-Ude i w kilku innych gorących punktach. Właśnie tym można było wytłumaczyć fakt, że londyński stadion "Wembley" był w dziewięćdziesięciu procentach zapełniony przez Rosjan.

Pierwszy cios zadał Pierwuchin.

Pierwszy – Pierwuchin, to połączenie wywołało na trybunach uśmiechy i oklaski. Ale kiedy tenże Pierwuchin usiłował strzelić na bramkę spoza linii pola karnego, to jakiś bezczelny argentyński obrońca po chamsku ściął go na murawę. I wtedy rosyjscy kibice zaczęli się niepokoić, ponieważ sędzia z Trynidadu, czego się można było spodziewać, nie tylko nie odgwizdał karnego, ale nawet banalnego rzutu wolnego.

Oburzenie na stadionie opadło dopiero po dłuższej chwili, kiedy udało się Rosjanom przeprowadzić składny atak, zakończony nieudanym strzałem Żeleźniaka.

Kora, nie będąc aktywnym kibicem, rozglądała się, przyglądała publiczności i starała się odgadnąć, po co komisarz Milodar tracił czas i państwowe pieniądze na taką rozrywkę wątpliwego kalibru. A ponieważ za dobrodusznymi maskami komisarz ukrywał zimny i wyrachowany, a nawet okrutny umysł wszechświatowego intryganta, to Kora niemal zwichnęła sobie mózg, usiłując rozwikłać zagadkę ich obecności na stadionie. I doczekała się, że przegapiła moment, kiedy do bramki jej rodaków wpadł głupi, kretyński, przypadkowy i niesprawiedliwy gol.

O tym, że był niezasłużony i przypadkowy dowiedziała się Kora z ust Milodara, którego energicznie poparli sąsiedzi, szczególnie ten z prawej, kanciasty staruszek z baretkami. Głośno domagał się on powtórzenia, żeby wszyscy zobaczyli, że gol padł ze spalonego, a na dodatek strzelony był ręką. W szale staruch zaczął tłuc Korę pięścią w plecy, to bolało, ale dziewczyna rozumiała, że musi wytrzymać, ponieważ biedny weteran nie wiedział, co czyni.

Z trybuny rozległo się kilka wystrzałów – żołnierze w kamizelkach kuloodpornych rzucili się po schodach, żeby ująć zakłócającego spokój kibica, mecz na chwilę został przerwany, a spiker przez megafony ostrzegł, że w przypadku jeszcze jednego choćby strzału, stadion "Wembley-2" zostanie zdyskwalifikowany na zawsze, a drużyna Rosji przegra walkowerem z wynikiem 0 : 3.

Stadion zaszumiał w bezsilnym szale, jak dziki zwierz, który wpadł we wnyki. Starzec z prawej powtarzał jak zaklęcie:

– Nie, no poczekajcie tylko, ja tu wrócę! Tylko przyniosę erkaem z domu... Puśćcie mnie, idę po erkaem!

Okrzyk weterana wzbudził zachwyt sąsiadów, łącznie – ku zdziwieniu Kory – z Milodarem. Oczy komisarza świeciły złowieszczym blaskiem sprawiedliwego sędziego. Wszyscy zaczęli wstawać, przesuwać się, żeby weteran mógł szybciej skoczyć po erkaem, a Kora miała szczęście – teraz jej sąsiadem z prawej stał się bardzo miękki, o sennym wyglądzie młodzian ze słuchawkami i taką nieobecną miną, że można było sądzić, iż przyszedł na stadion się zdrzemnąć.

Groźby pozbawienia rosyjskiej drużyny należnego jej zwycięstwa odniosły skutek. Winni zostali ekstrahowani z trybun, wyprowadzeni ze stadionu, a jeden z sędziów bocznych, którego dosięgła kula, co prawda już w końcowej fazie swej paraboli, opuścił boisko na noszach. Zamiast niego pojawił się rezerwowy, niestety, też z Trynidadu.

