numer XLIV - styczeń-luty 2005
fahrenheit  on-line     -     archiwum     -     archiwum szczegółowe     -     forum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Adam Cebula Literatura
<<<strona 27>>>

 

Kometa dla Jawola

 

 

Opowiadanie to zostało zaplanowane jako swego rodzaju komentarz do felietonu o tarciu i potrzebie posiadania Słoneczka, ale niestety wymknęło się spod kontroli i zostało najwyraźniej samodzielnym tekstem. O czym informuje skonfundowany autor.

 

Profesor Artur Sceptyczny, dyrektor uniwersyteckiego oddziału Nauk Ścisłych Polskiej Akademii Umiejętności, przeleciał wzrokiem nagłówki gazet w kiosku. "Obcy..." Obcy? Znowu jakaś bzdura. Kretyńscy dziennikarze! Że też nie znajdą sobie lepszych sposobów na zarabianie, tylko muszą wymyślać takie bajdury... Nie dalej jak tydzień temu szturmował lokalną telewizję, żeby raczyli powiadomić abiturientów, że są jeszcze wolne miejsca na astronomii. Bezskutecznie. Za wysokie progi. Darmozjady... Wściekał się na pismaków. Pół godziny później Artur Sceptyczny siedział z zafrasowaną miną przed komputerem. Miał ciągle nadzieję, że w potoku informacji znajdzie się jakaś dziura. To wydawało się zupełnie niemożliwe, takie coś nie zdarzyło się przez pięć, osiem, czy czterdzieści tysięcy lat, zależy jak liczyć historię ludzkości, pewnie nie było podobnego zjawiska od kilkudziesięciu milionów lat. Nawet nie zadawał pytania "dlaczego trafiło na mnie, na nas?". Wszystkie obserwatoria potwierdzały, że obłok materii, lepiej chyba byłoby napisać "czegoś" gromadził się około dwustu tysięcy kilometrów od Ziemi, tak, że jego cień okrążał północną półkulę. Inny obłok wykryto na przedłużeniu linii Słońce – Ziemia, poza orbitą Księżyca. Teleskop Hubble’a wykrył kilka obiektów, jak się początkowo zdawało planetoid, lecz potem nazwano je "kulami sadzy", zdążających w kierunku Ziemi. Były diabelnie czarne, ale mimo wszystko choć nie promieniowały w zakresie widzialnym, w podczerwieni odcinały się dość wyraźnie od pustki kosmosu. W sumie maleńkie obiekty o średnicy zaledwie kilku kilometrów, najwyraźniej rozwijały się w ogromne kule, jakby na czyjś sygnał, gdy dotarły w pobliże Ziemi. Coś takiego, w trakcie tego procesu, ponoć widać było na tle słonecznej tarczy. Najwyraźniej jedna kula dotarła na miejsce przeznaczenia, za orbitą Księżyca, gdzie wcześniej już zaobserwowano poprzedni obłoczek, teraz ta druga, znacznie wyraźniejsza rozwijała się. Sceptyczny, za poradą astronoma zza oceanu, nadział na ledwie sześćdziesięciomilimetrową lunetę szary, mocno osłabiający promieniowanie filtr i skierował ją w słoneczną tarczę. Chwilę manipulował ustawieniem okulara, aż zobaczył. Poczuł zwierzęcy strach. Paraliżujący.

***

Jawol zręcznym rzutem posłał kolejną puszkę piwa do kosza. Gdzieś w ułamkowym momencie zainteresowania resztą świata dostrzegł Siomę. Ten najwyraźniej podążał w jego kierunku. Wyglądał jak człowiek z problemami, zgarbiony, zafrasowany. Gapił się smętnie na czubki swoich chińskich podróbek adidasów, z dziurą na duży palec u lewej nogi, i wyglądał jak Sioma wyglądać może, czyli na dwa i pół nieszczęścia.

– Sie ma – powiedział smętnie i padł na ławkę w beznadziejnym geście.

– Jooo – odpowiedział mu Jawol, którego rozmiar depresji kumpla jednak zainteresował więcej aniżeli kolejna pucha piwa. Najwyraźniej jednak coś się działo w tym pieprzonym świecie.

– No co jest, gadaj, z roboty cię wyp...?

– E... taki to bym nawet – zaczął. – Gdzie z roboty. Sam wiesz, gdzie teraz znajdą za takie grosze dobrego admina.

– Co, włamali ci się?

– Eee, kto mi by się włamał. – Machnął lekceważąco ręką Sioma. Rzeczywiście, pewnie był najlepszym adminem na tej planecie.

– No, co jest, gadaj, stary, zakochałeś się?! – Jawol wpadł na najbardziej niebezpieczny i ekstrawagancki pomysł, jaki mógł mu przyjść do głowy. Spojrzał na kostropatą gębę kumpla i pomyślał, że jeśliby się coś takiego zdarzyło, to rzeczywiście, kłopot byłby koszmarny. Przekonanie jakiejkolwiek przedstawicielki do zainteresowania się kumplem nie było chyba w ogóle wykonalne. Gdyby ktoś miał wątpliwości, co do pochodzenia człowieka, to Sioma był najpewniej owym brakującym ogniwem.

– Eee – odpowiedział.

– Więc?

– Muszę uratować te pieprzoną Ziemię. Rozumuje? Trzeba zhakować tamtych. – Wskazał na górę. – Jak nie, to czapa, dupa, dla wszystkich. A ty musisz mi w tym pomóc.

– Ja? W czym?! – jęknął Jawol, zbulwersowany rysującą się koniecznością ruszenia tyłka z ławki.

***

Profesor Artur Sceptyczny patrzył na salę. Zgromadzonych było kilkadziesiąt osób, z których, jak podejrzewał, każda spodziewała się, że on właśnie powie, że można nie przejmować się dziwnymi zjawiskami w kosmosie. Najlepiej, że są one tylko wymysłem szalonych dziennikarzy. Nie był dobrze przygotowany, nie tak jak zazwyczaj przygotowywał się do seminariów. Ledwie kilkanaście minut temu wymieniał ostatnie maile z ludźmi w różnych obserwatoriach na świecie.

– Szanowni państwo, zebraliśmy się tu w celu omówienia możliwych konsekwencji ostatnich wydarzeń w przestrzeni kosmicznej – zaczął pewnym głosem. Spojrzał na ostatnią kartkę, wydruk pomiarów natężenia promieniowania słonecznego, przeprowadzonych przez balon stratosferyczny.

– Zacznę od tego, że nasze pomiary wskazują na dziesięcioprocentowy spadek ilości energii słonecznej docierającej do nas z kosmosu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, którego jeszcze nie doświadczyliśmy. Nie rozumiemy fizycznego mechanizmu, co więcej, jest on sprzeczny z podstawowymi prawami mechaniki. Możemy się tylko domyślać pewnych mechanizmów.

