Forum Fahrenheita. Książka skarg i wniosków.

opinie, uwagi, propozycje oraz powitania

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

bcr pisze:Na forum dodana została kolejna funkcja, która być może nieco utrudni życie nie tylko spamerom. Blokada na boty założona nieco wcześniej dotyczyła wyłącznie rejestracji nowych użytkowników, zatem nie wpływała na pisanie już zarejestrowanych.
Teraz natomiast mogą (choć nie powinny) się pojawić sporadyczne kłopoty z wysyłką postów. W takiej sytuacji proszę o skontaktowanie się ze mną (PW powinny działać bez problemu, są pod tym postem również inne sposoby kontaktu).
No właśnie... nie mogę wysyłać żadnych linków, bo mam:
Post odrzucony przez filtr antyspamowy! Poinformuj o pomyłce (a jak chcę poinformować, to mi się włączają reklamy).

Nawet jak dodaję kropki czy przecinki, których nie używają boty.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Czy filtr antyspamowy naprawdę jest nam potrzebny?

Spam nie był wielkim problemem - parę sekund marnowało się na głupią wiadomość, moderator miał parę sekund roboty (podejrzewam) z posprzątaniem. Ogólnie drobne utrudnienie.

Co innego filtr. Problemy z nim trafiają się może ze dwa razy rzadziej niż ze spamem, ale o ileż bardziej jest irytujący. Sztuczki z zamianą kropek na przecinki to jednak męcząca sprawa; zwykle udaje się link wysłać, jeśli chwilę się w poście pogrzebie - ale to też niefajne, burzyć kompozycję, by wreszcie przepchnąć post przez głupi filtr.

Póki co spam się nie pojawia, ale filtr nie wydaje się zbyt skuteczny - wystarczy zmniejszyć ilość tekstu linkującego, a zwiększyć ilość pozbawionego linków i post przechodzi.

Tl;dr: czy ten filtr to nie jest czasem strzelanie do much z armaty?
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
bcr
Dwelf
Posty: 578
Rejestracja: śr, 03 maja 2006 20:02

Post autor: bcr »

No-qanek pisze:Spam nie był wielkim problemem - parę sekund marnowało się na głupią wiadomość, moderator miał parę sekund roboty (podejrzewam) z posprzątaniem. Ogólnie drobne utrudnienie.
A teraz moderator nie ma roboty, czytający nie mają roboty, a piszący musi się bardziej postarać. Same zalety :).
No-qanek pisze:Póki co spam się nie pojawia, ale filtr nie wydaje się zbyt skuteczny
Masz rację - wydaje Ci się :).

A poważniej - owszem, błędna klasyfikacja treści to jest problem - małego kalibru, ale jednak.
Mam pomysł, może nawet niedługo znajdę chwilę, by go wdrożyć - ale jeśli się walnę, możecie mieć więcej problemów :D.
Odkąd pojawiły się fora internetowe, ściany publicznych toalet są znacznie czystsze.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

A swoją drogą to może najprostszym rozwiązaniem było stworzenie jakieś prostego słowa klucza, które umożliwia ominięcie filtru?

Spamboty/spamerzy zwykle nie przeczesują forum w poszukiwaniu takich wskazówek.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
bcr
Dwelf
Posty: 578
Rejestracja: śr, 03 maja 2006 20:02

Post autor: bcr »

"ZOBACZCIE CO ZNALAZŁEM". Naprawdę mam dostęp do statystyk i sprawdzam, co się dzieje. Testy rób sobie gdzieś indziej, poza tym forum, dobrze?

Kolejna próba celowego przepychania spamu i autor takowego będzie miał miesiąc urlopu.
Odkąd pojawiły się fora internetowe, ściany publicznych toalet są znacznie czystsze.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Ale o co to zamieszanie?

Gdyby post przeszedł, znaczy, że filtr można łatwo obejść - i to chyba jest jakiejś postaci argument.
Skoro nie przeszedł to przecież nic się nie stało.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

