ISSN: 2658-2740

Drugie spotkanie z cyklu „Fantastyka i Futurologia”

INFORMACJE O WYDARZENIU:

 21.05.2022 godz. 12:00-16:00

 Kraków

Pałac Potockich, Rynek Główny 20, 33-332 Kraków

 Otwórz w Google Maps

 strona wydarzenia

📅 Kalendarz wszystkich wydarzeń

 

 

Już 21 maja o godzinie 12:00 zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia, które przygotowujemy we współpracy z Wydawnictwo IX oraz KBF operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na comiesięczne wydarzenia, odbywające się w Pałacu Potockich, składają się wykłady poświęcone temu, co czeka naukę w tym stuleciu według niej samej oraz według spekulatywnych prognoz pisarzy. Zakładamy bowiem, że przyszłość czai się gdzieś pomiędzy tym, co wyobrażone, a tym, co zbadane. Siłą rzeczy będziemy rozmawiać też o przyszłości tej najbliższej, bo codzienność się tego od nas domaga, kreśląc już kształty świata, który nadejdzie być może jeszcze za naszego życia.

Temat przewodni: Człowiek wobec technologii.

Program wydarzenia:

  • 12.00–13.00 Internet rzeczy i ciał. Rozwój technosfery

Prelekcja: Mirosław Usidus

Z każdym rokiem cybernetyczne środowisko coraz ściślej otacza człowieka w jego codziennym życiu, zarówno w pracy, jak i w domu. Po etapie niezliczonych urządzeń, połączonych ze sobą w chmurze, nadejdzie czas na cybernetyczne augmentacje ciała, wymieniające informacje z cyfrowym środowiskiem. Jak daleko możemy dojść w pogoni za wygodą i zwiększeniem naszych możliwości oraz jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić? Wykład poprowadzi red. nacz. miesięcznika Młody Technik

  • 13.30–14.30 Dystopie technologiczne jako zwiastun przyszłości

Prelekcja: dr Michał Cholewa

Wizje przyszłości w fantastyce naukowej obfitują w obraz totalitarnych społeczeństw, których spójność utrzymuje zaawansowana technologia. Od Roku 1984 George’a Orwella, poprzez Powrót z gwiazd Stanisława Lema, aż po Paradyzję Janusza A. Zajdla, otrzymujemy niepokojące obrazy zniewolenia człowieka przez system służący innym ludziom lub tylko samemu sobie. W prelekcji ukazany zostanie przekrój światotwórstwa związanego z fikcyjnymi dystopiami, obecnymi w science fiction.

  • 15.00–16.30 Człowiek we władzy algorytmów. Stan bieżący i zagrożenia

Panel: Mateusz Łukasiak, Mirosław Usidus, dr Michał Cholewa

Wszechobecny monitoring, punkty preferencyjne jako wyznacznik przydatności społecznej oraz samouczące się oprogramowanie filtrujące treści w Internecie. Czy najmroczniejsze przewidywania pisarzy science fiction właśnie realizują się na naszych oczach? Podczas dyskusji rozmówcy zastanowią się, jakie są granice technologicznego nadzoru i czy w ogóle jakieś są. Panel poprowadzi prezes Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.

Mogą Cię zainteresować

Anna Szumacher „W pożyczonym czasie”
Patronaty F-ta Anna Szumacher - 7 kwietnia 2022

Informacje o książce Anny Szumacher „W pożyczonym czasie”, która ukazała się nakładem…

Imladris XV: Krakowski Weekend z Fantastyką
Aktualności Fahrenheit Crew - 17 września 2016

Po raz piętnasty miłośnicy fantastyki oraz dobrej książki wraz z Fundacją Historia…

Trwa druga edycja konkursu literackiego Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej
Aktualności MAT - 18 sierpnia 2021

Jeszcze przez dwa tygodnie można nadsyłać prace konkursowe – oryginalne opowiadania, liczące…

Fahrenheit