– Czy zamierza nas pan straszyć? – zawołał ktoś z sali.

– Nie, informować.

– No to źle pan informuje, ja mam informacje od wywiadu amerykańskiego, mamy do czynienia ze zwykłymi obłokami pyłu kosmicznego. Wszystko to wymysł dziennikarzy.

Artur spojrzał w stronę oponenta. Ciemność na sali nie pozwoliła mu go rozpoznać. Zresztą, najprawdopodobniej był jakimś urzędnikiem, których osobiście nie miewał okazji poznać.

– Może się pan nam przedstawi?

– Grzegosław Czepialski, wydział spraw wewnętrznych wojskowego komitetu do spraw klęsk żywiołowych.

– Dobrze... – Artur nie raz bywał publicznie atakowany. – Więc jakie ma pan informacje?

– To wszystko, to wymysł dziennikarzy, nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

– A konkretnie? Czy ma pan wyniki pomiarów trajektorii kul pyłowych, czasu ich rozwoju, szacunków, masy?

– Rano otrzymałem list z europejskiej centrali amerykańskiej Agencji Informacyjnej, w którym zdementowano wszystkie informacje, jakie rozpowszechniają gazety! To trzeba zatrzymać, to wszystko kłamstwa, w celu wywołania paniki na giełdzie!

– Dobrze, ale czy coś więcej było w tym liście? Jakieś dane? Może je pan nam przedstawić? Chyba wszyscy jesteśmy ciekawi? – Zwrócił się do słuchaczy. Po sali przebiegł szmer.

– No przecież mówię, że to wszystko nieprawda, nie ma żadnych kul, czy jak tam, to wszystko wymysł dziennikarzy.

– Panie, przestań się pan powtarzać! – krzyknął ktoś wyraźnie poirytowany.

– No właśnie, masz pan coś do powiedzenia, to pan mów, a nie, to siadaj pan.

– Przecież mówię...

– Ma pan ten list ze sobą?

– Niech go nam pan w całości przeczyta! – Przedstawiciel komitetu rozejrzał się bezradnie po sali.

– Nie mam, tam było napisane, co mówię...

– No dobrze. To, proszę państwa, znamy już stanowisko komitetu do spraw klęsk żywiołowych i wywiadu amerykańskiego. Rozumiem, że więcej informacji nie ma pan do przekazania? Czy ma pan jeszcze jakieś konkrety, które chciałby pan nam zakomunikować?

– No... To wszystko... To zebranie nie ma sensu. To sianie paniki. Należy go rozwiązać...

– To wyjdź se pan – krzyknął ktoś, zdenerwowany wyraźnie.

Komitet usiadł, zdziwiony brakiem poparcia.

– Niestety, proszę państwa, nie sądzę, żeby rozwiązywanie zebrania było dobrym pomysłem, obawiam się, że chowanie głowy w piasek reszty strusia nie uratuje. – Artur przypieczętował swoje zwycięstwo. Widział, jak przedstawiciel komitetu macha rękami, lecz już się nie odezwał.

– Proszę państwa, tyle o poglądach, teraz przejdźmy do konkretów. Mam zdjęcia z Cerro Paranal – Chile, z Europejskiego Obserwatorium Południowego. – Zabrzęczał rzutnik i na ekranie pojawiły się kolorowe obrazy.

– Podejrzane obiekty są widoczne mniej więcej na wysokości orbity Marsa. Analiza archiwalnych zdjęć pozwoliła na oszacowanie ich prędkości. Proszę zobaczyć, na prawej fotografii, wykonanej kilka tygodni temu, w podczerwieni widzimy trzy obiekty, na lewej mamy najprawdopodobniej te same obiekty sfotografowane dzisiejszej nocy. Jeśli założymy, że obserwowaliśmy cały czas te same ciała niebieskie, to widzimy, że są one zdolne do manewrowania. Państwo zobaczą, na następnym slajdzie tor, wyliczony na podstawie poprzednich obserwacji, i tor faktyczny. – Po sali przeszedł szum. – W chwili obecnej możemy obserwować trzeci z obiektów, jaki dotarł w pobliże orbity Księżyca. W pokoju 304, nad naszą salą wykładową znajdują się cztery lunety. Proponuję zrobić kilkuminutową przerwę, dla tych z państwa, którzy zechcą podejść tam i dokonać obserwacji. – Kilka osób, które być może wcześniej dostały informację o tej atrakcji, poderwało się natychmiast, za nimi ruszyła cała sala.

***

Minął chyba kwadrans, w czasie którego kolejne persony przekonywały się na własne oczy o realności tego, o czym mówił. On w tym czasie czytał spokojnie dalsze raporty. Kolejne obserwatoria przysyłały odpowiedzi na jego listy. Ruch w sieci był olbrzymi. Podobne nasiadówki odbywały się chyba we wszystkich krajach na świecie. Z wydruków, jakie mu przyniósł na stół administrator sieci, młody, lecz uczciwie mówiąc, wyjątkowo brzydki chłopak, wyłaniał się chaos. Bałagan, brak jakiegokolwiek działania. Artur Sceptyczny spojrzał na admina, który patrzył, jeszcze niezdecydowany, czy ma odejść, na papiery, jakby sprawdzał, czy może czego zapomniał.

– Zdjąłbyś choć czapkę, jak wchodzisz do ludzi – fuknął na niego ostro, po dyrektorsku. Chłopak spojrzał na niego tak, jakby mu pokazywał nieprzyzwoity gest. Artur jednak nie był obrażalski. – Słuchaj, nie chodzi o mnie, chodzi o zasady. Rozumiesz? Ja wiem, że to jest absurdalne, ale równie absurdalne jest grzebanie zmarłych. A po tym poznaje się, że przeszliśmy od fazy małpoluda do człowieka rozumnego.

Chłopak pokręcił z rezygnacją głową. Pomiędzy nowym i starym pokoleniem nie było porozumienia. Odszedł, drapiąc się po tyłku, gestem rozluźnionego, najedzonego gibbona, bez słowa. Profesor przez chwilę zastanawiał się nad linią postępowania wobec tego krnąbrnego pracownika, gdy nagle ktoś go złapał za klapy marynarki. Ledwie przemknęło mu przez głowę, że czegoś takiego ów młody człowiek jednak by nie zrobił, ledwie zdążył się zdziwić, gdy zobaczył przed sobą spoconą twarz osobnika, w której podejrzewał niedawnego namolnego oponenta z sali.

– Wy, naukowcy, musicie coś zrobić! To zjada słońce, widziałem.

