ISSN: 2658-2740

Cixin Liu „O mrówkach i dinozaurach”

Fantastyka Cixin Liu - 9 sierpnia 2021
Tytuł: "O mrówkach i dinozaurach"
Autor: Cixin Liu,
Tytuł oryginalny: "Of Ants and Dinosaurs"
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS,
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 27 lipca 2021
Wydanie: 1
Liczba stron: 240
Format: 13x20 cm
Oprawa: broszurowa,
ISBN: 978-83-8188-307-8
Cena: 34.90 PLN
Recenzje fantastyczne: [RECENZJA] „O mrówkach i dinozaurach” Cixin Liu

Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji

Cixin Liu, jakiego dotąd nie znaliście!

Ziemia. Okres kredy.

Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.

Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi

Żartobliwy ton i ogromny rozmach.
Gary K. Wolfe, Locus

Adrian Tchaikovsky w Dzieciach czasu przedstawił rozwój cywilizacji pająków współpracujących z mrówkami. (…) Cixin Liu zdecydował się na bardziej fantazyjne i satyryczne podejście w O mrówkach i dinozaurach. Symbiotyczna cywilizacja, którą opisuje, pod wieloma względami odzwierciedla ludzkie społeczeństwo. (…) Ta książka to baśń czy alegoria, z której wiele można się nauczyć.
Gareth D. Jones, SFcrowsnest

O autorze:

Cixin Liu (ur. 1963 r.) to jedna z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki naukowej. Zanim w pełni poświęcił się karierze pisarskiej, przez wiele lat pracował jako inżynier w elektrowni. Opublikował ponad 20 antologii i powieści z gatunku hard science fiction. Otrzymał liczne nagrody Yinhe i Xingyun, najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla chińskojęzycznych twórców fantastyki. Jego trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” została uznana za największe w ostatnich latach wydarzenie w światowej SF, przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków, a twórcy Gry o tron kręcą na jej podstawie serial dla Netflixa. W 2015 roku za Problem trzech ciał, pierwszy tom cyklu, Liu zdobył Nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy w historii przyznaną autorowi nieanglojęzycznemu. Książka znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa i Johna W. Campbella. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, uznał ją za jedną z najbardziej wartych przeczytania książek roku, a ówczesny prezydent Barack Obama zabrał ją na urlop na Hawajach.

Mogą Cię zainteresować

Wesołe może być życie staruszka
Bookiety nimfa bagienna - 17 maja 2016

Podobno nie przesadza się starych drzew… akurat! Maciej Tomczak przeczytał książkę Deborah…

„Sokół spartański” Conn Iggulden
Nie-fantastyka Conn Iggulden - 12 czerwca 2020

Rok 401 p.n.e. Król perski Artakserkses rządzi imperium rozpościerającym się od Morza…

Wojna w muzeum
Bookiety Ebola - 30 maja 2014

Autor: Lynn H. Nicholas Tytuł: „Grabież Europy” Tłumacz:  Barbara Sławomirska Wydawca: Rebis…

Fahrenheit