ISSN: 2658-2740

155 Rocznica urodzin Herberta George’a Wellsa

Aktualności Fahrenheit Crew - 21 września 2021

Fot. Yousuf Karsh/Woodfin Camp and Associates

Urodzony 21 września 1866 w Bromley H.G. Wells był angielskim pisarzem. Współcześnie jest zaliczany do grona pionierów, a zarazem najważniejszych przedstawicieli gatunku science fiction.

Rodzina Wellsa nie była zamożna, dlatego naukę musiał dzielić (nierzadko przerywając ją na dłuższy lub krótszy czas) z różnymi pracami zarobkowymi. Studiował biologię, fizykę i geografię, a w między czas był odpowiedzialny za redagowanie gazety uniwersyteckiej. Później przez pewien czas zajmował się nauczaniem, a jednocześnie pisał i publikował różnego rodzaju artykuły i eseje. Ostatecznie kłopoty ze zdrowie zmusiły Wellsa do rezygnacji z posady nauczyciela, a przychylność redaktorów oraz czytelników skłoniła do zawodowego pisania.

Pierwszą wydaną przez H.G. Wellsa książką był dwutomowy podręcznik Textbook of Biology. Z kolei debiutem beletrystycznym był Wehikuł czasu (The Time Machine). W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej kariery literackiej napisał sześćdziesiąt trzy książki; nie tylko z zakresu fantastyki naukowej, lecz również społeczne, historyczne i obyczajowe. Spośród nich najbardziej znane są jednak powieści science fiction: wspomniany Wehikuł czasuWyspa doktora Moreau (The Island of Dr Moreau), Niewidzialny człowiek (The Invisible Man), Wojna światów (The War of the Worlds), Pierwsi ludzie na księżycu (The First Men In The Moon) czy Ludzie jak bogowie (Men Like Gods).

Utwory Wellsa były i są nadal chętnie adaptowane na potrzeby innych mediów.

H.G. Wells zmarł 13 sierpnia 1946 roku.

Mogą Cię zainteresować

60. urodziny Vala Kilmera
Film Fahrenheit Crew - 31 grudnia 2019

60. lat temu (31.12.1959) na świat przyszedł amerykański aktor Val Kilmer.

100. rocznica urodzin Orsona Wellesa
Aktualności Fahrenheit Crew - 6 maja 2015

Dokładnie 100 lat temu urodził się George Orson Welles, amerykański producent filmowy…

Bram Stoker Awards 2020
Aktualności Fahrenheit Crew - 4 czerwca 2021

W ostatnim tygodniu maja 2021 roku Horror Writers Organization ogłosiła listę laureatów…

Fahrenheit