ISSN: 2658-2740

75 urodziny Stephena Kinga

Aktualności MAT - 21 września 2022

Stephen Edwin King przyszedł na świat 21 września 1947 w Portland.

King, miłośnik kultury popularnej (książek, komiksów i filmów), zaczął pisać już jako nastolatek. I nie chodzi wyłącznie o opowiadania, które początkowo bez skutku rozsyłał do różnych wydawnictw i czasopism, lecz również współtworzył gazetki szkolne i studenckie. Z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego.

Pierwsze profesjonalne opowiadanie Kinga pt. Lustrzana podłoga (The Glass Floor) ukazało się w 1967 roku w czasopiśmie Startling Mystery Stories. W kolejnych latach jest krótkie teksty ukazywały się w różnych magazynach dla dorosłych czytelników. Z kolei pierwsza powieść Kinga, Carrie, ukazała się w 1974 roku – jej komercyjny sukces pozwolił Kingowi zrezygnować z dodatkowych zajęć i w pełni poświęcić się pracy literackiej.

Od tego momentu amerykański twórca nieustannie tworzy kolejne książki. Jego kolejne utwory (Miasteczko Salem, Lśnienie, Bastion) nie tylko spotkały się z uznaniem czytelników, ale weszły do kanonu literatury grozy, a King zyskał miano jej mistrza. A następnych dekadach sytuacja wielokrotnie się powtarzała, by wymienić choćby: Christine, Smętarz dla zwierzaków (Pet Sematary), Bastion (The Stand), Sklepik z marzeniami (The Needful Things) czy Zielona mila (The Green Mile).

Natomiast należy zauważyć, że King tworzy nie tylko horrory, lecz również opowieści fantastyczne, science-fiction, kryminalne czy po prostu obyczajowe.

Znaczna część jego dorobku została przeniesiona na mały lub duży ekran.

Oficjalną stronę pisarza można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Stephen King „Komórka”
Fantastyka Fahrenheit Crew - 28 lutego 2007

Do autora komiksów Claya Riddella wreszcie uśmiechnęło się szczęście – udało mu…

Stephen King „Instytut”
Fantastyka Stephen King - 2 października 2019

Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka! Stephen King powraca do motywów znanych…

„Europe Comic Con Kielce” 25-27 listopada 2016
Aktualności Fahrenheit Crew - 14 lipca 2016

W dniach 25-27 listopada 2016 roku w Kielcach odbędą się pierwsze popkulturowe…

Fahrenheit