ISSN: 2658-2740

105 rocznica urodzin Jacka Kirby’ego

Komiks MAT - 28 sierpnia 2022

28 sierpnia 1917 roku w Nowym Yorku przyszedł na świat Jack Kirby.

Kirby był samoukiem – chociaż szukał szkoły, gdzie mógłby zdobyć większą praktykę i wiedzę, albo sam rezygnował albo był z niej wyrzucany.

Karierę rysownika i ilustratora rozpoczął jeszcze przed dwudziestymi urodzinami – najpierw w Lincoln Newspaper Syndicate, a później Fleischer Studios. W latach 40. XX wieku, pracując w Syndicator Fox Feature Syndicate poznał Joego Simona. To właśnie razem z nim Kirby stworzył postać Kapitana Ameryki (Captain America), a zapoczątkowana w 1941 roku seria opowiadająca o superbohaterze, osiągnęła komercyjny sukces.

Potem Kirby został wcielony do wojska i wysłany, by walczyć na froncie II wojny światowej. Po powrocie do domu, kontynuował pracę rysownika i współpracę z Simone, między innymi dla Harvey Comics. W latach 50. założyli wydawnictwo Mainline Publications, ale dość szybko zrezygnowali z prowadzenia własnej firmy.

Na całym świecie Kirby najbardziej znany jest ze współpracy ze Stanem Lee dla Marvel Comics. Wspólnie, w latach 60. XX stworzyli, między innymi: Fantastyczną Czwórkę, Thora, Hulka, Iron Mana, X-Menów, Doctora Doom czy Czarną Panterę. Poza wykreowaniem różnych bohaterów, Kirby miał największy wpływ na sposób rysowania komiksów ukazujących się pod szyldem Marvela.

Na początku lat 70. XX wieku na kilka lat przeniósł się do DC Comics, a także zaczął współpracować z wytwórniami filmowymi. Do pracy w Marvel Comics wracał jeszcze kilka razy.

Jack Kirby zmarł 6 lutego 1994 roku w wieku 76 lat.

Mogą Cię zainteresować

60. urodziny Granta Morrisona
Komiks MAT - 31 stycznia 2020

31 stycznia 1960 roku w Glasgow przyszedł na świat jeden z najważniejszych…

Zmarł Stan Lee
Komiks MAT - 12 listopada 2018

Nie żyje twórca komiksów Stan Lee.

Rok temu odszedł Stan Lee
Komiks MAT - 12 listopada 2019

12 listopada 2018 roku Marvel Comics stracił jednego ze swoich najważniejszych twórców,…

Fahrenheit