Mecz trwał.

Krysznaita podał Korze jeszcze jeden placek, zawinięty w kawałek papieru z numerem telefonu i propozycją spotkania w celu rozważenia problemów duchowych. Milodar, widząc, że Kora czyta coś z tej kartki, błyskawicznie wyrwał ją z jej ręki i przeżuł. Krysznaita cicho zapłakał. Na boisku działy się rzeczy wielkie, ponieważ Maradona Junior upadł na polu karnym i udawał, że złamano mu nogę. Ale kto mógł mu tę nogę złamać, skoro dookoła nie było nikogo, poza biało-niebieskimi! Nawet jeśli ktoś mu tę nogę złamał, to musiał to być argentyński obrońca Juan Obermuller, prawdopodobnie potomek oświęcimskiego kata.

Stadion ryczał, usiłując w ten sposób przekonać władze o przekupności Trynidadczyków, o tym, że Maradona Junior sam sobie tę nogę złamał, aby dostać karnego i może nawet złamał ją sobie wcześniej, wczoraj albo przedwczoraj, pod znieczuleniem ogólnym.

Na bieżni pojawiły się trzy samochody strażackie i zaczęły groźnie wymachiwać ryjkami węży, jakby wyszukując dla siebie ofiary.

Sędzia z Trynidadu ruszył ku białej plamie, z której egzekwuje się jedenastometrowy rzut karny do rosyjskiej cierpiętniczej bramki. Maradona Junior został zniesiony z boiska, a cały stadion zaczął wyć, żeby zastraszyć trynidadzkiego sędziego. Ale widocznie płacono mu w galaktycznych kredytach, więc nie dało się sędziego wzruszyć.

Christofor Cortez, o ksywce Buenos Aires, zbliżył się do piłki i ustawił ją sobie, nie zwracając uwagi na bezładne strzały z trybun. Opędzając się od pocisków metalową rękawiczką, odszedł na jakieś dziesięć metrów. Nasz bramkarz Charitonow kiwał się, jak pantera przed skokiem, i wraz z nim kiwał się cały stadion. Nawet Kora poczuła strach na myśl o tym, co się zaraz stanie.

Narastając niczym odległa na początku lawina, wypełniając sobą całe nad stadionem powietrze, powstał nad nim głuchy wielotysięczny gwizd.

Korze wydawało się, że ten gwizd przydusi do trawy, spłaszczy nieszczęsnego napastnika Argentyńczyków, który musiał się rozpędzać, ciągnąć na swoich plecach ten wielotonowy ciężar.

Ale, wydzierając nogi z murawy, rozpaczliwie dążąc do piłki, mimo wszystko dobiegł do niej i uderzył tak, jakby był to wielokilogramowy odważnik...

Piłka wolno potoczyła się po trawie, z trudem dotarła do bramki, a tam, podskoczywszy widowiskowo, bramkarz Charitonow nakrył ją ciałem i znieruchomiał, jakby dokonał niewyobrażalnego wyczynu, rzuciwszy się na piłkę z wysokości kilkupiętrowego budynku.

Ale jakże ten czyn uskrzydlił stadion! Jak wszyscy krzyczeli i cieszyli się, śpiewali i pląsali, pili wódkę, krytą w kieszeniach i pod pachami, śpiewali pieśni patriotyczne.

Załamany napastnik wlókł się ku środkowi boiska, a nasi, jakby wstąpił w nich duch wojny i Wiktorii, runęli na bramkę przeciwnika.

Uderzenie Żelubko trafiło w poprzeczkę, a ta rozdzwoniła się, jak maszt trafiony piracką kulą, Kusiucki walnął piłką w bramkarza, który został na noszach zniesiony z boiska i zastąpiony przez młodego i nieostrzelanego.

