ISSN: 2658-2740

Horrorowe hallowen w Zamku – pokaz filmu MUMIA

Film Jagna Rolska - 21 października 2014

Mumia_plakatHorrorowe hallowen w Zamku – pokaz filmu MUMIA z muzyką na żywo zespołu Czerw
31 X (piątek) godz. 20:00, Centrum Kultury ZAMEK, pl. Świętojański 1, Wrocław
bilety: 16zł (przedsprzedaż) , 20zł w dniu imprezy

Legendarny Boris Karloff w tytułowej roli filmu „Mumia” Karla Freunda oraz rewelacyjny zespół Czerwie, znany z żywiołowych koncertów oraz genialnych ścieżek dźwiękowych wykonywanych na żywo do arcydzieł kina niemego – takie połączenie proponuje leśnickie Centrum Kultury „Zamek” na halloweenowy wieczór 31 października. Rytmicznie, orientalnie i psychodelicznie – tak zapowiada się seans, który rozpocznie się o godz. 20:00 w jedynych w swoim rodzaju przestrzeniach leśnickiego zamku, które po zmroku nabierają zupełnie innego wymiaru niż za dnia.
Czerwie znani m.in. z entuzjastycznie przyjmowanych koncertów do klasyka gatunku „Nosferatu-symfonia grozy” tym razem przygotowali muzykę do innego z serii kultowych horrorów kina przedwojennego: „Mumii” Karla Freunda. Podobnie jak w przypadku „Nosferatu” teraz również możemy się spodziewać blisko półtoragodzinnej uczty muzycznej, dzięki której czarno-białe kadry filmu Karla Freunda sprzed 80 lat nabiorą innego wymiaru.

FILM
W roku 1921 grupa brytyjskich archeologów pod przewodnictwem sir Josepha Whemple’a odkrywa mumię Imhotepa liczącą sobie 3700 lat. Kiedy jeden z młodych archeologów otwiera zwoje Thoth i odczytuje na głos ich zawartość, mumia ożywa. 10 lat później sir Joseph powraca w tamto miejsce ze swym synem Frankiem. Nie wiedzą, że mumia ukrywa się jako tajemniczy Egipcjanin Ardath Bay, który pomaga archeologom w odkryciu grobowca swej dawnej ukochanej. Używając swych mocy sprawia, że jej duch wnika w ciało Helen Grosvenor. Kiedy sir Joseph umiera, Frank i dr Muller próbują odkryć źródło mocy Ardatha oraz wyzwolić Helen.
Producent filmu Carl Laemmle Jr. nie ustawał w poszukiwaniach kolejnego materiału literackiego nadającego się do przełożenia na język ekranu – niestety, w temacie egipskich mumii, który fascynował go od czasu otwarcia grobu Tutanchamona, nie potrafił odnaleźć niczego wartościowego. Skorzystał więc z przerobionej przez jego scenarzystów historii o nieśmiertelnym magu Cagliostrze.
Starożytna mumia – w tej roli Boris Karloff – zostaje powołana do życia w dwudziestym wieku. Charakteryzacja autorstwa Jacka Pierce’a i sprawna ręka reżysera Karla Freunda sprawiają, że „Mumia” dołączyła do grona kultowych horrorów kina niemego.

CZERWIE
Czerwie to niezależna małopolska formacja prezentująca dźwięki z pogranicza popu, rocka, folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Zespół angażuje się w różnorodne projekty teatralno-filmowo-plastyczne. Wystąpili m.in. na Międzynarodoym Festiwalu MALTA w Poznaniu, czy Colours of Ostrawa w Czechach. Zagrali dotąd ponad 400 różnego typu imprez, od koncertów klubowych, festiwali, sztuk teatralnych czy tappingów do filmów niemych. Ich znaki rozpoznawcze to transowa sekcja rytmiczna oraz charakterystyczne brzmienie takich instrumentów jak: akordeon, mandolina, gitara i dęciaki.
Czerwie są twórcami muzyki do happeningów, spektakli teatru Klinika Lalek z Wolimierza, oraz „Albośmy to jacy tacy” Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym (maj 2007) w Warszawie. W roku 2004 wydali oficjalnie album pt. „Padlina” z gościnnym udziałem Maćka Maleńczuka, a w 2008 limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego, producenci muzyki elektronicznej i wielu innych przyjaciół. W 2012 roku ukazała się najnowsza produkcja zespołu, różnorodna stylistycznie płyta „MELANŻ”, uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych w 2012 roku w Polsce. W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych, filmów niemych, dokumentu i fabuły.

Bilety:
w przedsprzedaży do 30 X – 16zł (rezerwacje mailowo info@zamek.wroclaw.pl oraz telefonicznie: 71 349 32 81)
w dniu seansu 31 X – 20zł

Czerwie - mat. oragnizatora (1)

Mogą Cię zainteresować

Adaptacja „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów” – drugie podejście
Film MAT - 28 maja 2015

Wytwórnia filmowa 20th Century Fox przygotowuje się do kolejnej ekranizacji serii komiksowej…

Ewa Białołęcka „Drugi krąg”
Fantastyka Ewa Białołęcka - 13 lutego 2018

Nakładem Wydawnictwa Jaguar ukażą się wznowienia Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej, jednej…

Red-Akcje 19.04.2017
451 Fahrenheita Adam Cebula - 19 kwietnia 2017

Podobno szczęście ludzkie bierze się stąd, że umiemy czerpać czystą radość z…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!