ISSN: 2658-2740

„Star Wars vs Star Trek: The Last Bastion” – słynna fan-machinima powraca

Film Q - 27 kwietnia 2021

Debaty Star Trek vs Star Wars, a więc dyskusje o wyższości jednego z w/w światów nad drugim, toczone z perspektywy krytycznej, politycznej, a najczęściej technologicznej, stały się ważną częścią życia zachodniego fandomu SF&F właściwie od momentu, gdy na ekrany weszły pierwsze filmy Lucasa.

Na czołowych przedstawicieli strony „warsowej” w nich wyrośli, w erze Internetu, Mike Wong (inżynier, autor strony Stardestroyer.net), Curtis Saxton (fizyk, znany z przyglądania się okiem fachowca prawdzie ekranu) i niejaki Wayne Poe.

W 2007 roku powstała słynna fanowska animacja komputerowa Star Wars vs Star Trek: The Last Bastion, jako pokłosie w/w debat, kręcona z pozycji „SW”, ale i z sympatią do „trekowej” strony. Jej autorem jest Wayne Poe właśnie, a stało się o niej głośno za sprawą strony Mike’a Wonga, na forum której debiutowała. Podstawą techniczną animacji, obok danych ze startrekowych „Manuali”, były wyliczenia, i bazujące na nich – a stanowiące część starego kanonu „Gwiezdnych Wojen” – „Incredible Cross-Sections” Saxtona.

Wspominamy zaś o tym, ponieważ animacja powraca w nowej, odświeżonej cyfrowo i nieco rozbudowanej wersji (co stanowi dobry moment by ją poznać, lub sobie przypomnieć, a następnie pogrążyć się ze znajomymi w versusowej dyskusji). Zatem… miłego oglądania!Mogą Cię zainteresować

Premiera „LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”
Gry komputerowe MAT - 28 czerwca 2016

Dziś, 28 czerwca br., ma miejsce premiera kolejne gry z serii LEGO…

„The High Republic” – nowa era świata „Star Wars” wystartowała
Aktualności Q - 11 stycznia 2021

Wystartowała „The High Republic”, nowa, nieznana dotąd, era świata „Gwiezdnych Wojen”, epoka…

Popularna strona o „Star Trek” – USS Phoenix – kończy działalność
Aktualności Q - 19 marca 2021

Są wiadomości, których, ze względów osobistych, nie ma się ochoty ogłaszać. Ta…

Fahrenheit