ISSN: 2658-2740

Rocznica śmierci Roberta Blocha

Aktualności MAT - 23 września 2022

Robert Albert Bloch przyszedł na świat 5 kwietnia 1917 roku.

Bloch będąc dzieckiem zaczytywał się w czasopiśmie Weird Tales, a fascynacja niesamowitymi opowieściami spowodowała, że jako nastolatek zaczął korespondować z H.P. Lovecraftem. Pierwsze utwory Blocha nawiązywały stylem do książek Lovecrafta. Jednocześnie, po jego śmierci to między innymi Bloch przyczynił się do popularyzacji tzw. Mitologii Cthulhu.

Sam Bloch pierwsze opowiadanie The Thing opublikował w 1934 roku. Z kolei cztery lata później napisał pierwszy utwór science fiction The Secret of the Observatory. Mimo dość regularnego ukazywania się kolejnych opowiadań Bloch musiał podejmować się również innych zajęć – między innymi, współpracował z radiem, pisząc najpierw teksty humorystyczne i reklamowe, czy też zatrudnił się w agencji reklamowej. Natomiast pierwsza powieść Blocha, The Scarf, ukazała się w 1947 roku.

Mimo dość dużej popularność wśród czytelników fantastyki – na przykład, Bloch w 1959 roku za opowiadanie That Hellbound Train zdobył nagrodę Hugo – to za sprawą horroru zyskał międzynarodową sławę. Bez wątpienia największy udział miała w tym jego szósta książka, Psychoza (Psycho), którą dodatkowo szybko na duży ekran przeniósł Alfred Hitchcock.

Sukces komercyjny filmu spowodował, że twórczością Blocha zainteresowała się telewizja i kino – na przełomie kolejnych dekad autor tworzył scenariusze do seriali i filmów, będących nie tylko adaptacją jego twórczości.

W trakcie swojej kariery napisał ponad trzydzieści powieści oraz kilkaset opowiadań i scenariuszy.

Zmarł w wieku 77 lat.

Mogą Cię zainteresować

Rusza zbiórka funduszy na powstanie planszówki „The Thing”
Gry bez prądu Q - 24 września 2020

Tylko od nas zależy, czy powstanie planszowa adaptacja kultowego horroru SF Johna…

110. rocznica urodzin Johna W. Campbella
Aktualności Fahrenheit Crew - 8 czerwca 2020

8 czerwca 1910 roku w Newark przyszedł na świat John W. Campbell…

85 lat temu zmarł H. P. Lovecraft
Aktualności MAT - 15 marca 2022

15 marca 1937 roku. zmarł przedwcześnie Howard Phillips Lovecraft.

Fahrenheit