Artur zadumał się zamiast zdenerwować. Jak widać, zwierzęcy strach był typową reakcją na widok czegoś czarnego pożerającego słońce. Tylko, że nie każdego ów strach paraliżował. A jednak... Czyżby w genach zachowała się pamięć podobnego zdarzenia? Skoro każdy człowiek tak reaguje? Jakiś Armagedon, którego ślady geologowie przegapili? Skoro DNA jest składowiskiem informacji gromadzonych od czterech miliardów lat, czy nie należało pokopać w tej przepastnej bibliotece w poszukiwaniu wyjścia z dramatycznej sytuacji? Ale jak ją czytać? Nie, nie było jeszcze klucza do niej. Mapa genomu człowieka to zaledwie katalog do księgozbioru zawierającego ogromne foliały, ale napisane w zupełnie nieznanym piśmie, o wiele bardziej nieznanym niż obrazki Inków. Jak się zabrać do zrozumienia czegokolwiek? Czy nie poprzez obserwację zachowań ludzi i zwierząt? A jeśli tak, czy powszechna lękowa reakcja na widok czarnego zwierzęcia na tle słonecznej tarczy nie wieszczyła jakiejś wielkiej zagłady?

***

Sytuacja rozwijała się w ogromnym tempie. Wieczorem dostał zaproszenie do telewizji. Nie do tej lokalnej, do której tak niedawno bezskutecznie się dobijał, do krajowej. Odmówił. Nie miał czasu. Jeśli nie chciał się pogubić w narastającej lawinie informacji, nie mógł tracić czasu na głupoty. Telewizja? Po co telewizji teorie naukowe?! Jednak sprawa okazała się poważniejsza. Zadzwonił znowu telefon. Rozmówcą okazał się sam pan premier rządu. Artur ani go nie znał, ani popierał, ani zwalczał. Ani też specjalnie poważał. Już, już miał na końcu języka stanowczą i grzeczną rozmowę, ale przypomniał sobie o czapce i bezczelnym adminie. Nie, nie będzie łamał zasad i okazywał władzy, gdzie ją ma w rzeczywistości. Musi być trochę porządku, bo szlag trafi wszystko, trzeba dać dobry przykład.

– Dobrze, ale tylko godzina czasu – powiedział.

Oczywiście z godziny zrobiło się trzy. Siedział, najpierw czekając na wejście na wizję. Potem siedział już za swoim biurkiem przed kamerami. Tym bardziej nie mógł wstać i opuścić studia. Słuchał, jak poszczególni urzędnicy opowiadali bzdury. Ktoś miał rozdawać maski przeciwgazowe, ktoś odpowiadał za zapasy żywności. Pojawił się ekspert od UFO, który wyczytywał dalszy rozwój wypadków z kształtu kręgów zbożowych. Ktoś proponował ukrycie się we wnętrzu piramidy Cheopsa. Reakcja na niezwykłe zjawisko była katastrofalna. Jeśli zdarzały się racjonalne działania, to inne niweczyły je w zarodku. Coraz mniej miał ochoty cokolwiek mówić, a nawet cokolwiek robić. Z morza niebytu i nieróbstwa wystawiały łby jakieś dziwne organizacje do ratowania ludzkości, komitety powodziowe, antyterrorystyczne, komórki do spraw wielkich epidemii. Każdy chciał przy tej okazji wyrwać coś dla siebie. W końcu prowadzący program zwrócił się do niego:

– Jaką rolę w tej nowej dla ludzkości sytuacji odegrają, według pana, uczeni?

Miał ochotę odpowiedzieć krótko "kluczową". Ale nie chciał się wpisywać w tłum zarozumialców.

– Mam nadzieję, że przede wszystkim uda nam się wyjaśnić, z czym mamy do czynienia i czy to coś stanowi jakieś zagrożenie dla nas, czy tylko astronomiczną ciekawostkę.

– Ale przecież już wiemy, że tajemnicze kule pyłu spowodowały spadek natężenia promieniowania słonecznego o dziesięć procent.

– Owszem, w pomiarach stratosferycznych, w czasie przechodzenia centrum cienia. Trwało to kilkanaście minut.

– Więc, pana zdaniem, nie ma żadnego zagrożenia? – Konferansjer znowu usiłował skręcić w maliny.

– Moim zdaniem, musimy się skoncentrować na zebraniu o zjawisku możliwie największej ilości informacji, gdyż te, które mamy, wystarczają najwyżej do snucia fantastycznych teorii.

– Zdaniem uczonych amerykańskich może dojść do prawie całkowitego odcięcia Ziemi od promieniowania słonecznego. Jak donosi CNN, odkryto kilkanaście dalszych obiektów, które przypominają pyłowe kule i które prawdopodobnie podążają w kierunku naszego globu. Czy, pana zdaniem, proponowane tutaj działania mogą przyczynić się do przetrwania ludzkości?

– Nie mogą. Jeśli nastąpi odcięcie dopływu promieniowania słonecznego, zostanie zahamowana fotosynteza, w ciągu kilkudziesięciu lat zmieni się skład atmosfery na skutek zatrucia dwutlenkiem węgla, produkowanym głównie przez bakterie, przypominam, człowiek ma zaledwie dwu, trzy procentowy udział w tym procesie, że zginą wszelkie wielokomórkowe organizmy. Jedynym ratunkiem dla nas w takim wypadku jest albo opanowanie syntezy termojądrowej, albo usunięcie jakimś sposobem pyłów.

Uśmiechnął się na koniec. Zrobiło to właściwe wrażenie. Arturowi w podobny sposób kiedyś lekarz oświadczył, że jest nieuleczalnie chory, lecz, żeby się nie martwił, medycyna ma doskonałe środki przeciwbólowe. I zakończył takim samym uśmiechem.

– Jest wśród nas premier, czego naukowcy mogą oczekiwać od rządu, w jaki sposób może on wam pomóc?

– Mam nadzieję, że gdy już będzie naprawdę kiepsko... przestanie przeszkadzać.

Premier uśmiechnął się kwaśno, nie odpowiedział na zaczepkę.

***

Jak się przekonał ze zdziwieniem, ludzie w instytucie docenili wagę sytuacji. Ktoś starannie posortował papiery i położył na jego biurku wyniki obserwacji z Paranal, z Góry Pastuchowa i z Białkowa. Trochę to wyglądało jak żart, gdy obok siebie leżały raporty z obserwatoriów, których teleskopy miały po osiem i sześć metrów średnicy, i z równą powagą traktowany z dydaktycznego ośrodka z teleskopem ledwie sześćdziesięciocentymetrowym. A jednak i ten ostatni miał wartość. Odkryto domenową strukturę rozwijających się chmur pyłu. Widoczna była na ich krawędziach w spolaryzowanym świetle. Te same wyniki, uzyskane zupełnie gdzie indziej różnymi aparatami. To był mocny punkt. Profesor poczuł, że ludzie strzelili w tym meczu pierwszą bramkę. Diabli wiedzą, co ta struktura znaczy, ale... coś zostało ugryzione.

