ISSN: 2658-2740

50 urodziny Anny Brzezińskiej

Aktualności Fahrenheit Crew - 8 czerwca 2021

Fot. Andrzej Banaś

Anna Brzezińska przyszła na świat 8 czerwca 1971 w Opolu. Jest absolwentką Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Central European University w Budapeszcie.

Jako pisarka beletrystyki zadebiutowała w 1998 roku opowiadaniem A kochał ją, że strach, które ukazało się w czasopiśmie Magia i Miecz. Utwór spodobał się czytelnikom tak bardzo, że został wyróżniony Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (Brzezińska jeszcze dwukrotnie zdobyła tę nagrodę – w 2000 roku za powieść Żmijowa harfa oraz w 2004 roku za opowiadanie Wody głębokie jak niebo). Później pisarka publikowała swoje opowiadania, między innymi, w magazynach: Magia i Miecz, Portal, Magazyn Literacki Fenix, Nowa Fantastyka, Science Fiction czy Fantasy. Przez wiele lat była najpopularniejszą polską pisarką fantasy.

W swoim dotychczasowym dorobku ma kilka wydanych książek – pięć z nich tworzy Sagę o zbóju Twardokęsku, dwie to zbiory opowiadań (Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny) o Babuni Jagódce, jedna to również antologia jej różnych krótszych utworów, a ostatnio opublikowała powieści historyczne Woda na sicie. Apokryf czarownicy oraz Córki Wawelu. Poza tym opowiadania Brzezińskiej ukazywały się w innych zbiorach (np. Księga wojny).

Poza pisaniem, Anna Brzezińska była również współzałożycielem i współwłaścicielem Agencji Wydawniczej Runa.

Mogą Cię zainteresować

Pasja Minicon 2020
Aktualności Fahrenheit Crew - 6 listopada 2020

„Pasja Minicon” to konwent fantastyczny organizowany przez Bibliotekę Gdynię wraz z grupą…

Spotkania autorskie z Anną Brzezińską
Aktualności Fahrenheit Crew - 6 marca 2018

W marcu mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję spotkać się z Anną…

Copernicon 2019 – relacja
Felietony Gabrysia Rolska - 23 września 2019

Dziesiąta edycja Coperniconu już za nami. Uczestnicy konwentu jak zwykle dopisali, w efekcie…

Fahrenheit