ISSN: 2658-2740

90. urodziny Williama Shatnera

Aktualności MAT - 22 marca 2021

Źródło: twitter (@WilliamShatner)

22 marca 1931 roku w Montrealu urodził się William Shatner – kanadyjski aktor i pisarz, a także reżyser i producent filmowy.

Shatner karierę aktorską zaczynał na początku lat 50. XX wieku na deskach kanadyjskich teatrów. Zdobywając pozytywne recenzje krytyków, szybko pojawił się w telewizji (w programie dla dzieci The Canadian Howdy Doody Show), a także kinie (Butler’s Night Off). Niedługo potem zaczął występować w telewizji i filmach amerykańskich. Był przy tym postrzegany jako jeden z najzdolniejszych młodych aktorów, wymieniany obok takich postaci, jak: Steve McQueen, Paul Newman czy Robert Redford. W jakimś stopniu postrzeganie Shatnera zmieniło się ze względu na jego chęć do pracy i gotowość przyjęcia każdej roli – w konsekwencji pojawiał się często na małym i dużym ekranie w epizodach bądź niewielkich rolach.

W pamięci telewidzów i miłośników kina na całym świecie zapisał się na stałe rolą dowódcy statku USS Enterprise – kapitana Jamesa T. Kirka – z pierwszego serialu (1966-1969) i cyklu filmów Star Trek. Rola to okazała się pod pewnym względami również przekleństwem, ponieważ Shatner zaczął być postrzegany wyłącznie przez pryzmat kina science fiction.

Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia ról filmowych, niemal dwa razy tyle występów w różnych serialach oraz osiem płyt z piosenkami.

Mogą Cię zainteresować

Juliusz „Q” Mróz „Star Trek – geneza i inspiracje”
Felietony Juliusz "Q" Mróz - 5 października 2020

Serial „Star Trek” jest z pewnością jednym z ciekawszych zjawisk w kulturze…

Ruszyła produkcja „Star Trek: Strange New Worlds”
Film Q - 16 marca 2021

Paramount/CBS ogłosił, że – stanowiąca prequel „TOS-u” (i retcon pewnych jego wątków),…

Fanfilmów „Star Trek” porcja następna
Film Q - 2 stycznia 2021

Oto fanfilmów „Star Trek” porcja następna… Nowa produkcja z – pomyślanego jako,…

Fahrenheit