ISSN: 2658-2740

Urodziny Jamesa Gurney’a

Aktualności MAT - 14 czerwca 2021

Źródło: jamesgurney.com

James Gurney przyszedł na świat 14 czerwca 1958 roku.

Gurney z wykształcenia jest antropologiem. Jednak już jako dziecko wykazywał zdolności twórcze – w warsztacie ojca (inżyniera) konstruował różnego rodzaju zabawki (m.in. lalki, szybowce i latawce) oraz zaczął rysować – i tego rodzaju zajęcia zdecydowanie bardziej go pochłaniały. Kilka semestrów spędził na nauce rysunku w Art Center College of Design.

Na początku lat 80. XX wieku napisał wspólnie z Thomasem Kinkadem poradnik The Artist’s Guide to Sketching, a niedługo potem współpracował przy filmie Ogień i lód (Fire and Ice) Ralpha Bakshiego; wtedy poznał Franka Frazettę. Jednocześnie zaczął karierę ilustratora książek fantastycznych.

Podczas współpracy z czasopisma National Geographic zainteresował się prehistorią. W konsekwencji poszerzania własnej wiedzy, przygotował (tzn. napisał i zilustrował) książkę Dinotopia (Dinotopia: A Land Apart from Time), która opowiadała o wyprawie amerykańskiego naukowca Arthur Denison i jego syna Willa na tajemniczą wyspę, gdzie ludzie żyją w harmonii z dinozaurami. Utwór spotkał się z tak dobrym odbiorem, że Gurney stworzył jeszcze trzy powieści (Dinotopia: The World Beneath, Dinotopia: First Flight oraz Dinotopia. Wyprawa do Czandary), a na całą serię składa się również kilka opowiadań, napisanych przez innych autorów. Wizja Gurney’a spodobała się na tyle czytelnikom, że powstały także film fabularny, serial animowany oraz miniserial telewizyjny.

Oficjalną stronę twórcy można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Mija 40 lat od premiery animowanego „Władcy Pierścieni”
Film MAT - 15 listopada 2018

15 listopada 1978 roku do kin trafiła pierwsza niepełna ekranizacja Władcy Pierścieni…

Fahrenheit