ISSN: 2658-2740

Premiera filmu „Następny jesteś ty”.

Film Fahrenheit Crew - 27 sierpnia 2013

nastepny-jestes-ty film

NASTĘPNY JESTEŚ TY /You’re Next/

jeden z najinteligentiejszych

i nastraszniejszych filmów ostatnich lat, który pierwszorzędnie gra ze schematem gatunku.

 

Gang zamaskowanych, uzbrojonych w kusze i siekiery morderców napada na letnią posiadłość Davisonów i terroryzuje jej mieszkańców. Nikt nie wie kim są napastnicy i dlaczego spokojna, rodzinna kolacja zamieniła się w śmiertelną pułapkę. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Niespodziewanie jeden z członków rodziny okazuje się wyjątkowo utalentowanym zabójcą.

 

Rewelacyjnie przyjęty przez krytyków i publiczność podczas światowej premiery na festiwalu filmowym w Toronto, wymieniany jako jeden z nowych klasyków gatunku film jest dziełem młodego utalentowanego reżysera Adama Wingarda. W rolach głównych występują:  Sharni Vinson, Nicholas Tucci, Wendy Glenn, Sarah Myers i Amy Seimetz. Autorem scenariusza jest Simon Barrett.

 

Premiera w Polsce: 06.09.2013

/czas trwania:    94 min/

 

 

OBSADA:

Sharni Vinson (Erin)

Nicholas Tucci (Felix)

Wendy Glenn (Zee)

AJ Bowen (Crispian)

Joe Swanberg (Drake)

Sarah Myers (Kelly)

Amy Seimetz (Aimee)

Rob Moran (Paul)

Barbara Crampton (Aubrey)

L.C. Holt (Lamb Mask)

Simon Barrett (Tiger Mask)

Lane Hughes (Fox Mask)

 

Reżyseria i montaż:          Adam Wingard

Scenariusz: Simon Barrett

Produkcja: Keith Calder,

Jessica Wu, Simon Barrett,

Kim Sherman

Zdjęcia: Andrew Droz Palermo

Scenografia:            Thomas S. Hammock

Kostiumy: Emma Potter

Casting: Michelle Morris Gertz C.S.A.

 

 

 

 

NIE JESTEŚ BEZPIECZNY NAWET WE WŁASNYM DOMU!

Pomysł na film NASTĘPNY JESTEŚ TY zaczął kiełkować w umyśle Adama Wingarda w 2010 podczas montażu jego poprzedniego filmu, kiedy reżyser zaszył się w położonym na odludziu domu w Alabamie. „W takich miejscach człowiek staje się w pełni świadomy odizolowania od społeczeństwa i zaczyna tworzyć paranoiczne scenariusze, wedle których ktoś mógłby bez jego zgody i wiedzy wtargnąć do mieszkania. W takich sytuacjach raczej nie możemy polegać na policji, i w obliczu zagrożenia jesteśmy zdani wyłącznie na siebie” – opowiada Wingard.

Wingard znalazł ujście swych paranoicznych myśli w klasyce gatunku – filmie z nurtu home invasion, gdzie głównym motywem jest osaczenie bohatera (bohaterki) przez mordercę w jego (jej) własnym domu.  „Zacząłem zdawać sobie sprawę z faktu, iż ostatnimi filmami, które naprawdę przypadły mi do gustu były właśnie filmy z gatunku home invasion mówi reżyser. “Gdy ostatnio po raz kolejny obejrzałem Krzyk, przypomniałem sobie jak doskonale skonstruowana, niepokojąca i zarazem intrygująca była pierwsza scena tego filmu”. Łącząc zainteresowania filmowe z przeświadczeniem, iż „jedyną rzeczą, która naprawdę go przeraża jest fakt, że ktoś może napaść na niego w jego własnym mieszkaniu”, reżyser postanowił stworzyć własny horror utrzymany w rzeczonym klimacie.

 

Gdy pomysł całkowicie się wyklarował, Adam spotkał się ze swoim współpracownikiem – scenarzystą Simonem Barrettem. “Uwielbiam, gdy film jest tak straszny, że aż podskakuję w fotelu. Niezwykła jest ta złość na twórców, że zmusili mnie do zachowania się w taki właśnie sposób” wyjaśnia Wingard. “Chciałem stworzyć coś podobnego samodzielnie w filmie NASTĘPNY JESTEŚ TY. Barret wyraził zainteresowanie produkcją gwarantującą tak silne doznania, jednak chciał, aby opowiedziana historia była w takim stopniu zaskakująca co straszna. „Widać było, że ma on już dosyć bohaterów, którzy przywiązywani są do krzeseł a następnie torturowani. Inne filmy z tego gatunku już pokazały nam jak okropny i przerażający może być scenariusz takiej produkcji, natomiast Simon chciał opowiedzieć widzom nieco inną, bardziej zaskakującą a jednocześnie inteligentną historię”.   

 

Półtora miesiąca po wstępnych rozmowach dotyczących pomysłu na film, Barrett odwiedził Wingard’a ponownie – tym razem z pierwszą wersją scenariusza NASTĘPNY JESTEŚ TY. Nadal był to horror, którego akcja dzieje się głównie w domu, jednak dodatkowo wprowadzono wielowątkową i zaskakującą fabułę, na której tak bardzo zależało Barretowi.

