ISSN: 2658-2740

80 urodziny Harrisona Forda

Film MAT - 13 lipca 2022

Odtwórca Hana Solo z Gwiezdnych wojen (Star Wars), Indiany Jonesa, Ricka Deckarda z Łowcy Androidów (Blade Runner), Woodrowa Dolarhyde’a z Kowbojów i obcych (Cowboys & Aliens) czy pułkownika Hyruma Graffa z Gry Endera (Ender’s Game), urodził się 13 lipca 1942 roku w Chicago.

Harrison Ford karierę filmową rozpoczął w latach 60. XX wieku, grając głównie niewielkie role, nierzadko pomijane nawet w napisach końcowych. Dopiero spotkanie z Georgem Lucasem i jedna z kluczowych ról w jego kosmicznej trylogii spowodowała, że z właściwie anonimowego aktora, Ford stał się rozpoznawalną na całym świecie gwiazdą.

Pierwszoplanową pozycję w Kinie Nowej Przygody ugruntował postać archeologa podróżnika w Poszukiwaczach zaginionej Arki (Raiders of the Lost Ark).

Z drugiej strony, Harrison Ford nie dał się zaszufladkować wyłącznie jako aktor przygodowy. Z nie mniejszym sukcesem pojawiał się w filmach sensacyjnych (np. Świadek; Frantic; Czas patriotów), komediach (np. Pracująca dziewczynaSabrinaSześć dni, siedem nocy) czy dramatach (np. Wybrzeże MoskitówOdnaleźć siebieZagubione serca).

Za rolę w Świadku (Witness) ) był nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę męską.

O ile na przełomie ostatnich dekad Ford nie miał szczęścia do wyboru ról filmowych, o tyle z powodzeniem powrócił do swoich najpopularniejszych postaci: Indiany Jonesa w Indianie Jones i Królestwie Kryształowej Czaszki (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) oraz Hana Solo w Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy (Star Wars: The Force Awakens) oraz Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (Star Wars: The Rise of Skywalker) .

Mogą Cię zainteresować

A long time ago…

Fani Gwiezdnych wojen mogą ostatnimi czasy czuć się doceniani. Niedawno w kinach…

Urodziny Warwicka Davisa
Film Fahrenheit Crew - 3 lutego 2022

3 lutego 1970 roku przyszedł na świat Warwick Davis – angielski aktor,…

90. rocznica premiery filmu „Metropolis”
Film Fahrenheit Crew - 2 stycznia 2017

Projekt „Metropolis” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Fahrenheit