***

Kiedy jednak następnego dnia Sceptyczny siedział na rządowej naradzie, zobaczył w oczach pana premiera ten sam zwierzęcy strach, który widział u Grzegosława Czepialskiego. Czyżby pan premier popatrzył przez lunetę? Na salę weszło około dziesięciu osób. Około, bo ktoś po chwili wyszedł. Nie próbował się nawet zastanawiać nad jego funkcją i przyczynami chyba dość dziwnego zachowania. Był minister gospodarki, minister spraw wewnętrznych. Opowiadali coś o pieniądzach, ile potrzebują, jakie służby, o sensie militaryzacji niektórych zakładów. Na szczęście dyskusja była o wiele bardziej rzeczowa, niż wczorajsza w telewizji. Siwy człowiek okazał się klimatologiem. Powiedział to, co Sceptyczny wczoraj, że na obecnym etapie trudno ocenić, jaki wpływ mogą mieć dotychczasowe zdarzenia na pogodę.

– Zmiana natężenia promieniowania jest poniżej zmian albedo Ziemi spowodowanych na przykład zachmurzeniem.

– A jeśli wydarzenia będą miały najgorszy przebieg? – zapytał premier.

– Najgorszy? Chyba nie wiemy, jaki może być najgorszy scenariusz – odpowiedział, patrząc na Artura. Ten pokiwał głową.

– To znaczy? – W pytaniu premiera był już nieskrywany strach.

– To znaczy, że na przykład nas zaatakują. – Sceptyczny powiedział tym samym z lekka kpiącym tonem, co wczoraj w telewizji. – A wówczas najprawdopodobniej nie mamy najmniejszych szans.

– Będziemy walczyć – powiedział minister spraw wewnętrznych.

Klimatolog prychnął stłumionym śmiechem.

– Z cywilizacją, która operuje obiektami o masach ponad miliard ton? – Artur sądził, że trafił w sedno.

– Pan jest defetystą – odezwał się ktoś. Nie był to jednak minister spraw wewnętrznych. Optymista spojrzał na klimatologa, który wycierał sobie łzy chusteczką i chyba zrozumiał, że nic nie rozumie.

– Mimo wszystko... musimy próbować. – Premier usiłował odzyskać rolę przywódcy. – Amerykanie chcą wysłać kilka rakiet z głowicami termojądrowymi których wybuchy mają rozproszyć pył.

– Tak, znam ten projekt. – Pokiwał głową klimatolog, który jednak się opanował, bez żadnego entuzjazmu.

– Najwyraźniej nie ma pan o Amerykanach najlepszego mniemania. – Ocenił to właściwie optymista.

– Bez sensu – zawtórował Artur. – Proszę państwa. Ciepło spalania trotylu to mniej więcej połowa ciepła spalania węgla. Kilogram trotylu jest w stanie doprowadzić do wrzenia mniej więcej dziesięć litrów wody. Czyli sto milionów ton trotylu doprowadzi do wrzenia miliard ton wody. Wybuch w kosmosie to brak fali uderzeniowej, tylko emisja cząstek i ciepła. Nic więcej. Oznacza to, że jedna głowica termojądrowa jest w stanie podgrzać jedną kulę pyłu do temperatury o sto stopni wyższej od tej, jaką ma teraz. Według pomiarów z Hubble’a to jest około minus stu dwudziestu stopni. Czyli, zakładając realną sprawność przekazu energii, kilka procent, owszem, będziemy mieli pokaz sztucznych ogni i trochę inny rozkład pyłu.

Zapadło milczenie na kilka sekund. Sceptyczny wiedział, że siedzący tu ludzie mają kłopoty z wyobrażaniem sobie skali zjawisk. Najwyraźniej jednak bardzo liczyli na Amerykanów.

– Rozumiem, że pana opcja polityczna jest skierowana na wschód – odezwał się zwolennik USA. – Pana kariera i wiedza wywodzi się z poprzedniego ustroju...

Sceptycznego kolnęło, ale klimatolog schował głowę pod stół, krztusząc się ze śmiechu, i Artur już dłużej nie mógł się powstrzymać. Chichotał, próbując się opanować.

– Państwo wybaczą... doprawdy... nie potrafię... Rzeczywiście, nasza termodynamika jakby nie uwzględniała dostatecznie nowej politycznej rzeczywistości. Jako człowiek edukowany rzeczywiście w poprzednim ustroju, powinienem pamiętać, że każda nauka jest polityczna. Chętnie dostosujemy fizykę do nowej rzeczywistości, ale nie wiem, czy te miliardy ton pyłu dadzą się nam przekonać, ale będziemy próbować – zakończył z entuzjazmem.

Reszta patrzyła na nich dwu ze zdumieniem i niedowierzaniem. Najwyraźniej nikomu poza nimi nie było do śmiechu.

– Jednak musimy przygotować się na kilka wariantów wydarzeń – stwierdził jakby z wysiłkiem pan premier.

– Ale bądźmy już poważni – poprosił Artur.

– Na przykład na znaczne ochłodzenie się klimatu. Mam tu przygotowaną propozycję budowy podziemnych osiedli dla wykorzystania naturalnej ciepłoty Ziemi. Musielibyśmy już zacząć drążyć szyby, mamy znakomitych specjalistów górnictwa. – Odezwał się jakiś człowiek z głębi sali.

– Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zimnem, to proponuję zastosować styropian – powiedział klimatolog. – Czy pan jest przedstawicielem holdingów węglowych?

– Owszem, energia geotermiczna to jest to dobry pomysł. – Sceptyczny próbował stonować sarkazm. – Powinniśmy chyba jednak zabrać się klasycznie, poprzez wiercenia, nie poprzez budowę podziemnych miast. Na razie rozsądniej zostać na powierzchni. Trzeba tylko doprowadzić do perfekcji techniki energooszczędne w budownictwie.

Klimatolog kiwnął potwierdzająco głową i dodał:

– A schodzeniem pod ziemię zajmą się nasze dzieci, jak pojawi się tu lodowiec.

– Lodowiec... – ktoś niemal jęknął w gabinecie.

– Lodowiec – ciągnął bezlitośnie klimatolog. – Ważniejsza od obecnej orientacji politycznej w przypadku klimatu jest ta, północ – południe. Niestety, gdy zacznie się on poruszać, to prawdopodobnie nie będzie możliwe zbudowanie niczego pod nim. Nie tylko dlatego, że zniszczy wszelkie szyby wentylacyjne, ale stworzy dodatkowe, trudne do przewidzenia naprężenia w skalnym podłożu, doprowadzi do bezustannego przemieszczania się skał... Tym niemniej w pewnych rejonach, o których wiemy, że przetrwały wędrówki lodowców, są to tak zwane ostańce, jak góra Ślęża pod Wrocławiem, możemy rozważyć budowę podziemnych schronów...

