ISSN: 2658-2740

[Recenzja] „Niegodny Thor” Jason Aaron, Olivier Coipel, Kim Jacinto

Komiks Marcin Chudoba - 28 sierpnia 2020
Tytuł: "Niegodny Thor"
Scenariusz: Jason Aaron,
Grafika: Olivier Coipel, Kim Jacinto,
Tytuł oryginalny: "The Unworthy Thor"
Wydawnictwo: Egmont Polska,
Tłumaczenie: Marceli Szpak,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 29 kwietnia 2020
Liczba stron: 116
Format: 17x26 cm
ISBN: 978-83-28-19-77-63
Cena: 39,99
Więcej informacji: Jason Aaron, Olivier Coipel, Kim Jacinto „Niegodny Thor”

Pozbawienie Thora jego magicznego młota, Mjölnira, a następnie przekazanie go w ręce Jane Foster z pewnością należało do  najbardziej kontrowersyjnych decyzji, które Marvel podjął w ostatnich latach. Jason Aaron udowodnił jednak, że jego pomysł jest czymś więcej, niż próbą przypodobania się i przyciągnięcia do komiksów zupełnie nowych grup odbiorców. Solowe przygody „Thorzycy” okazały się bowiem bardzo wciągającą, spójną i ciekawie napisaną serią. Tymczasem problemy potomka Odyna zostały zepchnięte na nieco dalszy plan, wszak bóg obdarty ze swej potęgi niewiele różni się od zwykłych śmiertelników.Polscy czytelnicy, którzy nie śledzą amerykańskich wydań na bieżąco, z pewnością zastanawiali się, co Nick Fury powiedział Thorowi podczas walki na Księżycu (wydarzenia ukazane w komiksie Grzech Pierworodny)? Jakie słowa sprawiły, że Odinson przestał być godny swego młota? Dzięki Niegodnemu Thorowi w końcu poznają odpowiedzi na dręczące ich pytania.

Omawianą publikację należy traktować jako uzupełnienie serii Thor Gromowładny, Thor Gromowładna oraz Potężna Thor wydanych w Polsce przez Egmont, jednak ich dogłębna znajomość nie jest potrzebna, aby czerpać przyjemność z lektury. Wszystkie najważniejsze wydarzenia zostają streszczone w toku fabuły komiksu. Jason Aaron zagłębia się w psychikę Odinsona. Ukazuje jego bolesny upadek, poprzedzony przesadną pychą i pewnością siebie; opisuje rozpacz, bezradność, cierpienie i próby zrozumienia dawnych błędów; w końcu daje nadzieję na odzyskanie potęgi za sprawą młota należącego do zmarłego Thora z innego wymiaru. Pomimo przytłaczającej atmosfery, scenarzysta unika uderzania w przesadnie podniosłe tony oraz w moralizatorstwo. Nie zabrakło tu również dynamicznych, widowiskowych walk z potężnymi przeciwnikami oraz elementów czysto humorystycznych.

Oprawa graficzna trzyma solidny poziom. W przypadku Oliviera Coipela, odpowiedzialnego za większość prac zamieszczonych w omawianym komiksie, nie mogło być inaczej. Francuski rysownik jest jednym z najlepszych artystów, którzy od lat regularnie tworzą dla Marvela, a wysoka jakość jego dzieł wciąż pozostaje niezmienna. Kim Jacinto również przyłożył się do powierzonego mu zadania, w wyniku czego całość oprawy wizualnej jest spójna i nie można jej niczego zarzucić.

Jason Aaron jak zwykle stworzył udany i wciągający komiks. Chociaż w dużej mierze skierowany jest on do miłośników Thora Odinsona, można potraktować go jako uniwersalną opowieść stracie i walce z własnymi słabościami, która będzie w stanie zadowolić duże grono odbiorców.

 

Marcin Chudoba

Mogą Cię zainteresować

[Recenzja] Alan Moore, J. H. Williams III, Mick Gray „Promethea. Księga pierwsza”
Komiks Marcin Chudoba - 17 czerwca 2020

Tym razem Marcin Chudoba ocenia wspólną pracę Alana Moore’a, J. H. Williamsa…

Jason Aaron, Chris Bachalo „Doktor Strange (Tom 1)”

Informacje nt. pierwszego tomu „Doktora Strange”, do którego scenariusz napisał Jason Aaron,…

[Recenzja] „Doktor Strange (Tom 1)” Jason Aaron, Chris Bachalo
Komiks Marcin Chudoba - 2 grudnia 2019

Stephen Strange ­– mistrz sztuk mistycznych Ziemi – nie wiedzie łatwego życia.…

Fahrenheit