ISSN: 2658-2740

Rocznica urodzin Richarda Mathesona

Aktualności MAT - 20 lutego 2020

Beatrice De Gea/Los Angeles Times, via Associated Press

Richard Burton Matheson kształcił się w zakresie nauk ścisłych, a po ukończeniu szkoły zaciągnął się do wojska i walczył na frontach II wojny światowej. Później ukończył dziennikarstwo.

Matheson zaczął pisać już jako kilkuletnie dziecko, publikując krótkie opowiadania i wiersze w lokalnej gazecie. Jego właściwy debiut przypadał na lata 50. XX wieku, kiedy na łamach The Magazine of Fantasy & Science Fiction ukazało się opowiadanie Born of Man and Woman. Na przełomie kolejnych trzech dekad napisał kilkanaście powieści i kilkadziesiąt opowiadań, które spotkały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników.

Matheson był nie tylko utalentowanym pisarzem, lecz również cenionym scenarzystą telewizyjnym (między innymi, Strefa mroku, Star Trek, Kroniki marsjańskie) oraz filmowym (Zagłada domu Usherów, Kruk, Władca świata, Gdzieś w czasie); jak można zauważyć, wyspecjalizował się w adaptowaniu utworów Edgara Allana Poe. Z drugiej strony, to współpraca z Mathesonem stała się przepustką dla Stevena Spielberga do wielkiego kina – pisarz jest autorem opowiadania Duel, na podstawie którego napisał scenariusz do filmu Pojedynek na szosie.

Najbardziej znanym literackim utworem Mathesona jest powieść Jestem legendą (I Am Legend).

Richard Matheson zmarł 23 czerwca 2013 roku w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat.

Mogą Cię zainteresować

Nominacje Nebula Award 2016
Aktualności Fahrenheit Crew - 23 lutego 2017

Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Fantasy i Science Fiction ogłosiło listę finalistów tegorocznej Nagrody Nebula.…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!