ISSN: 2658-2740

85 urodziny Jacka Nicholsona

Film MAT - 22 kwietnia 2022

Jack Nicholson urodził się i wychował na Wschodnim Wybrzeżu.

Jako nastolatek był miłośnikiem komiksów oraz kina. W wieku siedemnastu lat trafił do Hollywood, gdzie zatrudnił się w studiu animacji MGM. Mimo, że debiutował w końcu lat 50. XX wieku, początkowo jego kariera nie rozwijała się szczególnie pomyślnie, dlatego Nicholson zaczął poświęcać się pisaniu scenariuszy i pracy nad reżyserią i produkcją filmów.

Dla dalszej kariery Nicholsona przełomowa okazała się drugoplanowa rola w filmie Swobodny jeździec (Easy Rider) z 1969 roku, a następujące po nim lata 70. to właściwie pasmo kolejnych kinowych sukcesów. Amerykanin wystąpił wtedy, między innymi w: Pięciu łatwych utworach (Five Easy Pieces), ChinatownZawodzie: Reporter (Professione: reporter), Locie nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), Przełomach Missouri (The Missouri Breaks), a w roku 1980 Lśnieniu (The Shining).

Później Nicholson zagrał w Czułych słówka (Terms of Endearment), Honorze Prizzich (Prizzi’s Honor), Ludziach honoru (A Few Good Men), Lepiej być nie może (As Good as It Gets), Schmidzie (About Schmidt), Lepiej późno niż później (Something’s Gotta Give), Infiltracja (The Departed) czy Choć goni nas czas (The Bucket List).

Nicholson ma w swoim dorobku występy w filmach fantastycznych: wspomnianym Lśnieniu, ale także Czarownicach z Eastwick (The Witches of Eastwick), BatmanieWilku (Wolf) czy Marsjanie atakują! (Mars Attacks!).

Ostatni raz na dużym ekranie pojawił się w 2010 roku w filmie Skąd wiesz? (How Do You Know).

Jack Nicholson był dwanaście razy nominowany do Nagroda Akademii Filmowej,

Mogą Cię zainteresować

Premiera „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”
Film MAT - 1 kwietnia 2016

Dziś do polskich kin trafia Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman v…

Nowa superprodukcja Audioteki i Prószyńskiego – „Lśnienie” Stephena Kinga
Muzyka Fahrenheit Crew - 21 kwietnia 2016

Dzisiaj, 21 kwietnia 2016 roku, ma miejsce premiera kolejnej superprodukcji Audioteki, tym…

60. urodziny Gary’ego Oldmana
Film Fahrenheit Crew - 21 marca 2018

Hrabia Drakula u Francisa Forda Coppoli, Jean-Baptiste Emanuel Zorg w Piątym Elemencie…

Fahrenheit