Szturm na argentyńską bramkę niewątpliwie zakończyłby się golem, gdyby nie kolejny przypadek. W czasie gdy obrońcy Argentyny wybijali panicznie piłkę gdzie się dało, byle dalej od własnego pola karnego, jeden z takich przypadkowych wykopów trafił prosto pod nogi Juana Obermullera, i ten Argentyńczyk niemieckiego pochodzenia zupełnie przypadkowo znalazł się na środku boiska całkowicie sam z piłką przy nodze.

Przez kilka sekund Juan stał i zastanawiał się: posłać piłkę na trybuny czy oddać swojemu bramkarzowi. Trener Argentyńczyków machał do niego spoza linii autowej, sugerując jakieś diabelskie zagrywki i sugestie te odniosły skutek: może niespecjalnie szybko, ale jednak ruszył Juan na rosyjską bramkę, a nasi napastnicy, nie doczekawszy się od niego podania czy wybicia na aut, pognali za nim. Ale spóźnili się. Ponieważ Juan spotkał się z Charitonowem, który dość lekkomyślnie opuścił bramkę, kiwnął rosyjskiego bramkarza i pędził na jego bramkę. Charitonow gonił Juana Obermullera, żądając by ten zatrzymał się i przestał zachowywać po chamsku, nasi napastnicy pędzili za Charitonowem i obsypywali go ostatnimi słowy, sędzia biegł za nimi wszystkimi...

Niektórzy z kibiców, ci, co siedzieli w pierwszych rzędach, zrozumieli, czym może się ta afera skończyć i zaczęli wybiegać na bieżnię, ale też nie nadążali. Snajperzy, którzy mogliby sięgnąć Juana, niestety, wystrzelali amunicję wcześniej i tylko jeden fotoreporter zdążył wybiec na boisko i rzucić się pod nogi Argentyńczyka. Ale ten kompletnie nie zwrócił uwagi na ofiarny czyn i, wturlawszy piłkę do bramki, sam też do niej wpadł.

– Gdzież nasi weterani? – darł się Milodar. – Gdzie ci weterani z erkaemami?

Weteranów nie było. Sprzedajny sędzia zaliczył gola, a bohater fotoreporter wstał, wyjął piłkę z siatki i uciekł z nią, dając tym znać, że żadnego gola nie było, ponieważ nie było też piłki.

Krysznaita podał Korze placek sezamowy, a ta zaczęła podejrzewać, że w tajemnicy kibicuje Argentyńczykom. Sąsiad z drugiej strony, w nausznikach, siedział z zamkniętymi oczami i błogo się do siebie uśmiechał. Jakiś dziwny człowiek.

Kiedy po pięciominutowej przerwie, podczas której żołnierze odbijali z rąk kibiców to, co było kiedyś napastnikiem Obermullerem, i odnosili to do szpitala polowego, gra została wznowiona. Na tablicy płonął wynik "2 : 0" dla Argentyny.

Do końca pierwszej połowy zostawało jeszcze kilka minut, stadion przytulnie szumiał, nie mogąc wymyślić, czym by tu zaskoczyć przeklętych Argentyńczyków.

I nagle skądś dobiegł okrzyk:

– Plusz-kin... Plusz-kin... Plusz-kin...

– Plusz-kin! PLUSZ!!! KIN!!!

Stadion skandował to słowo, jakby to było "Hura!"

– Co to? – zapytała Kora grubego sąsiada.

Ten nie słyszał.

– Co to? – zapytała Kora Milodara.

– Ach, daj mi spokój – odpowiedział komisarz. – Nic z tego nie będzie!

W tym momencie rozległ się gwizdek sędziego i drużyny przy akompaniamencie wycia i ryku publiczności ukryły się w podziemnych tunelach, by wylizywać rany i planować nowe ataki.