– Czy kompleks podziemnych fabryk w Walimiu, zdaniem panów, nadaje się na budowę elektrowni atomowej? – Minister gospodarki także miał coś do powiedzenia.

– Tak, Góry Sowie zapewne przez dłuższy czas będą wystawały ponad lód. – Sceptyczny wyskrobywał swe skąpe wiadomości geologiczne. – Tam można zbudować naziemne osiedle, które przez dłuższy czas mogłoby być ogrzewane ciepłem odpadowym elektrowni atomowej. Oczywiście, do czasu wyczerpania zapasów paliwa jądrowego. Czyli jakieś kilkadziesiąt lat.

– Co panowie uważają za najważniejsze działania w najbliższym czasie. – Premier być może chciał się już pozbyć dwóch proroków apokalipsy.

– Po pierwsze, pomiary kul pyłu. Nie rozumiemy tego zjawiska, a dopóki nie rozumiemy, wszystkie scenariusze, jakie tu są opracowywane, są jednymi z miliona możliwości.

– Niezależne od zawartości naszych teczek – dodał klimatolog.

– Po drugie, jeśli założymy, że nastąpi zaciemnienie Ziemi, opanowanie energii termojądrowej. Czy mamy tu przedstawicieli partii Zielonych?

– I póki co, słoneczniki – dodał klimatolog.

– Słoneczniki? – Ktoś przyznał się do niezrozumienia dziwnej metafory.

– Słoneczniki, ale i kilka innych roślin, mają wyjątkową sprawność fotosyntezy – wyjaśnił. – Prawie trzykrotnie wyższą od reszty flory. Bo musimy mieć tlen. Niezależnie od politycznej orientacji.

Sceptyczny popatrzył po sali i stwierdził, że panował na niej lęk. Lęk przed nimi.

***

Wizyta dostojnego gościa zaskoczyła instytut. Nikt się nie spodziewał, że noblista po dwu telefonach po prostu wsiądzie w samolot, niemal jak stał, i prawie niezapowiedziany, zjawi się pod drzwiami. Jednak, biorąc pod uwagę, że zwyczajnie mu zależało na solidnym wykonaniu zamówionych pomiarów i to, że niejedno musiał w życiu widzieć, nikt nie powinien się dziwić, że chciał zobaczyć na własne oczy, kto i na czym będzie robił tę robotę. Po krótkiej awanturze z portierem, który amerykańskiego Japończyka (dlaczego nie Japono-Amerykanina?) wziął za wietnamskiego handlarza zabawkami, udało mu się dotrzeć do zdumionych nieco pracowników laboratorium Wodorków Metali. Sceptyczny pomyślał, że nigdy w jego życiu w takim tempie nie zawiązywało się międzynarodowego programu badań.

Ale kłopoty zbliżały się nieuchronnie.

– U was.... ten information center... server room? – Profesor pomyślał, że wobec tego, co musi nastąpić, przywołanie wszelkich dyplomatycznych umiejętności będzie prawdopodobnie niewystarczające. Potrzeba będzie szczęścia. Załomotał do serwerowni.

– Włazi! – Zawrzeszczało coś z wnętrza. Sceptyczny otworzył.

– Panie Paszcza, goście do pana!

W ciemnościach coś wykonało obrót na fotelu i otworzyło dwoje nieżyczliwych ślepiów. Chwilę przyglądało się sceptycznie. Urzędowy, nienaganny uśmiech noblisty nieco się przykurzył.

– Yes... understand... resocjalization programm? – powiedział, cofając się nieco.

– Are you talking to me? – Admin zdziwił się, wyciągając słuchawki walkmana z uszu. Noblista znał ten cytat i już uniósł ręce, w geście zaczynającym jeden z dialogów ratujących życie (please, don’t shoot...), gdy Sceptyczny, jakby nigdy nic się nie stało, wepchnął się do środka i dworskim gestem przedstawił:

– Profesor Abraham Goldbaum, nasz administrator Zbigniew Paszcza...

***

Sceptyczny dobijał się kolejną kawą. Abraham, z nogami na stole, z laptopem na kolanach, coś klepał w klawiaturę. Zbycho Paszcza zwany Sioma, z czapką w geście desperacji ściągniętą na lewe ucho, wpatrywał się z natężeniem w zasmarowaną kredą tablicę. Gdzieś po środku wymalowana była ta nieszczęsna domenowa struktura, zaś na górze długa liczba oznaczająca ilość kombinacji ładunków. Sioma przebiegał wzrokiem poszczególne rachunki, sapał z wysiłkiem przy tym i kiwał się jak gibbon szykujący się do skoku. W końcu rzeczywiście zerwał się i walnął z całej siły w bok szafy. Dwaj pozostali mężczyźni podnieśli na sekundę wzrok. To był już kolejny zamach na mebel i nie zrobił na nich większego wrażenia. Sceptyczny pomyślał, że stanowią znakomity zespół. W każdym razie, diabli wiedzą, czego on, stary dureń, chciał od tego admina na tym seminarium. Że wlazł w czapce? A co to komu przeszkadza?!

***

– Więc słuchaj, Jawol, to trzeba metodą brutal force. Przyswajasz?

– Jasne! Łomot trzeba spuścić, tylko nie wiem komu?

Sioma w geście rozpaczy ściągnął daszek czapki na oczy.

– Łomot? Przy problemie kombinatorycznym? Do szkoły nie chodziłeś?

– No, nie...

– Esz, ty ciemniaku! Nastaw teraz ten swój kapuściany głąb na odbiór, tylko dostrój się dokładnie...

– Eeee...

– No już?

– Już...

– Brutal force polega na tym, że się sprawdza po kolei wszystkie kombinacje. Podstawiasz coś na pałę. Nie pasuje. Zmieniasz jeden element. Nie pasuje. To zmienisz następny. I tak wszystkie po kolei. Aż trafisz.

– To tak, jak Łysol chciał się do samochodów włamywać?

– No, mniej więcej tak.

– Ale jemu nie wyszło...

– Bo ręcznie zmieniał klawisze. Tu będzie to za ciebie robił komputer. Twój komputer.

– Sioma, co ty chcesz od mojego komputera?

– Najpierw chcę od ciebie, potem od komputera.

Jawol wysłuchał z wysiłkiem wykładu o domenach elektrycznych, obliczeniowych klastrach komputerowych oraz o tym wszystkim, czego miałby się nauczyć. Łyknął kolejnego browara i zadumał się na kilka minut.

