ISSN: 2658-2740

68. urodziny Andrzeja Sapkowskiego

Aktualności Fahrenheit Crew - 21 czerwca 2016

Andrzej-Sapkowski21 czerwca 1948 roku w Łodzi urodził się pisarz Andrzej Sapkowski. Powiedzieć, że najpopularniejszy i najważniejszy polski twórca fantasy lat 90. XX wieku, to nic nie powiedzieć.

Sapkowski (co dla wielu młodych graczy może być sporym zaskoczeniem) stworzył postać Wiedźmina Geralta z Rivii oraz – zdecydowanie mniej popularnego, choć niemniej barwnego – Reinmara z Bielawy.

Debiutował w czasopiśmie Fantastyka, gdzie opublikował pierwsze opowiadanie nadesłane na ogłoszony konkurs. O ile z wykształcenia jest ekonomistą, o tyle po transformacji systemowej i sukcesie komercyjnym opowieści o wiedźminie, zajął się zawodowo pisarstwem.

Sapkowski jest autorem wielu opowiadań (część z nich znalazła się w zbiorach: Wiedźmin, Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia, Coś się kończy, coś się zaczyna czy Maladie i inne opowiadania) oraz powieści: Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki oraz Pani Jeziora (pięcioksiąg, tworzący cykl wiedźmiński); Sezon burz; Narrenturm, Boży bojownicy oraz Lux perpetua (trylogia husycka); Żmija czy Oko Yrrhedesa i Świat króla Artura. Maladie.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć stu lat!
(A zwłaszcza – choć to pragnienie artykułowane zdecydowanie bardziej z punktu widzenia czytelników – wielu przelotów nad domem Muzy Kaliope.)

Mogą Cię zainteresować

Geralt pod choinkę
Film Q - 27 listopada 2020

Do Gwiazdki jeszcze trochę czasu, a Netflix postanowił już obdarować nas świątecznym…

O dziwnym prezencie na trzydzieste urodziny wiedźmina Geralta – dwugłos recenzencki

Mówili, że lepiej nie czytać antologii pokonkursowej złożonej z jedenastu tekstów, które…

Spotkanie „Wiedźmińskie Universum – Świat Wiedźmina”
Aktualności MAT - 14 stycznia 2019

W Łodzi odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Projekt wiedza – Uniwersytet…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!