ISSN: 2658-2740

Daniel Koziarski, Wojciech Obremski „Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią”

Komiks MAT - 25 sierpnia 2021
Tytuł: "Od Nerwosolka do Yansa 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią"
Autor: Daniel Koziarski, Wojciech Obremski,
Wydawnictwo: Novae Res,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 21 lipca 2021
Wydanie: 1
Liczba stron: 316
Format: 13x21 cm
ISBN: 978-83-8219-410-4
Cena: 69.90 PLN

W czasach PRL-u, kiedy nawet śnieg wydawał się szary, byli tacy, którzy ową szarość próbowali pokolorować. To twórcy kultowych komedii, kabareciarze, ale także… autorzy komiksów. Komiksów, na których socjalistyczna władza nie zostawiała suchej nitki – wszak ich korzenie pochodziły z „imperialistycznego Zachodu”, czyhającego, aby wyprać do cna mózgi młodych czytelników.

Autorzy tego leksykonu, Daniel Koziarski i Wojciech Obremski (obaj rocznik 1979), ze znawstwem przypominają nie tylko kultowe tytuły doby PRL-u, jak choćby Tytus, Romek
i A’Tomek, Kajko i Kokosz czy Thorgal, ale także te mniej popularne, a równie ciekawe.

Od Nerwosolka do Yansa… to subiektywny przewodnik po najlepszym, co zdarzyło się polskiemu komiksowi w tych niewesołych czasach. Obowiązkowa pozycja przede wszystkim dla zagorzałych fanów opowieści z dymkami, ale również inspiracja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z polską klasyką komiksową.

O autorach:

Daniel Koziarski – urodzony w 1979 roku, gdynianin, z zawodu – prawnik, z zamiłowania – pisarz i czytelnik, pasjonat komiksów. Autor m.in. powieściowego cyklu Socjopata, współtwórca (wraz z Arturem Ruduchą) komiksowej serii Kapitan Szpic, znany również ze współpracy z Agnieszką Lingas-Łoniewską (Zbrodnie pozamałżeńskie, Klub niewiernych).

Wojciech Obremski – urodzony w 1979 roku w Bydgoszczy. Ojciec trzech synów. Absolwent politologii oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, były redaktor naczelny lubuskiego miesięcznika Przekrój Lokalny. Rzecznik prasowy starosty słubickiego, przewodzący również tamtejszym Wiadomościom Powiatowym. Publikuje w czasopismach w całym kraju (w tym teksty poświęcone fenomenom popkultury w dziennikach grupy Polska Press).
Jest autorem książek: Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003) oraz W krainie siedmiu słońc, a także współautorem Galerii osobowości z terenu Krainy Szlaków Turystycznych. Nominowany do nagrody Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.

Mogą Cię zainteresować

Nieudany debiut

Pamiętam różne debiuty pisarskie z czasów, gdy byłem młodym czytelnikiem. Część debiutantów…

Utwory nominowane do „Literackiej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla” za rok 2015
Aktualności Fahrenheit Crew - 1 lipca 2016

Wczoraj, 30 czerwca, o godz. 19.00 we Wrocławiu zostały ogłoszone Nominacje do…

Fahrenheit