– Chodźmy do bufetu – zaproponował Korze Milodar. Dziewczyna w pierwszej chwili chciała odmówić – taki stan psychofizyczny stu tysięcy ludzi wprawiał ją w złe samopoczucie, ale Milodar upierał się, by Kora zakosztowała do końca całego zestawu męskich przyjemności. Tak więc Kora, by nie spierać się z przełożonym, poszła z nim pod trybuny, gdzie panował hałas, było nakopcone, śmierdziało piwem, walały się na podłodze puszki po piwie i butelki po wódce "Smirnowskaja", gdzie posępnie hałasowali rozsierdzeni kibice, przypominając pszczeli rój, gotowy rzucić się na przechodnia, który nieopatrznie przygniótł królową.

Korze nie smakowały kanapki, które zdobył dla niej Milodar, podobnie jak piwo, przyniesione przez Krysznaitę, który, uznając siebie za ich starego znajomego, przywlókł się tu za nimi.

– Kim jest ten Pluszkin? – zapytała Kora, żeby jakoś podtrzymać wątłą rozmowę.

– Nic z tego nie wyjdzie – powiedział Krysznaita i wsunął Korze do kieszeni kartkę z numerem swojego telefonu.

Ale komisarza takie tanie sztuczki nie denerwowały, wyjął tę kartkę z kieszeni i połknął, nawet jej nie przeżuwając.

– Pluszkin – powiedział – został usunięty ze składu drużyny jeszcze przed mistrzostwami świata. I słusznie.

– Za co? – zapytała Kora.

– To był niezły napastnik...

– Znakomity napastnik – dodał Krysznaita.

– Ale prowadził niesportowy tryb życia – powiedział Milodar.

– W zasadzie to wszyscy prowadzą niesportowy tryb życia. – Krysznaita wyjął z kieszeni notes i napisał na kartce swój telefon. – Ale tu chodziło o zasady.

– Właśnie tak – zasady – zgodził się Milodar i odebrał Krysznaicie notes. – Pluszkin zyskał nadwagę.

– No to co? – zdziwiła się Kora.

– Miał przykazane – uważaj na nadwagę, a on nie uważał.

– Ale co w tym takiego przestępczego?

– Nawet sam prezydent nakazał Pluszkinowi, by zrzucił zbędne kilogramy.

– A on nie zrzucił – powiedział Krysznaita. Nie miał już na czym pisać, więc pokazywał numer na palcach. – Tylko dodawał następne kilogramy.

– I zaczął źle grać w piłkę?

– Nikt tego nie wie – przyznał komisarz Milodar. – Przecież nie został dopuszczony.

– Ale dlaczego?

– Bo podłoże tego było amoralne – powiedział Krysznaita. – Cieleśnie zakochał się w pewnej kobiecie. A ta powiedziała mu, że chce, by był gruby i ładny. Mimo że kierownictwo drużyny i państwa żądało od Pluszkina sportowej i wysokiej formy, i smukłej figury, ten zaczął bezczelnie obżerać się, łamać reżim przygotowań...

– A ona? – zapytała Kora.

– Kto – ona? – nie zrozumieli jej pytania mężczyźni.

– Kobieta. Pokochała go?

– O tym historia milczy – oschle rzucił Milodar, jakby Kora dopuściła się jakiegoś faux pas.

– Nie – ze smutkiem w głosie odezwał się Krysznaita. – Oświadczyła, że tusza psuje mężczyznę. Że nie może kochać człowieka, który dla rozpustnej kobiecej miłości dopuścił się złamania reżimu treningów, dopuścił się zdrady interesów drużyny i sportu jako takiego... Odeszła od niego do prezesa spółki akcyjnej "Wielki Uczciwy Sport".

– A on? – zapytała Kora przepełniona współczuciem do piłkarza.

– A on, jak powiadają niektórzy, gra w drużynie podwórkowej.

– Drugie dno tej afery tworzyły wielkie interesy monopoli – zauważył Milodar. – Młody człowiek tego nie wie.