 

NARZĘDZIA ZBRODNI Z KUCHENEJ PÓŁKI

Wzmocnienie czynnika strachu, którego publiczność i tak się niejako spodziewa, dodaje różnorodność broni, którą posługują się napastnicy w NASTĘPNY  JESTEŚ TY. „Skupiliśmy się na prezentowaniu rzeczy, które można znaleźć w każdym domu, a jednocześnie rzucić na rzeczone przedmioty nowe światło. Pamiętam dorastanie w domu mojej matki, gdzie jednym z utensyliów kuchennych był tłuczek do mięsa. Był to rodzaj młotka, którym zmiękczało się mięso na kotlety, jednak dla mnie zawsze wyglądał on jak jakiś iście barbarzyński przyrząd; jak coś, co stworzono podczas krucjat aby zabijać zakutych w zbroje przeciwników.”

 

Początkowo Wingard był nieco sceptyczny wobec użycia przez napastników kusz. Jak mówi: „Czytając scenariusz pierwszy raz, uznałem to za nieco staromodne”. Adam zgodził się jednak na wykorzystanie nietypowych narzędzi w swoim filmie, których zadaniem było „popchnięcie widowiska skupionego na przemocy na nowe tory”. Jak sam mówi: „Widok człowieka zabitego strzałą wbitą w czaszkę jest zarówno przerażający i brutalny. Był to doskonały punkt zaczepienia jeżeli chodzi o zaimplementowanie w filmie jak największej ilości takich elementów. Chcieliśmy, aby produkcja charakteryzowała się sugestywnym klimatem i była realistyczna, a jednocześnie pragnęliśmy, aby widownia podczas seansu dobrze się bawiła.”

 

Mimo, iż NASTĘPNY JESTEŚ TY jest bezsprzecznie filmem brutalnym i mrożącym krew w żyłach, producenci starali się uniknąć przeobrażania swojego dzieła w bezmyślną jatkę. Barrett stwierdza: „Osobiście nie mam nic przeciwko takim filmom, jako że wnoszą one do kinematografii wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań, jednak moim zamierzeniem było stworzenie filmu nieco wyższych lotów. Miał on być inteligentną odpowiedzią na pytanie co może się stać, jeżeli do dramatyzmu i poczucia dysfunkcjonalności towarzyszącemu jednoczeniu się członków rodziny dodamy niespodziewane zagrożenie z zewnątrz.”

 

AKTORZY W ROLACH SKŁÓCONYCH CZŁONKÓW RODZINY

Kusze oraz tłuczki do mięsa wykorzystane w filmie NASTĘPNY JESTEŚ TY spełniałyby swoje tradycyjne funkcje, gdyby tylko osią fabuły nie była skłócona i rozbita rodzina Davison’ów. Casting na członków rodziny – oraz ich najbliższych – był aspektem kluczowym jeżeli chodzi o przedstawienie w filmie wizji jego twórców. Nabór do filmu zaczęto od poszukiwania odtwórczyni roli Erin, chaotycznej studentki z Australii, która spotyka rodzinę swojego chłopaka, Creisian’a po raz pierwszy w życiu.

“W przypadku większości horrorów, protagonistki mają odrobinę szczęścia i udaje im się uciec z opresji za każdym razem, lub też są to kobiety, nad którymi cały film znęcają się inni bohaterowie” mówi Wingard. „Naszym zamierzeniem było nadanie postaci Erin głębi. To osoba, która jest w stanie wziąć sprawy we własne ręce i nie musi w walce o swoje życie opierać się na sile męskich mięśni.”

 

Jak wyjaśnia Barrett: “Niemal niemożliwe jest udawanie wewnętrznej siły, którą naturalnie nosi w sobie Erin. Gdy swoją część roli przedstawiła nam na próbie Sharni Vinson, po jej wystąpieniu zabrakło nam słów.  Jest jedną z najtwardszych kobiet, jakie dane mi było poznać. Jest nie do złamania.” Mimo iż Erin początkowo miała być Amerykanką, po spotkaniu twórców z Vinson, jej narodowość zmieniono na australijską. „W byciu rdzenną Australijką jest jakaś ukryta siła” wyjaśnia Wingard „Zdaje mi się, że robaki są tam większe, a fauna bardziej jadowita.”

Strony: 12

Mogą Cię zainteresować

Brian Haughton „Ukryta historia”
Fantastyka Fahrenheit Crew - 26 listopada 2008

Rebis Choć żyjemy w kulturze przesiąkniętej technologią i nauką, magia i tajemnice…

Mistrzostwa świata w Ticket to Ride na Falkonie
Aktualności Fahrenheit Crew - 12 października 2009

Eliminacje do mistrzostw świata w niezwykle popularnej na całym globie grze planszowej…

Taran Matharu „Początek”
Fantastyka Ebola - 4 października 2015

Autor: Taran Matharu Tytuł: Początek Seria: Summoner Księga w serii: Pierwsza Data…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!