ISSN: 2658-2740

90. urodziny Jamesa Earla Jonesa

Film MAT - 17 stycznia 2021

James Earl Jones – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy – przyszedł na świat 17 stycznia 1931 roku.

Jakkolwiek Jones wykazywał nie tylko zainteresowanie sztuką, lecz przede wszystkim talent (w szkole pisał wiersze), to jednak początkowo swoją karierę wiązał z wojskiem oraz medycyną. Kiedy okazało się, że nie masz szans zostać lekarzem, zdecydował się poświęcić aktorstwu.

James Earl Jones zaczął zawodowo występować na deskach teatrów w latach 50. XX wieku, szybko zyskując uznanie krytyków za role odgrywane w tragediach Williama Szekspira. W tej samej dekadzie pierwszy raz pojawił się w epizodach kilku seriali telewizyjnych. Z kolei na dużym ekranie debiutował w 1964 roku w filmie Stanleya Kubricka Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb).

W trakcie trwającej ponad sześćdziesiąt lat kariery aktorskiej, James Earl Jones wystąpił w niemal siedemdziesięciu filmach, a także pojawił się w kilkudziesięciu serialach telewizyjnych. Znany jest przede wszystkim z wielu charakterystycznych ról drugoplanowych oraz równie charakterystycznego głosu – użyczając go, między innymi, postaci Dartha Vadera czy Mufasy.

Mogą Cię zainteresować

50 lat „Odysei kosmicznej”
Film Fahrenheit Crew - 2 kwietnia 2018

2 kwietnia 1968 roku miała miejsce światowa premiera filmu w reżyserii Stanleya…

Drugi odcinek fanowskiego „Vadera”
Film Q - 11 stycznia 2021

Bardzo popularny dwa lata temu gwiezdnowojenny fanfilm zatytułowany – po prostu -…

90. rocznica urodzin Stanleya Kubricka
Film MAT - 26 lipca 2018

Rocznica urodzin amerykańskiego reżysera Stanley’a Kubricka.

Fahrenheit