– I nie chcę wiedzieć – oświadczył z godnością Krysznaita. – Jestem zwolennikiem miłości duchowej, wolnej od cielesnych uciech. Rozumie mnie pani? – Skierował namiętne i dwuznaczne spojrzenie na Korę, jakby proponował, by nie wierzyła w jego słowa.

W tym momencie w przejściach i podziemnych korytarzach rozległy się dzwonki i gwizdki, i widzowie, dojadając swoje sandwicze i dopijając piwo, popędzili na trybuny.

Druga połowa rozpoczęła się od huraganowych ataków drużyny rosyjskiej. Wydawało się, że gol wisi w powietrzu, tak mawiają komentatorzy. Ale wisiał ciągle w miejscu i nijak nie mógł dowisieć do argentyńskiej bramki. Argentyńczycy, a ich liczba uległa pewnej korekcie, ponieważ już trzech czy czterech graczy wyeliminowali z gry rosyjscy obrońcy, a limit zmian Argentyna już wyczerpała, nadal bezczelnie się bronili; ich bramkarz chwytał wszystkie strzały, nawet te kierowane w oddalone rogi bramki. Po trybunach niczym ładunek elektryczny przeleciała wieść, że prezydent obiecał autorom rosyjskich bramek po samochodzie marki mercedes-łada, ale to tylko wzmogło zamieszanie na boisku i hałas na trybunach.

A kiedy niewydarzony wzrostowo i nieprzyjemny dla oka, niemal czarnoskóry Caravello, wlokąc na ramionach i plecach czterech wspaniałych rosyjskich obrońców, wpakował Rosji trzecią bramkę, a podli Trynidadczycy mieli odwagę ją zaliczyć, ciężka cisza zapanowała nad stadionem. Wolno wstał i skierował się do wyjścia prezydent, pomaszerowali do wyjść najbardziej słabi duchem kibice.

Ale podstawowa masa jakby obudziła się po chwili, ocknęła się z szoku i zaczęła skandować coraz głośniej i głośniej:

– Plusz-kin! Plusz-kin! Plusz-kin!

Nad stadionem rozległ się mechaniczny głos z potężnych głośników:

– Szanowni goście stadionu "Wembley"! Informujemy, że napastnik Pluszkin jest zdyskwalifikowany przez federację za złamanie reżimu treningowego i antypatriotyczne zachowania.

– Plusz-kin! Plusz-kin!

Mecz został zatrzymany. Wszyscy rosyjscy piłkarze, nie zwracając uwagi na piłkę, przyłączyli się do ryku tłumu:

– Plusz-kin! Plusz-kin!

Argentyńczycy, prawdziwi sportsmeni, na dodatek pewni już zwycięstwa, także zatrzymali się i zaczęli krzyczeć:

– Pluszcz-kin! Pluszcz-kin!

Nawet przeklęci trynidadzcy sędziowie, poddawszy się woli narodu, krzyczeli:

– Pluszy-ki! Pluszy-ki!

– Jasne – powiedział wtedy sąsiad Kory z prawej, ściągając z uszu słuchawki. – Jak mnie wyrzucano z drużyny, to nikt słowa w mojej obronie nie powiedział.

Zdjął ciemne okulary i włożył je do górnej kieszeni marynarki.

– A teraz, widzicie ich, potrzebne są im moje nogi? Czy nie mam racji?

– Ma pan całkowitą rację, panie Pluszkin – odpowiedziała Kora sympatycznemu grubasowi. – I jest mi bardzo smutno, że pańskie oddanie, wierność i uczciwość nie znalazły należytej oceny. Ale jeśli jest pan wolny jutro wieczorem, to mogę pana zaprosić na kolację ze sobą.

Milodar tak głośno zgrzytnął zębami, że wielu pomyślało, iż wali się wieża z reflektorami. Krysznaita też usłyszał słowa Kory i rozszlochał się.

– Dziękuję ci, miła dziewczyno – powiedział piłkarz. – Ale, niestety, ciągle jestem wierny tej parszywej suce, to znaczy Tamarce. Ale jak pani sądzi – czy warto, abym wyszedł na boisko?