No-qanku, daj Becerowi wykonywać swoją robotę. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Ależ ja mu w żaden sposób nie próbuje przeszkadzać. To niezależnie ode mnie zawsze się tak moje pomaganie kończy ;-)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

bcr pisze:Mam pomysł, może nawet niedługo znajdę chwilę, by go wdrożyć - ale jeśli się walnę, możecie mieć więcej problemów :D.
Wyłączenie filtru antyspamu dla osób mających więcej niż 10 postów?
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Ja co prawda rzadko coś linkuję, ale może jakaś drobna porada, jak filtr ominąć, gdybym do zlinkowania coś ciekawego miał? A że się starzeję i coraz mniej nadażąm za trndami sieciowymi... to by się porada przydała.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Kruger pisze:Ja co prawda rzadko coś linkuję, ale może jakaś drobna porada, jak filtr ominąć, gdybym do zlinkowania coś ciekawego miał? A że się starzeję i coraz mniej nadażąm za trndami sieciowymi... to by się porada przydała.
Nie jestem pewien, ale moze zadziala usuniecie znacznika http i www sprzed linku. Np. sexpillsforyou.com
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
bcr
Dwelf
Posty: 578
Rejestracja: śr, 03 maja 2006 20:02

Post autor: bcr »

Khem. Widzę, że znowu się Wam komplikator włączył ;).

No-quanku - naprawdę, dużo dobrej woli muszę poświęcić, by uwierzyć, że chcesz pomóc, a nie dzielić włos na czworo.

Jest wiele forów, na których jestem zwykłym użytkownikiem.
Załóżmy taką sytuację - administrator takowego informuje o wprowadzeniu zmian i prosi o kontakt, jeśli te zmiany przeszkadzają.
Jeśli napotkam osobiście taką sytuację, to piszę - na PW, lub w wątku do tego przeznaczonym. A wcześniej staram się przeczytać ze zrozumieniem listę potencjalnych powodów - dostępną pod odsyłaczem przy informacji o odrzuceniu postu przez filtr.
Bez wcześniejszych konsultacji z administratorem czy moderatorem nie robię sobie testów. Dodatkowo - testów, które *nic* nie dają konstruktywnego, a tylko psują statystyki i uczenie się filtrów spamowych. A administrator odnosi niemiłe wrażenie, że w sposób mało elegancki sprawdza się jego prawdomówność (że filtr działa).

Jak ktoś wstawi do pokoju pochłaniacz brzydkich zapachów, to naprawdę trzeba od razu puszczać wiatry, by to sprawdzić?

Filtr nie jest stuprocentowo skuteczny - żaden nie jest. Ten opiera się między innymi o pewne "standardy" działania spamerów. Dyskutując o tym, jak to ominąć, pomagacie również im - forum (w tym ten wątek) jest indeksowane przez wyszukiwarki.

Czemu miesiąc urlopu dla użytkownika który próbuje wysłać spam? No faktycznie - w sumie praktycznie każdy spamer ma zakładaną blokadę dożywotnio... :>

Krugerze - jeśli masz coś ciekawego do zlinkowania, to spróbuj po prostu wstawić linka do tej ciekawostki. Dopiero, gdy próba wysyłki się nie powiedzie, musisz kombinować. Na razie zgłosiły się do mnie dwie osoby - Xiri w tym wątku oraz Baron. A wiem, że więcej osób miało problem.

Ilcie - mniej więcej o tym pisałem. Wyłączenie sprawdzania dla osób z większym stażem jest dobrym rozwiązaniem - zresztą i No-quanek podczas prób przepchania spamu to zasugerował :).

W przypadku, gdy okaże się jednak zbyt uciążliwy dla użytkowników, odinstaluję go.
Z mojej strony jest to ostatnia wypowiedź odnośnie filtru - cenne rady zawsze w cenie, jeśli ktoś będzie miał sugestię, to zapraszam.
Odkąd pojawiły się fora internetowe, ściany publicznych toalet są znacznie czystsze.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Może się wydawać, ze nie ma problemu ze spamerami, ale, po mojemu, to booty najmniej kilkanaście razy dostawały w łeb od nas w kilka-kilkanaście minut od pojawienia się. No i wtedy zdaje się, że spamu nie ma. Mod może filtra zastąpić, ale to wymaga od moda ciągłej roboty.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Mam pytanie uściślające:
Czy pkt 9 Forumokiety obowiązuje?
9. Nie należy prowadzić jakichkolwiek dyskusji związanych z religią i polityką, które dotyczyłyby wyznań i poglądów osobistych użytkowników - w tym względzie obowiązuje zasada wzajemnej tolerancji.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Toleruj zatem to, że niektórzy mają czasami ochotę na wypowiedź dotyczącą religii czy polityki. A jak nie chcesz, to polikwiduj np. wątki zatytułowane: "Jak obrazić poglądy, również religijne", "Ateizm, jaki jest, każdy widzi", albo "Wolność słowa a poprawność polityczna" Nie ja je stworzyłem.
I w ogóle... może zamiast się czepiać, napisałbyś coś interesującego?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

ODPOWIEDZ