ISSN: 2658-2740

Jewgienij Zamiatin „My”

Fantastyka Jewgienij Zamiatin - 20 września 2020
Tytuł: "My"
Grafika: Igor Morski,
Tytuł oryginalny: "Мы"
Seria wydawnicza: Wehikuł czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS,
Redakcja: Sławomir Folkman,
Tłumaczenie: Adam Pomorski,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 15 września 2020
Wydanie: 3
Liczba stron: 239
Format: 13,5x21,5 cm
Oprawa: twarda,
ISBN: 978-83-8188-163-0
Cena: 39,90 zł
Recenzje fantastyczne: [RECENZJA] „My” Jewgienij Zamiatin

Jedna z najsłynniejszych dystopii w literaturze, pierwowzór Nowego wspaniałego świata Huxleya i 1984 Orwella

Najlepsze dzieło science fiction, jakie dotąd napisano

– Ursula K. Le Guin

Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się.

Powieść Zamiatina to iście prorocza wizja – opisuje przerażającą i groteskową rzeczywistość, do której współczesne społeczeństwa zaczynają się niepokojąco zbliżać. Za sprawą inwigilacji w stylu chińskich Punktów Oceny Obywateli świat raźnym krokiem zmierza ku totalitarnemu koszmarowi. Czytajcie Zamiatina, póki nie jest za późno…

Dzięki intuicyjnemu zrozumieniu irracjonalnej strony totalitaryzmu (…) powieść Zamiatina przewyższa Nowy wspaniały świat Huxleya.

– George Orwell

Jewgienij Zamiatin (1884–1937), z zawodu inżynier – konstruktor okrętów. Za caratu spędził rok na zsyłce, komunistyczny raj okazał się jeszcze trudniejszy do zniesienia – zmuszono go do emigracji i zakazano wydawania jego utworów. Sławę przyniosła mu powieść My (1920) – antyutopia, która stanowiła literacki wzorzec dla Orwella, Huxleya i całej rzeszy XX-wiecznych dystopistów i twórców fantastyki socjologicznej (w Polsce Oramusa, Wnuka-Lipińskiego, Zajdla, Wolskiego). Zamiatin był jednym z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich XX wieku. Określany jako następca Gogola, tworzył wszechstronne i nowatorskie utwory, w których satyra przeplatała się z ponurymi obrazami upadłego imperium i nowych sowieckich realiów.

Mogą Cię zainteresować

[RECENZJA] „My” Jewgienij Zamiatin

Jest jednak coś, co tę książkę wyróżnia i czyni ważną także po…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!