W tym momencie znowu ożyły megafony. Ale tym razem rozległ się z nich dość wulgarny głos kobiecy:

– Słuchaj, Sława Pluszkin, mówi Tamara. Wybaczyłam ci. Jeśli wyjdziesz na boisko, to ja wrócę do ciebie.

– Uuuuuuuuu! – ryknął stadion.

Ryknął z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony – gardził Tamarką, która zdradziła takiego bohatera, z drugiej – miał nadzieję, że wezwanie odniesie odpowiedni skutek.

– Oszuka cię – powiedział Milodar. – Słyszę obok niej męski oddech.

– Wiem – odrzekł ze smutkiem Pluszkin. – Ale nie mogę nie posłuchać.

Wstał, a w pierwszej chwili nikt na stadionie go nie poznał.

Zanim zaczął schodzić w dół, Pluszkin szepnął do Kory:

– Już zrzuciłem sześć kilo.

Uścisnął jej rękę swoją silną, miękką dłonią i wolno zaczął schodzić w dół, w kierunku boiska.

A na spotkanie Pluszkinowi już pędzili garderobiani i asystenci ze strojem rosyjskiej drużyny.

Stadion poznał już swojego idola. Kibice wyli jak wilki w lesie. Argentyńczycy stali zmieszani i już żałowali swojego rycerskiego zachowania, słów i gestów. Podbiegli do trynidadzkiego sędziego i zaczęli pokazywać na zegarek i ponaglać, by uruchomił czas. A tymczasem kierownictwo ich drużyny już otoczyło lożę komisarza, udowadniając, że Pluszkin nie jest zgłoszony do gry. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się te wszystkie pertraktacje, ale w tym momencie Pluszkin, kołysząc się, wybiegł na boisko.

I stadion, przygotowany niemal na każde rozwiązanie, zamarł na ten widok. Przecież w wielu domach wisiały zdjęcia Pluszkina, ale nikt nie podejrzewał, że człowiek może tak przytyć. Wydawało się, że Sława nie jest w stanie przebiec nawet trzech kroków.

Kibice zaczęli gwizdać, ale jak skazańcy, niezbyt głośno.

Sędzia w odpowiedzi dotknął swojego gwizdka.

Jeśli zegar boiskowy nie kłamał, to do końca meczu pozostało mniej niż pół godziny.

I mecz potoczył się dalej, a wszystkie zmiany zostały już dokonane.

Tyle że w akompaniamencie rechotu z trybun, kiedy okrągły i niezgrabny Pluszkin w żaden sposób nie mógł podskoczyć czy dosięgnąć piłki. I im bardziej rechotał stadion, tym bardziej złościł się napastnik. Kora czuła to wyraźniej od wszystkich, ponieważ jej spodobał się ten mężczyzna, gotów do takich poświęceń z powodu uczucia.

Wyczekała więc i doczekała do takiej chwili, kiedy przez pół sekundy hałas na trybunach ucichł – krzyknęła głośno i takim tonem, który spowodował, że jej głos dotarł do uszu napastnika:

– Sława, ja ciebie rozumiem!

Sława znieruchomiał i popatrzył do góry. Jego zalane tłuszczem oczka wyszukały na trybunie Korę. Podniósł do niej tłustą łapkę, uśmiechnął się – może właśnie takiej przyjaznej duszy mu brakowało.

Akurat w tym momencie zbliżył się doń szczupły i smukły jak pień topoli oraz bezczelny jak rosyjski bankier, Christofor Cortez, który wyraźnie zapragnął strzelić czwartą bramkę rosyjskiej drużynie i udowodnić całemu światu, że prawdziwego futbolu w tym kraju nie znają.