– Jawol?

– Czekaj, przetwarzam. – Powstrzymał kumpla. Wreszcie klepsydra zniknęła mu z oczu i pokiwał głową z rezygnacją.

– Powiadasz, nauczyć się? To nie. Ja tak świata nie będę ratował. Trudno, niech ginie. Ja zostaję na swojej ławce. To za trudne dla mnie.

– Jawol, a jakby teraz Łysol przyszedł i powiedział ci, żebyś się zrywał, to co?

– Jak co? W dziób, bum, bum i niech spada!

– No, a wiesz, dlaczego ci tak przyjemnie na tej ławeczce?

– Ciepło, ptaszki śpiewają...

– A dlaczego ciepło?

– No, słoneczko...

– A właśnie. A ci zieleńcy teraz to słoneczko ci zabierają. Żebyś sobie na ławeczce nie mógł siedzieć. Przepuścisz im?

Jawol spojrzał w niebo i ścisnął piąchę.

– Jakby tylko się tu który zjawił...

– No, ale nie taki głupi, jak Łysol, żeby przyjść samemu i o bańki się prosić. Ich trzeba sposobem. A sposobu trzeba się nauczyć. Chyba nie zostawisz tak im tej ławki, co?

Jawol spojrzał na świat oczami pełnymi skrajnej desperacji.

– No... Nie!

***

Sceptyczny przeglądał wyniki przesłane mailem. Adiunkt Kościej zaglądał ciekawie przez ramię.

– No i co, panie kolego? – Profesor zwrócił się do podwładnego z pytaniem raczej retorycznym.

– U nas kiedyś chyba było lepiej.

– Komory chyba jeszcze nie wyrzuciliśmy?

– Nie, tylko że warsztat trzyma w niej śruby. – Sceptyczny podrapał się w głowę. Przeszkoda była poważna. Naruszenie godności osobistej tokarzy... Trudno. Od czegoś był dyrektorem.

– A zasilanie? Wtedy mieliśmy dodatkową linię... – Zauważył adiunkt.

– Niech pan dzwoni do premiera. Tu – wyciągnął jakiś karteluszek – jest numer. Ostatecznie od czegoś mamy ten rząd, nie? A ja spróbuję pogadać z warsztatem...

***

Jawohl siedział, smętnie wpatrując się w czarny ekran.

– Sioma, co za naćpane palanty wymyśliły te komendy "grep" albo "awk"? Czy to by się jakoś normalnie nie mogło nazywać?

– Nie smuć, tylko ćwicz dalej. Nie powiesz mi, że ci się nie podoba praca pod BSD?

– Podoba mi się, tylko że od tego czarnego ekranu mam depreskę i myśli samobójcze. Ale poza tym w porzo.

***

– Panie profesorze, to jest Jawol, kumpel, który ma organizować klaster obliczeniowy z prywatnych komputerów. Jest w takim klubie graczy, mają mocne maszyny, połączone przez sieć, idealne do rozwalania tych domen. – Admin wypchnął przed siebie kolesia w niebieskim dresie, który kurtuazyjnie dygnął, jednocześnie pocierając w zakłopotaniu nos.

– Ma jakieś studia?

– A broń Panie Boże! Tępy jak przecinak, ale wyszkolony i zmilitaryzowany.

– No – potwierdził Jawol.

– Co znaczy, zmilitaryzowany?

– Pan machnie palcem, będzie dygał osiemnaście godzin na dobę.

Jawol wykonał gest bolesnego potwierdzenia.

– Pan rozumie, żeby tym zieleniakom – wskazał na kosmos – nie oddać co nasze.

– Panie Paszcza, niech go pan zaprowadzi do kadr. Trzeba go zatrudnić, jak taki militarny.

***

Sceptyczny odebrał telefon. Rozmowa rozlazła się w strumień podświadomości. Bo pan premier? A proszę bardzo. Nie powiemy, że miło, ale bardzo to tak. Nie, do telewizji to nie, od wojowania z opozycją to jest pan, a nie ja. Proszę zbajerować, nakłamać. My, panie premierze, uruchamiamy komorę do prób termojądrowych. Publiczność zechce poczekać. Do widzenia.

***

Sioma rutynowo przeglądał logi, gdy ktoś zaczął się dobijać do drzwi.

– Wlazło!

– Sie ma! – pozdrowił go Jawol.

– Co jest? – Zdziwił się Sioma, że kumpel pokonał nadprogramowo drogę do serwerowni.

– To wszystko bez sensu.

– Co?

– Ta wojna z kosmitami.

– A skąd ty możesz wiedzieć?

– A mogę. Bo na przykład włomoczemy zielniakom, nie? No to jeszcze może przyjść Łysol ze swoimi chłopakami. Wiesz, tam się teraz do ich paczki dwóch młodych przyplątało. No i przegonią nas z ławki. No to po co z kosmitami? Co mi z uratowania świata?

– E, Jawol, smucisz. No dobra, kumple Łysola mogą nam nakłaść po gębie. Mogą, to prawda. Ale przecież może przyjść dozorca i nas wszystkich wygonić z parku, nie? I jakoś tym się nie martwisz?

– E, trochę się martwię.

– Ale czego tylko trochę?

– Bo rzadko w ogóle przychodzi.

– No widzisz, Jawol? A może będziemy mieli szczęście? Trzeba trochę liczyć na szczęście!

***

W normalnych warunkach to byłoby uroczyste otwarcie. Ale nie teraz. Na orbicie wokół Ziemi rozwijała się szósta pyłowa kula. Podobno spadek temperatury globalnej, powodowany absorpcją promieniowania, już był mierzalny. Kiedy tylko budowlańcy opuścili pawilon, za nimi weszli równolegle elektrycy i doktoranci. Jedni kładli kable. Drudzy składali komorę, justowali setki lusterek, kierujących promienie lasera na kulki paliwa, sprawdzali uszczelki, składali układ pompowy. Sceptyczny sam z kluczem dynamometrycznym sprawdzał, czy gdzieś nie ma fuszerki, żeby później nie tracić miesięcy na szukanie nacieków w skomplikowanej aparaturze. W tłumie ludzi kręcił się i adiunkt Kościej. W przeciwieństwie do innych, zamiast grzebać przy aparaturze, przypatrywał się zafrasowany odsłoniętemu fragmentowi fundamentów.

***

Jawol wlazł na wielki, czterokołowy kubeł na śmieci. Kilkunastu zakapturzonych, inni w chusteczkach na głowie, osobników zadarło w jego kierunku głowy.

– No, to tak – zaczął przemówienie. – Kto chce ratować świat, wywala windę z kompa. Wkłada se pingwina, albo open be es de. Zero grania, czarny ekran. Zasady logowania rozsyłam emalią.

