ISSN: 2658-2740

Rocznica urodzin Tony’ego Jaya

Film MAT - 2 lutego 2021

Tony Jay był brytyjsko-amerykańskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, który jednak najbardziej zostanie zapamiętany ze swoich ról głosowy – zarówno w radiu, telewizji, filmach animowanych, jak i grach.

Jakkolwiek Jay zawsze marzył o aktorskie, to początkowo związał swoje życie zawodowe z biznesem. Karierę aktorską zaczynał w radiu i telewizji w Republice Południowej Afryki (wyjechał tam w końcu at 60. XX wieku), gdzie nie tylko występował, ale zajmował się również pisaniem scenariuszy czy reżyserią. Po powrocie do Anglii pojawiał się w różnych produkcjach telewizyjnych i filmowych (m.in. Miłość i śmierć Woody’ego Allena), by później przenieść się do Stanów Zjednoczonych.

Swojego głosu użyczył, między innymi w serialach animowanych: Wojownicze Żółwie Ninja (Teenage Mutant Ninja Turtles), Piotruś Pan i Piraci (Peter Pan and the Pirates), Kleszcz (The Tick), Przybysz z gwiazd (Invasion America), oraz filmach: Piękna i Bestia (Beauty and the Beast), Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame) czy Planeta skarbów (Treasure Planet).

Jednocześnie, głos Jay’a można usłyszeć w wielu grach, między innymi: King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow, Blood Omen: Legacy of Kain, Fallout: A Post-Nuclear Role-Playing Game, Legacy of Kain: Soul Reaver, Forgotten Realms: Icewind Dale, Fallout: Brotherhood of Steel czy The Bard’s Tale.

Zmarł 13 sierpnia 2006 roku w wieku 73 lat.

Mogą Cię zainteresować

105. rocznica urodzin Anthony’ego Quinna
Film Fahrenheit Crew - 21 kwietnia 2020

21 kwietnia 1915 roku w północnym Meksyku przyszedł na świat aktor filmowy,…

W kinie: „Piękna i Bestia” oraz „Wrota Bohaterów”
Film MAT - 17 marca 2017

Od piątku 17 marca polscy widzowie mogą zobaczyć na dużym ekranie: Piękną…

Urodziny Jackiego Earla Haleya
Film MAT - 14 lipca 2020

14 lipca 1961 roku przyszedł na świat amerykański aktor telewizyjny i filmowy,…

Fahrenheit