ISSN: 2658-2740

10 lat temu zmarła Diana Wynne Jones

Aktualności Fahrenheit Crew - 26 marca 2021

Diana Wynne Jones przyszła na świat 16 sierpnia 1934 roku w Londynie. Była angielską pisarką i poetką, a także krytykiem literackim.

Jones zaczęła pisać w latach 60. XX wieku, jak sama mówiła, dla zachowania zdrowia psychicznego, ponieważ była przytłoczona sytuacją osobistą; zarówno dziećmi (miała trzech synów), jak i kwestią mieszkania z liczną rodziną. Przy czym, Jones bez wątpienia była dobrze przygotowana do tworzenia, nie tylko jako absolwentka studiów z literatury angielskiej, ale również słuchacza wykładów prowadzonych przez C. S. Lewisa and J. R. R. Tolkiena. Pierwszą powieść pt. Changeover, napisaną z myślą o dojrzałym odbiorcy, opublikowała w 1970 roku.

Jednak Jones została zapamiętana przede wszystkim jako autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Szczególnie znane są serie Światy Chrestomanciego (Zaczarowane Życie, Tydzień Czarów, Magowie z Caprony, Dziewięć Żywotów Christophera Chanta, Magiczna Mieszanka, Los Konrada, The Pinhoe Egg) oraz o Ruchomym Zamku (Ruchomy Zamek Hauru, Zamek w Chmurach, House of Many Ways).

Ogólnie w trakcie swojej trwającej niemal czterdzieści lat kariery literackiej napisała ponad czterdzieści powieści i kilkadziesiąt opowiadań.

Autorka zmarła 26 marca 2011 roku w wieku 76 lat.

Mogą Cię zainteresować

Nie znaleźliśmy żadnych powiązań.

Fahrenheit