Proces tworzenia tak olbrzymiego, złożonego produktu, jakim jest gra cRPG, jest sam w sobie fascynujący. Wysiłek można porównać chyba do li tylko superprodukcji kina hollywoodzkiego, podobnie zresztą jak czas jego trwania, liczbę osób pracujących przy realizacji czy też budżet.
Autor: Piotr Wojnarowicz
[Recenzja] „Jesteśmy sami” Agata Kulbicka
Autorka szuka, zmaga się, chce odnaleźć uniwersalny klucz do duszy ludzkości. I nawet jeśli przez długą i pełną sukcesów karierę, której jej życzę, nie odnajdzie go[…], to jestem przekonany, że jej poszukiwania dostarczą nam jeszcze wiele smakowitych literacko kąsków…
[Recenzja] „Toń” Marta Kisiel
Autorka po prostu niczym rusałka wabi miłośnika literatury „Kisielowym stylem”, by zaprosić go w wyprawę głęboko w „Toń”.
[Recenzja] „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoia Nagamatsu
Słodko-gorzka pigułka pisarskich refleksji opakowana jest w świetną literaturę i naprawdę warto docenić to, jak w kilku-kilkudziesięciostronicowych opowiadaniach Nagamasu pewną ręką tworzy […] portrety psychologiczne swoich postaci.
[Recenzja] „Jaga” Katarzyna Berenika Miszczuk
Tak bowiem, jak dalej uważam, że my, Polacy wręcz specjalizujemy się w pisaniu powieści pesymistycznych, pełnych mroku, brudu i beznadziei, tak w przypadku książki Miszczuk miałem do czynienia z dziełem z jednej strony lekkim, pełnym humoru, z drugiej zaś nie omijającym poważniejszych tematów, tylko po prostu opisanych mniej cierpiętniczo czy smętnie…
[Recenzja] „Sztandary Imperium”, Radomir Darmiła, Witold Dworakowski
Czysta przyjemność obcowania z dojrzałą, inteligentną literaturą fantasy, którą reprezentuje najnowsza powieść Radomira Darmiły i Witolda Dworakowskiego jest okazją, która zdarza się rzadko, czasem myślę nawet, że zbyt rzadko.
[Recenzja] „Dar Anomalii. Księga II” Paweł Zbroszczyk
Autor nie oszczędza swoich bohaterów, o nie! W drugim tomie doświadcza ich nawet jeszcze mocniej niż w pierwszym […], i jak w eksperymencie psychologicznym pozwala nam obserwować, jak radzą sobie w sytuacjach naprawdę ekstremalnych.
[Recenzja] „Za kamień i za ciemność” Sonia Korta, Piotr T. Dudek
Ciężka, wręcz duszna atmosfera, wszechobecny brud, oblepiający nie tylko wszystkich uczestników zdarzeń, ich ubrania, broń i domy, ale przede wszystkim dusze wypełnia każdą stronicę powieści „Za kamień i za ciemność”. To chyba naprawdę nasza narodowa specyfika, że nikt tak jak my, Polacy, nie potrafi przedstawiać klimatów smutku, szarości, brudu i beznadziei.
[Recenzja] „Mroczny Rycerz Gotham – szkice z kultury popularnej”, Michał Chudoliński
Trzeba przyznać, że autor bardzo udanie wybrnął z zadania, jakim było połączenie próby przekazania jak największej ilości wiedzy, często trudnej w odbiorze, z utrzymaniem dobrego tempa narracyjnego, pozwalającego na utrzymanie zainteresowania czytelnika. Czytający tę książkę wręcz z zapartym tchem poznają kolejne warstwy problemów i szaleństw, w których wprost nurza się miasto Gotham wraz ze swoimi mieszkańcami.
[Recenzja] „Obyś żył w ciekawych czasach”, Krzysztof T. Dąbrowski,
Autor bowiem pochyla się nad człowiekiem, nad stanem ludzkości i poprzez całe sto trzydzieści utworów składających się na „Obyś żył…” śmieszy, tumani i przestrasza, grając na uczuciach czytelnika niczym wirtuoz na najlepszym instrumencie.
[Recenzja] „Pas Ilmarinena”, Marcin Mortka
Galeria napisanych w naprawdę głęboki i złożony sposób postaci, sceneria dzikiej, zimowej Karelii, historyczne wydarzenia (takie jak słynna bitwa o Suomussalmi), realistycznie opisana broń i pojazdy, dzielni bohaterowie, twarde kobiety, groźni przeciwnicy, a wszystko to podlane solidnym, fantastycznym sosem.
Znajdź na stronie
Najnowsze artykuły
Planeta Polcha
Od dzisiaj (21.03.2025 r.) do niemal końca czerwca (29.06.2025 r.) w warszawskim…
Charakterne jaszczury, czyli spotkanie autorskie z Marcinem Moniem
W najbliższy wtorek (25 marca 2025 r.) w lubelskiej Galerii Labirynt odbędzie…
The Alchemist of Memories & the Envisioned Land
Dzisiaj (21.03.2025 r.) ma miejsce premiera kolejnej gry z serii „Atelier Yumia”…
Polecane artykuły
[Recenzja] „Kłopoty w Hamdirholm” Wojciech Świdziniewski
„Kłopoty w Hamdirholm”, które zostały wydane niemal szesnaście lat temu, to debiutancki…
[Recenzja] „Anonimowi Skrytobójcy” Rob Hart
Kiedy ma się jakiś problem, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie grupy wsparcia, która…
[Recenzja] „Dungeons and Drama” Kristy Boyce
Ostatnio debatowałam z koleżankami ze świata wydawniczego o trendach literackich na następne…
[Recenzja] „Miaudle” Gareth Moore, Laura Jayne Ayres
Autorami tomu zawierającego 75 kocich zagadek są dr Gareth Moore i Laura…
Patronujemy także
Dzień Czytania Tolkiena w Rynie i Tołkinach


W dniach 21-22.03.2025 r. odbędzie się czwarta edycja Dnia Czytania Tolkiena w Rynie i Tołkinach!
Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame 2025


W dniach 21-23 marca 2025 r. odbędzie się III edycja Festiwalu i Targów Gier Planszowych…
Planeta Polcha


Od dzisiaj (21.03.2025 r.) do niemal końca czerwca (29.06.2025 r.) w warszawskim Muzeum Karykatury im.…