Jęk bólu przeszedł przez zebranych.

– Dlaczego zero grania?!

– Bo każdy takt procesora na wagę złota! Jasne?

***

Adiunkt Kościej obserwował panel pomp próżniowych. Za nim stał z usmarowanymi i podrapanymi po łokcie rękoma Jawol. Zdawało się, że gdy Kościej powiedział "włączam jonową", skinął przyzwalająco głową. Wszyscy byli śmiertelnie zmęczeni. Sceptyczny pozwolił sobie wyciągnąć obolałe nogi na blat biurka. Obserwował spod przymrużonych powiek, jak jeszcze niedawno szemrany kumpel admina pochyla się nad blokiem pomp turbomolekularnych i nasłuchuje, czy dobrze chodzą.

Będą z niego ludzie, pomyślał.

– Mamy dziesięć do minus szóstej tora – zameldował Kościej. – Napełniamy zbiorniki?

Sceptyczny spojrzał na fundamenty. Szlag... Trzeba zaryzykować. Nie ma innej rady. Podniósł się, podszedł stojaka ze sterowaniem i uruchomił pompy.

– Musimy zaryzykować – powiedział zupełnie niepotrzebnie. O tym ryzyku rozmawiali przecież cały czas. Wodowskaz ruszył w górę. Z pełnej komputerów sterowni wynurzył się Sioma, by z bliska obserwować przebieg operacji. Stało się coś innego, niż się spodziewali. Nagle. Gdy zdawało się, że już wszystko poszło dobrze, tąpnęło w komorze zasilaczy. Sceptyczny natychmiast przekręcił wyłącznik. Dwie pompy stanęły, trzecia chodziła.

– Tylko stycznik się zawiesił, zaspawało, spoko – orzekł zmęczonym głosem Jawol i podniósł z ziemi kawał ebonitowej listwy.

– Stój, to niebezpieczne.

– Jawol, zatrzymaj się.

– Nie leź tam! – wrzasnęli wszyscy trzej, ale było za późno.

Jawol wlazł do betonowego bunkra zasilaczy. Słychać było, jak wali w stycznik. Wreszcie trzecia pompa stanęła. Wtedy tąpnęło znowu. Sioma rzucił się do włazu.

– Jawol tam jest, jakiś łom dawaj go, pomożemy z tej strony!

– Już wychodzę – odpowiedziało z bunkra po chwili. – O rany, przegiąłem... Tym razem przegiąłem.

– Jawol, nie poddawaj się ! – wrzeszczał Sioma.

– Co tam jest ? – Sceptyczny darł się od panelu sterowania.

– Woda leci, zablokowało mnie – odezwał się Jawol.

Adiunkt Kościej wystukiwał jakiś numer na telefonie. Sceptyczny uruchomił pompę usuwającą wodę. Sioma złapał kawał jakiegoś płaskownika i przez właz łomotał w coś zawzięcie.

– Sioma, zostaw, to na nic. Przynieś mi lepiej jakiegoś browara.

– Nie ma tu browara, Jawol.

– Szkoda. Kto by pomyślał, że w takiej chwili, a ma się ochotę na łyka, jak jasna cholera. A dyma masz?

– Nie mam dyma, bo tu wszystko wyleci...

– No masz. Nie ma dyma... Szkoda. Ale nie ma, to nie ma. Ale, Sioma, obiecaj, że podpiszesz moją ławkę...

– Jawol , co ty, sam ją podpiszesz...

– Oj, chyba nie. Chłopaki sie ma! – Ostatnia sylaba utonęła w huku wybuchu. Sioma wyleciał z luku z osmaloną głową.

– Jawol, Jawol! – wołali go wszyscy trzej.

Ale w środku było cicho, jak w kaplicy.

***

Sceptyczny tym razem dał się namówić na występ w telewizji. Ostatecznie coś się tam tłumom należy. Ktoś tam przed nim mówił o dziurze ozonowej. Nie miał pojęcia, jakim sposobem temat wrócił. A niech sobie gada.

– Czego, pana zdaniem, chcieli od nas kosmici? – Prowadzący jak zwykle zaskoczył go ni z gruszki, ni z pietruszki, co było znakiem, że nie miał pojęcia, o czym się mówi, a jedynie reagował na upływający czas do reklam.

– Jacy kosmici?

– No przecież... Niewątpliwie mieliśmy do czynienia z atakiem kosmitów?

– Nie. Jak do tej pory, większość zjawisk udało się wyjaśnić naturalnymi przyczynami. Już raz mieliśmy do czynienia, podczas odkrycia pierwszych sygnałów z pulsarów, gdy astronomowie byli pewni, że mają do czynienia ze sztucznym źródłem promieniowania. Tym czasem szybko znaleziono prosty fizyczny mechanizm zjawiska. Tak jest i tym razem.

– Nie chce chyba pan powiedzieć, że naturalne obiekty mogą na niebie manewrować? – W głosie redaktora zabrzmiała duma z tak łatwego wykazania niedorzeczności utytułowanemu rozmówcy.

– Chcę. Wszystkie meteory biegną po krzywych torach. W naszym przypadku mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem ruchu obrotowego i odrzuceniem części masy.

– No, ale kule, jakby na sygnał z centrum dowodzenia, zaczynały pęcznieć... – Konferansjer miał jeszcze nadzieję na uratowanie nastroju grozy.

– Pęczniały pod wpływem promieniowania słonecznego. Ładowały się być może pod wpływem zjonizowanych cząsteczek wiatru słonecznego, być może promieniowania. Analizujemy ciągle przyczyny powstania skomplikowanego rozkładu pola elektrycznego wewnątrz chmury pyłu. Ale wiemy, że to właśnie on zapobiegał się rozpierzchnięciu obłoku. Kule zapewne były w dużej części złożone z nanorurek węglowych o ogromnej długości. Jest hipoteza, że one utrzymywały konfigurację pola. Prawdopodobnie na skutek bombardowania wysokoenergetycznymi cząstkami te nanorurki zostały zniszczone i obecnie obserwujemy rozpraszanie się chmury pyłów...

– Więc to na pewno nie byli kosmici? – Redaktor gwałtownie ratował się wobec ataku takimi pojęciami jak "rozkład pola elektrycznego" oraz " bombardowanie cząstkami wysokoenergetycznymi". Natychmiast należało się wycofać z tych obszarów!

– Na pewno, nie wiemy.

– A jeśli kosmici... To czego mogli chcieć? Jaki mógłby być cel tej akcji?

Sceptyczny zebrał się w sobie... Powiedzieć nie powiedzieć? Powaga nauki...

