ISSN: 2658-2740

Rocznica urodzin Roberta Sheckley’a

Aktualności MAT - 16 lipca 2021

Robert Sheckley przyszedł na świat 16 lipca 1928 roku w Nowym Jorku.

Po szkole średniej – gdzie zainteresował się literaturą science fiction – podejmował się różnych zajęć zarobkowych; był zarówno pracownikiem fizycznym, jak i sprzedawcą, mleczarzem czy barmanem. Ostatecznie na dwa lata zaciągnął się do armii Stanów Zjednoczonych, za sprawą której trafił do Korei. Tam zajmował się, między innymi, redakcją wojskowej gazety, ale też grą w zespole muzycznym. Po demobilizacji i powrocie do kraju był jeszcze przez pewien czas pracownikiem w fabryce maszyn lotniczych, ale szybko zdecydował się na pełnoetatową pracę pisarza.

Sheckley debiutował w 1951 roku opowiadaniem Final Examination, które ukazało się w magazynie Imagination. Szybko zdobył popularność wśród czytelników, dzięki czemu jego opowiadania regularnie pojawiały się w różnych czasopismach. Jeszcze w tej samej dekadzie ukazały się trzy zbiory jego opowiadań (Untouched by Human Hands, Citizen in Space, Pilgrimage to Earth) oraz debiutancka powieść Nieśmiertelność na zamówienie (Immortality Inc.).

W trakcie trwającej przeszło pięćdziesiąt lat kariery literackie opublikował niemal trzydzieści powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań (zebranych w dziesięciu antologiach). Część utworów Sheckley’a została zaadaptowana na potrzeby telewizji czy kina.

Robert Sheckley zmarł 9 grudnia 2005 roku w wieku 77 lat.

Oficjalną stronę pisarza można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Nie znaleźliśmy żadnych powiązań.

Fahrenheit