Grubas Pluszkin nie wydawał mu się godnym rywalem, szczególnie że Cortez, jak wszyscy piłkarze, słyszał tragiczną historię swojego rosyjskiego kolegi i zapewne nawet mu współczuł. Ale w sporcie współczucie pozostaje poza ogrodzeniem stadionu. Sport nie zna litości.

Ale nie taka łatwa to była sprawa! Zręcznym ruchem ciała Pluszkin odciął Corteza od piłki i ten nawet się nie zorientował, że nadal biegnie w kierunku rosyjskiej bramki, ale już bez piłki, a ta, jak przyklejona do nogi Pluszkina, mknie ku innej bramce.

Argentyńczycy zmuszeni byli do zmobilizowania całej swej obrony, żeby w końcu zwalić Pluszkina z nóg tuż przed swoim polem karnym; być może wszystko skończyłoby się inaczej, gdyby któryś z rosyjskich graczy domyślił się, co jest grane i pośpieszył Pluszkinowi na pomoc. Choćby po to, by otrzymać od niego podanie. Ale nikt nie pośpieszył.

Ale kiedy doszło do rzutu wolnego, przybiegli wszyscy i zapomnieli o Pluszkinie, który, rzecz jasna, sam chciał wykonać ten wolny. Ale ponieważ nikt go nie zauważył, to potruchtał do swojej bramki – poza nim i bramkarzem wszyscy strzelali Argentynie gola.

Ale nie strzelili.

Muru z ośmiu graczy Żeleźniak nie rozwalił, natomiast Caravello natychmiast przejął piłkę i pognał na rosyjską bramkę.

I nikt nie stawał mu na przeszkodzie.

Tylko niezgrabny Pluszkin, którego mógł ograć każdy. Z martwej ciszy Pluszkin domyślił się, że dzieje się coś niedobrego i odwróciwszy się, zobaczył, jak dziesięć metrów od niego pędzi Caravello.

Jaki bies wsiadł na Pluszkina, nie wiedział nikt, poza Korą.

Piłkarz trzema susami dogonił Caravello i wślizgiem posłał piłkę na trybuny.

Stadion zatrząsł się od oklasków.

Oklaski nie spodobały się kolegom z drużyny Pluszkina. Tak więc kiedy Chochriański wyrzucał piłkę z autu, to przymierzył i cisnął w twarz Pluszkina, ale ten udał, że tak miało być – odchylił się lekko, przyjął piłkę na głowę i żonglując nią, pognał na bramkę Argentyńczyków, przy czym nikt nie mógł zatrzymać go ani odgwizdać złamania przepisów – każdy może, jeśli potrafi, donieść piłkę do bramki przeciwnika na głowie.

Już na polu karnym Sława przerzucił piłkę sobie na lewą nogę i huknął nią pod poprzeczkę.

Oczywiście, teraz szalał już nie tylko stadion. Koledzy z drużyny rzucili się do całowania i ściskania Pluszkina, szczypali go i tłukli przy tym, ale Sława nie miał im tego za złe. Dla niego najważniejsze było to, że zrobił swoje.

Prezydent wrócił do rządowej loży.

"Mercedes-łada" został wytoczony na bieżnię.

A czas płynął.

Koledzy z drużyny źle podawali do Pluszkina. Każdy wolał sam strzelić gola, ale nie wychodziło im to. I oto cały już stadion krzyczał:

– Oddaj Pluszkinowi, ofermo!

Nikt nie chciał oddawać Pluszkinowi, bo w ten sposób przyznałby się do bycia ofermą, ale do linii bocznej podbiegli trenerzy z przewodniczącym federacji i kazali piłkarzom grać na Pluszkina, bo w przeciwnym wypadku anulowane zostaną wszystkie zagraniczne kontrakty, a moskiewskie mieszkania odebrane.

Wtedy piłkarze zaczęli się ruszać żwawo.

Zaczęli, choć nie chcieli, podawać do Pluszkina, choć niestarannie i niedokładnie, ale ten wpadł w trans i dokonywał cudów.