– Jeśli kosmici... W sumie przez te kilkanaście miesięcy dokonaliśmy postępu choćby w dziedzinie energetyki termojądrowej takiego, jakiego nie zrobiliśmy przez ostatnie dwadzieścia lat. Powstało kilkadziesiąt zespołów badawczych, które nie mogły powstać choćby z powodu, nazwijmy to barier towarzyskich. nagle okazało się, że przestraszeni ludzie potrafią dobrze pracować. Może chcieli skopać nam tyłek? Żebyśmy się do roboty wzięli.

***

Sceptyczny stał na mównicy. Nad nim powiewał sztandar uniwersytetu. Po prawej w dole, dwie ekipy telewizyjne walczyły ze sobą na gesty i szeptane obelgi o lepsze miejsce. Tuż pod samą trybuną stała grupka chłopaków pokracznych ubiorach, powyciąganych, za wielkich bluzach w pstrokate napisy, w czerwonych chustkach na piracki sposób zawiązanych na głowach. Admin Paszcza podał mu plik kartek i szepnął do ucha:

– Ostatnia wersja, zasuwaj pan.

Profesor ubrał okulary, nabrał powietrza i zaczął wysokim, monotonnym głosem.

– Zebraliśmy się tutaj, by uczcić pamięć naszego kolegi i pracownika, który poświęcił życie dla nauki i dobra ludzkości...

Przerwał i spojrzał na bok:

– Panie Kościej, pan to czytał, czego mi pan nie powiedział, że tu takie pierdoły popisałem?

Adiunkt zrobił głupią minę i spojrzał zdziwiony w plik papierów. O co chodzi? Do tej pory zawszy było dobrze, to czemu tym razem nie?! Profesor, widząc, że tu nie ma zrozumienia, zaś przed sobą widzi kilka gąb, najwyraźniej zastygłych w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków, których on musi być sprawcą, podrapał się po nosie i zupełnie po ludzku dodał:

– No dobra, chłopaki, mowy nie będzie, bo mi kompletnie nie wyszła. Bierzemy po piwsku i odlewamy po kilka kropel, bo się Jawol chciał napić, jak już widział, że go kostucha bierze. To dla jego duszy...

Rozległ trzask otwieranych puszek. Gdzieś zabrzęczała butelka. Gdzieś w kosmicznej otchłani najdelikatniejszy z wiatrów, który tu, na Ziemi, nie ruszyłby nawet komara, pracowicie rozpędzał tak ogromne masy, że żaden huragan nie byłby sobie z nimi w stanie poradzić. Politycy przestawali się bać, Sceptyczny zastanawiał się kto pierwszy zawali w realizacji wodorkowanego paliwa termojądrowego, czy on, czy polskiego pochodzenia a japońskiego wyglądu Abraham Goldbaum. Zadawał sobie też pytanie, czy jego tolerancja wobec czapki administratora sieci Paszczy, vel Siomy, jest trwała czy czasowa.

Sioma zabrał tekst niepotrzebnego przemówienia. Czytał, kiwając głową.

– E, pokaż. – Obok pojawił się Łysol.

Spojrzeli na siebie czujnie... Ale w tych warunkach obowiązywało zawieszenie broni. Sioma oddał mu pierwszą kartkę. Ten po chwili oddał ją jeszcze komuś.

– E... dobre, co pan chce od tej mowy? – Rozległ się głos spod szarego kaptura.

– Gdzie dobre, napuszone – burknął Sceptyczny pomiędzy oszczędnymi łykami piwa i smętnymi myślami.

– Dobre, pogrzebowe... Bo już naprawdę nigdy go nie spotkamyyy! – Nagle ktoś rozryczał się w tłumie.

– No pewnie, że dobre, zwłaszcza ten kawałek o Prometeuszu... – Smętnie przekonywał Łysol.

– No tak... Jesteśmy o krok od uruchomienia reaktora termojądrowego – powiedział przed siebie profesor.

– Łysol, a ty wiesz, kto to był Prometeusz? – wyrwał się Sioma

– Pewnie, w kolebce łeb urwał tej... no...

– Eee – Kartki krążyły pomiędzy zgromadzonymi, wywołując tu i ówdzie kolejne potoki łez. W końcu Sceptyczny postanowi ponownie przeczytać swe dzieło, żeby sprawdzić, co tam faktycznie jest?! Nim jednak dopadł kartek, Łysol podszedł do niego najwyraźniej z jakąś sprawą.

– Panie... pro.. profesorze? – Sceptyczny pomyślał, że był dla niego mniej prawdziwym profem niż profesor z liceum.

– Słucham? -

– Czy to możliwe...? Żeby to wszystko było po to, żeby życie Jawola nie poszło na marne?

– Jakie wszystko?

– No te... komety. No, bo przecież jakby nie one, nikt by nie wiedział, że Jawol to bohater. Zmarnowałby się.

– Jak zmarnował?

– No, normalnie, siadłyby mu nery i do piachu. Bez fanfar. Odważny czy nie, ale jak browaruje w plenerze cały rok... A tak, honorowo. Tam mi się zdaje, że to po to było, nie?

– Nie wiem... Na pewno nikt nie wie, ale natura jest strasznie rozrzutna, tyle gwiazd świeci, być może tylko po to, by ktoś, zadzierając nosa, się zdziwił... To chyba możliwe.

– To co? Odsłaniamy? – zapytał ktoś z kolorowej gromadki żałobników.

– Pewnie! – Pociągnęli za sznur i spod niebieskiej flagi ukazała się parkowa ławka. Wzdłuż górnej deski biegł napis:

" Tu Jawol walił szczęśliwie browary. Nauczył nas, że Słonka nie można mieć w dópie i o co naprawdę chodzi".

– Może być?! – zapytał jakiś młody, ostrzyżony na łyso chłopak.

– Mały, niech cię szlag trafi, mówiłem, zobacz w słowniku! – wściekł się Sioma.

– Eee, o jedną literę nie ma co robić afery. Niech zostanie – zdecydował Sceptyczny.

 

Okładka
Spis Treści
Tomasz Pacyński
Literatura
Bookiet
Recenzje
On Cornish
Permanentny PMS
Galeria
Andrzej Zimniak
W.Świdziniewski
Adam Cebula
A.Mason
Adam Cebula
Tomasz Zieliński
Adam Cebula
M.Kałużyńska
Andrzej Pilipiuk
Grzegorz Musiał
J.Świętochowski
Magdalena Kozak
M.Koczańska
Tomasz Zieliński
Adam Cebula
Adam Cebula
Adam Cebula
Monika Sokół
Magdalena Kozak
Aleksandra Janusz
S.Twardoch
Jewgienij Łukin
Piekara i Kucharski
Andrzej Pilipiuk
S.Twardoch
Miroslav Žamboch
Robin Hobb
Paul Kearney
Christopher Paolini
Michał Orzechowski
 
< 27 >