ISSN: 2658-2740

35 lat temu zmarł Dymitr Bilenkin

Aktualności MAT - 28 lipca 2022

Dymitr Bilenkin przyszedł na świat 21 września 1933 roku.

Bilenkin w trakcie studiów geologicznych zaczął pisać do gazet i czasopism artykuły popularnonaukowe. Jako pisarz beletrystyki zadebiutował w 1958 roku opowiadaniem zatytułowanym Otkuda on? (Skąd on jest?). Pierwszy zbiór utworów Bilenkina pt. Marsjanskij priboj (Marsjański przybój) ukazał się w 1967 roku. W latach 70. i 80. XX wieku był postrzegany – obok braci Strugackich oraz Kira Bułyczowa – za jednego z najważniejszych radzieckich pisarzy science fiction.

Bilenkin pisał przede wszystkim opowiadania, najpierw podejmując tematykę związaną z rozwojem technologicznym i wynikającymi z niego konsekwencjami, a później skupił się w większym stopniu na zagadnieniach humanistycznych. Jako jeden z pierwszych pisarzy wprowadził do rosyjskiej literatury science fiction elementy ekologii oraz biologii.

Był również współtwórcą książek Pawła Bagriak (pseudonim przyjęty przez pięciu autorów) – powieści: Piat’ priezidientow (Pięciu prezydentów), Sinije liudi (Błękitni ludzie/Komisarz Hard i błękitni ludzie) oraz Firma prikliuczenij (Firma przygód).

Dymitr Bilenkin zmarł 28 lipca 1987 roku.

Mogą Cię zainteresować

Nie znaleźliśmy żadnych powiązań.

Fahrenheit