ISSN: 2658-2740

Rocznica śmierci Kurta Vonneguta

Aktualności Fahrenheit Crew - 11 kwietnia 2021

Kurt Vonnegut był pisarzem, eseistą i artystą grafikiem; był również wykładowcą literatury. Przyszedł na świat 11 listopada 1922 roku.

Predyspozycjami do pisania wykazywał się już w trakcie nauki, współtworząc gazetkę szkolną. Na studiach chemicznych nie tylko redagował prasę uniwersytecką, lecz również miał tam swoją stałą kolumnę. Nie interesował się jednak szczególnie nauką ścisłą, co ostatecznie zmusiło go do opuszczenia uniwersytetu.

Bez wątpienia doświadczenia II wojny światowej pogłębiły jego pacyfistyczne nastawienie (już wcześniej zamieszczał antywojenne artykuły) oraz naznaczyły jego literaturę. Jako żołnierz 106. dywizji piechoty został wzięty do niemieckiej niewoli – 3 lutego 1945 przeżył bombardowanie Drezna przez aliantów.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych podjął studia antropologiczne, a zawodowo zajmował się w pracą dziale promocji czy kontaktów z mediami.

Zawodowo zaczął pisać na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Pierwszą powieść pt. Pianola (Player Piano) wydał w 1952 roku. Od tego czasu zaczął publikować opowiadania i pisać kolejne powieści.

Jego najbardziej znanym utworem jest Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią (Slaughterhouse-five, or The Children’s Crusade). Ogólnie miał w swoim dorobku czternaście powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań, które ukazały się w kilkunastu zbiorach.

Vonnegut był znany z ogromnego poczucia humoru oraz wyraźnych przekonań, stojących nierzadko w kontrze do głównego nurtu i dominujących poglądów. Sam najchętniej mówił o sobie, jako o humaniście i socjaliście.

Zmarł 11 kwietnia 2007 roku w wieku 84 lat.

Mogą Cię zainteresować

Fantastyczne wybory
451 Fahrenheita A.Mason - 10 października 2019

Za nieco ponad dzień rozpocznie się cisza wyborcza. Pamiętajcie, że fantastykę możecie…

Kurt Vonnegut „Kurt Vonnegut. Opowiadania wszystkie”
Fantastyka Kurt Vonnegut - 7 września 2018

Zapowiedź zbioru opowiadań autorstwa Kurta Vonneguta.

Fahrenheit