ISSN: 2658-2740

„Star Wars vs Star Trek: The Last Bastion” – słynna fan-machinima powraca

Film Q - 27 kwietnia 2021

Debaty Star Trek vs Star Wars, a więc dyskusje o wyższości jednego z w/w światów nad drugim, toczone z perspektywy krytycznej, politycznej, a najczęściej technologicznej, stały się ważną częścią życia zachodniego fandomu SF&F właściwie od momentu, gdy na ekrany weszły pierwsze filmy Lucasa.

Na czołowych przedstawicieli strony „warsowej” w nich wyrośli, w erze Internetu, Mike Wong (inżynier, autor strony Stardestroyer.net), Curtis Saxton (fizyk, znany z przyglądania się okiem fachowca prawdzie ekranu) i niejaki Wayne Poe.

W 2007 roku powstała słynna fanowska animacja komputerowa Star Wars vs Star Trek: The Last Bastion, jako pokłosie w/w debat, kręcona z pozycji „SW”, ale i z sympatią do „trekowej” strony. Jej autorem jest Wayne Poe właśnie, a stało się o niej głośno za sprawą strony Mike’a Wonga, na forum której debiutowała. Podstawą techniczną animacji, obok danych ze startrekowych „Manuali”, były wyliczenia, i bazujące na nich – a stanowiące część starego kanonu „Gwiezdnych Wojen” – „Incredible Cross-Sections” Saxtona.

Wspominamy zaś o tym, ponieważ animacja powraca w nowej, odświeżonej cyfrowo i nieco rozbudowanej wersji (co stanowi dobry moment by ją poznać, lub sobie przypomnieć, a następnie pogrążyć się ze znajomymi w versusowej dyskusji). Zatem… miłego oglądania!Mogą Cię zainteresować

Kolędujący BB-8 i szykujący listę prezentów Baby Groot
Film Q - 23 grudnia 2020

Niedawno pokazywaliśmy Wam obchodzącego Święta w dość nietypowy sposób Geralta z Rivii.…

Zapowiedź drugiego sezonu „Star Trek: Lower Decks”
Film Q - 15 października 2020

Pierwszy sezon „Star Trek: Lower Decks” właśnie się zakończył. Dziwna to była…

(Prawie) wszystkie melodie czołówkowe „Star Trek”
Muzyka Q - 27 października 2020

„Star Trek: Discovery” powrócił na małe ekrany trzecim sezonem. To chyba dobra…

Fahrenheit