ISSN: 2658-2740

75. urodziny Harrisona Forda

Film MAT - 13 lipca 2017

Odtwórca Hana Solo z Gwiezdnych wojen (Star Wars), Indiany Jonesa, Ricka Deckarda z Łowcy Androidów (Blade Runner), Woodrowa Dolarhyde’a z Kowbojów i obcych (Cowboys & Aliens) czy pułkownika Hyruma Graffa z Gry Endera (Ender’s Game), urodził się 13 lipca 1942 roku w Chicago.

Harrison Ford karierę filmową rozpoczął w latach 60. XX wieku, grając głównie niewielkie role, nierzadko pomijane nawet w napisach końcowych. Dopiero spotkanie z Georgem Lucasem i jedna z kluczowych ról w jego kosmicznej trylogii spowodowała, że z właściwie anonimowego aktora, Ford stał się rozpoznawalną na całym świecie gwiazdą.

Pierwszoplanową pozycję w Kinie Nowej Przygody ugruntował postać archeologa podróżnika w Poszukiwaczach zaginionej Arki (Raiders of the Lost Ark).

Z drugiej strony, Harrison Ford nie dał się zaszufladkować wyłącznie jako aktor przygodowy. Z nie mniejszym sukcesem pojawiał się w filmach sensacyjnych (np. Świadek; Frantic; Czas patriotów), komediach (np. Pracująca dziewczyna; Sabrina; Sześć dni, siedem nocy) czy dramatach (np. Wybrzeże Moskitów; Odnaleźć siebie; Zagubione serca).

Za rolę w Ściganym (The Fugitive) był nominowany w 1993 roku do Oscara za pierwszoplanową rolę męską.

O ile na przełomie ostatnich dwóch dekad Ford nie miał szczęścia do wyboru ról filmowych, o tyle z powodzeniem powrócił do swoich najpopularniejszych postaci: Indiany Jonesa w Indianie Jones i Królestwie Kryształowej Czaszki (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) oraz Hana Solo w Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy (Star Wars: The Force Awakens).

Mogą Cię zainteresować

Szykuje się zatrzęsienie produkcji gwiezdnowojennych
Aktualności Q - 16 grudnia 2020

Lucasfilm zapowiedział całe mnóstwo nowych produkcji spod znaku „Star Wars”. Pierwsza z…

„Holokron” – zlot fanów Star Wars 2020
Aktualności Fahrenheit Crew - 9 marca 2020

W sobotę 4 kwietnia 2020 r. w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się…

50. urodziny J. J. Abramsa
Film MAT - 27 czerwca 2016

27 czerwca 1966 roku w Nowym Jorku urodził się J.J. Abrams (Jeffrey…

Fahrenheit