ISSN: 2658-2740

Już dostępna książka „Wiedźmin – polski fenomen popkultury”

Aktualności Fahrenheit Crew - 17 marca 2016

okladkaStowarzyszenie Trickster opublikowało drugi tom tekstów naukowych o źródłach popularności Geralta z Rivii, na całym świecie znanego także jako The Witcher. Książka Wiedźmin – polski fenomen popkultury jest od dziś dostępna w internecie – w całości i za darmo. Zachęcamy do lektury!

Czarodziejki i czarodzieje w wiedźmińskim świecie, geneza popularności Wiedźmina i analiza angielskich tłumaczeń sagi Sapkowskiego to tylko kilka spośród tematów poruszanych przez autorów, których teksty złożyły się na drugi tom analiz naukowych o Geralcie z Rivii. Pierwszy tom (Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni) Stowarzyszenie Trickster opublikowało we wrześniu 2015 r. Od tego czasu pobrało go prawie tysiąc osób i każdego dnia ta liczba rośnie.

Najnowsza publikacja stowarzyszenia powstała na zlecenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej recenzentem był dr Mateusz Poradecki z Uniwersytetu Łódzkiego, a redakcją naukową zajęli się Robert Dudziński i Joanna Płoszaj – członkowie Trickstera.

Tom patronatem honorowym objęła firma cdp.pl, polski wydawca i dystrybutor gier wideo, w tym także Wiedźmina.

– Gdy pracowaliśmy nad tymi dwiema książkami (a wcześniej także nad konferencją naukową Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni), chcieliśmy przede wszystkim w sposób systematyczny i uporządkowany przyjrzeć się różnym obliczom Geralta z Rivii, który od 1986 r. stał się bohaterem nie tylko opowiadań i powieści, lecz także komiksów, gier, filmu czy rock opery – piszą redaktorzy książki. – Zależało nam więc zarówno na wykorzystaniu odmiennych perspektyw metodologicznych i narzędzi badawczych, jak i na analizach skupiających się na różnych narracjach o wiedźminie. Wystarczy spojrzeć na spisy treści obu publikacji, aby przekonać się, że cel ten w znacznej mierze udało się osiągnąć.

Wiedźmina – polski fenomen popkultury można pobrać tutaj: http://tricksterzy.pl/wiedzmin-polski-fenomen-popkultury-w-biblioteczce-trickstera/.

Zachęcamy także do zapoznania się z pierwszym tomem, który jest dostępny tutaj: http://tricksterzy.pl/download/wiedzmin/.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 roku. Jego członkami są studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi z różnych kierunków (m.in. filologii polskiej, kulturoznawstwa, etnologii, dziennikarstwa, historii itp.), zainteresowani interdyscyplinarnymi badaniami nad kulturą popularną zarówno w jej współczesnym, jak i historycznym aspekcie. Stowarzyszenie prowadzi wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzuje ich wyniki, organizując konferencje, otwarte wykłady i sympozja oraz przygotowując publikacje naukowe i popularnonaukowe. Obok aktywności badawczej Trickster prowadzi również działalność związaną z edukacją popkulturową. Więcej informacji o stowarzyszeniu i jego inicjatywach na www.tricksterzy.pl.

Do tej pory stowarzyszenie wydało także:

  • Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem
  • Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich
  • Ukraina: narracje, języki, historie
  • Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni
  • Groza w kulturze polskiej

Na swojej stronie udostępnia także książkę Michała Wolskiego Wampir: wiwisekcja.

Mogą Cię zainteresować

Wampiry pod lupą
Aktualności Fahrenheit Crew - 2 grudnia 2016

2 i 3 grudnia we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolska sesja naukowa Oblicza…

Ciekawostka dnia: na podstawie czego powstaje serial Wiedźmin?
Film A.Mason - 4 grudnia 2019

David Muszyński na Facebooku zwrócił uwagę na pewną „nieścisłość” w informacji, jaką…

Henry Cavill będzie Geraltem z Rivii
Film Fahrenheit Crew - 5 września 2018

Wczoraj Netflix ogłosił, że w postać Geralta z Rivii – Wiedźmina, wcieli…

Fahrenheit