ISSN: 2658-2740

Osiem lat temu zmarł Iain Menzies Banks

Aktualności Fahrenheit Crew - 9 czerwca 2021

Zdjęcie: Rex

Iain Menzies Banks przyszedł na świat 16 lutego 1954 w Dunfermline.

Banks już jako dziecko, pod wpływem lektury serii science fiction dla młodzieży Kemlo (opowiadającej o przygodach tytułowego bohatera, urodzonego i wychowanego na stacji kosmicznej), postanowił, że zostanie pisarzem. Pierwsze opowiadania i książki tworzył jeszcze jako nastolatek i student, lecz początkowo nie miał szczęścia do redaktorów i wydawców. Ostatecznie debiutował w wieku trzydziestu lat powieścią Fabryka os (The Wasp Factory), która nie była utrzymana w konwencji science fiction. Trzy lata później, w roku 1987 ukazała się jego pierwsza książka science fiction Wspomnij Phlebasa (Consider Phlebas).

Wcześniej studiował literaturę angielską, psychologię oraz filozofię, co przełożyło się na jego oryginalny styl. Zawodowo podejmował się różnych zajęć, lecz zawsze miał na uwadze wolne popołudnia i wieczory, poświęcane na tworzenie. Po debiucie całkowicie poświęcił się karierze pisarskiej. Tworząc powieści głównego nurtu podpisywał się jako Iain Banks. Z kolei utwory science fiction jako Iain M. Banks.

W 2008 roku gazeta The Times zaliczyła Banksa do grona pięćdziesięciu najważniejszych brytyjskich pisarzy tworzących po II wojnie światowej.

Banks zmarł w wieku 59 lat. W czasie swojej trwającej niespełna trzydzieści lat kariery literackiej, opublikował łącznie dwadzieścia siedem powieści. Jego ostatnia powieść, The Quarry, miała premierę kilkanaście dni po jego śmierci.

Stronę poświęconą pisarzowi można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Nominacje Locus Awards 2018
Aktualności Fahrenheit Crew - 11 maja 2018

Fundacja Locus Science Fiction Foundation ogłosiła listę finalistów w poszczególnych kategoriach tegorocznej…

Fahrenheit