Stadion szalał z radości i nadziei.

Na sześć minut przed końcem meczu Pluszkin strzelił drugiego gola. Wynik zmienił się na 3 : 2 dla Argentyny.

Przeciwnicy starali się powalić Pluszkina, ale nie dawał się powalić, bo był przecież okrągły. Turlał się tylko i znowu był na nogach.

Kora zwróciła uwagę, że jej nowy przyjaciel zmienia się w oczach.

Na trybunach zauważyło to wiele osób. Widocznie tłuszcz Pluszkina był taki napływowy, niestały.

Kiedy dwie minuty przed końcowym gwizdkiem Pluszkin strzelił swoją trzecią bramkę, był już trzy razy szczuplejszy niż na początku połowy.

A w ostatnich sekundach meczu, kiedy trynidadzki sędzia podnosił do ust gwizdek, ale nie śpieszył się, bo nie chciało mu się biegać po boisku dodatkowe trzydzieści minut, Pluszkin został w końcu powalony na polu karnym. Wtedy z ulgą sędzia podyktował rzut karny, ale strzelił gola nie Pluszkin a Żeleźniak. I temu Żeleźniakowi podarował Pluszkin jeden ze swoich trzech mercedesów, bo sponsorzy nawet nie mieli czwartego wozu.

Stadion szalał, a wielu szlochało.

Mnóstwo ludzi wybiegło na boisko, żeby podrzucać graczy.

Ale większość z nich uciekła, a wtedy ludzie zaczęli podrzucać trynidadzkich sędziów.

Pluszkin również uciekł, ponieważ kibiców zmyliła ta jego postura – gruby jest czy już nie?

W ciemnych okularach i w starym ubraniu wszedł na trybunę, gdzie Milodar i Kora czekali, aż spłynie tłum, żeby spokojnie wyjść ze stadionu.

– Przyjmuję pani zaproszenie – zwyczajnie powiedział do Kory.

– W żadnym wypadku! – wrzasnął Milodar. – Jutro Kora będzie na drugim końcu Galaktyki!

– Poczekam – powiedział piłkarz.

– Nie – sprzeciwiła się Kora. – Bez takich komplikacji. Co pan robi dziś wieczorem?

– Tylko nie to! – krzyknął Milodar.

– Tylko nie to! – krzyknął Krysznaita.

– To jest wyjście! – ucieszył się Pluszkin.

– To niemożliwe! – Milodar był niezłomny.

– Możliwe! – odpowiedziała Kora.

– Zrozumiesz mnie za dziesięć minut – powiedział komisarz.

– Jeśli zrozumiem, to przeproszę – uprzejmie odpowiedziała Kora i zwróciła się do piłkarza: – O siódmej przy wejściu do Domu Filmu na ulicy Wasiljewskiej. Tam, gdzie jest neon "Restauracja".

– Idziemy, idziemy – Milodar pociągnął Korę za rękaw. – Czekają na nas.

Kora podała dłoń Pluszkinowi, a ten czule ją uścisnął. Dłoń i palce sportowca były ciągle ciepłe i silne, ale straciły swoją uprzednią miękkość.

 




 
Spis treści
451 Fahrenheita
Literatura
Bookiet
Recenzje
Zatańczysz pan...
Spam(ientnika)
Wywiad numeru
Hormonoskop
Piotr K. Schmidtke
Andrzej Zimniak
Adam Cebula
Konrad Bańkowski
Andrzej Sawicki
W. Świdziniewski
Romuald Pawlak
Andrzej Pilipiuk
Piotr Zwierzchowski
Adam Cebula
Tadeusz Oszubski
Raven
Iwona Surmik
Michał Gacek
Jozef Girovsky
MPK
Anna Brzezińska
Feliks W.Kres
Ben Bova
Kir Bułyczow
Andreas Eschbach
Andrzej Pilipiuk
Eryk Algo
 
< 33 >