ISSN: 2658-2740

B.V. Larson „Star Force. Rój”

Patronaty F-ta Jagna Rolska - 22 marca 2017

B.V. Larson

Star Force: Rój

cykl: Star Force, tom 1

tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski

cena: 39,90

stron: 408

 

Owdowiały wykładowca akademicki Kyle Riggs mieszka z dwójką dzieci na kalifornijskiej farmie. Pewnej nocy jego spokojne życie przerywa przybycie okrętu obcych, który porywa i morduje jego dzieci, a następnie zabiera na pokład samego Kyle’a. Okazuje się, że bohater przechodzi serię testów, po których statek, najwyraźniej obdarzony inteligencją, czyni go swoim dowódcą. Jest też zła wiadomość – obcy, którzy wysłali jednostkę, walczą z kimś o wiele groźniejszym, kimś, kto wkrótce znajdzie się w pobliżu Ziemi.

Rasa ludzka, zamieszkująca galaktyczny zaścianek i dysponująca prymitywną technologią, trafia w sam środek wojny między dwoma potężnymi gatunkami obcych.

„Rój” to pierwszy tom bestsellerowej serii Star Force.

Fragment powieści: 

– Ruszać tyłki, żołnierze! Ruszać się, ruszać, ruszać! – krzyczał sierżant zdumiewająco donośnym głosem. Przy­najmniej jemu kombinezon nie przeszkadzał w gromkim wydawaniu rozkazów. Drużyny truchtały posłusznie we wskazanym przez niego kierunku. Towarzyszyłem pluto­nowi wyznaczonemu do zajęcia miejsca na brzegu rzeki. Bunkier pozostawiliśmy na stracenie. Weterani nie mieli żadnych wątpliwości: gdy tylko tu dotrą makrosy, wezmą się przede wszystkim za niego.

Nasz plan walki był prosty, bezpośredni i nieco samo­bójczy. Byliśmy tu, by wypróbować zbudowaną przeze mnie broń. Och, oczywiście, armia przeprowadziła mnó­stwo testów. Miotacze laserowe miały tyle mocy, że kiedy się je włączało, to nawet lekko kopały. Przepaliłyby na wylot pień palmy, których pełno było wokół, jednosekundowym impulsem. Ale nam nie zależało na przepalaniu palm, tylko wytrzymałego metalu. Grubego. I to szybko.

Makrosy nadchodziły. Przewidywaliśmy, że na zajęcie pozycji mamy mniej niż godzinę. Teraz, kiedy miny speł­niły swe zadanie, a helikopterom udało się skierować natar­cie we właściwym kierunku, nam pozostało tylko ukryć się i czekać. Mieliśmy wciągnąć potwory w zasadzkę. Mogliśmy tylko mieć nadzieję, że po dotarciu na miejsce uznają się za wciągnięte.

Pozostawiliśmy bazę pustą. Rozlokowaliśmy się w ota­czających ją okopach strzeleckich. Każdy z nich nakryty był płachtą maskującą, dla kamuflażu przysypaną ziemią. Makrosy identyfikowały cele podczerwonymi czujnikami ciepła, ale zdaniem techników oszukiwało je kilka centy­metrów ziemi.

Nasi ludzie byli dosłownie wszędzie, poukrywani w dziu­rach w ziemi. Zakładaliśmy, że gdy makrosy znajdą się bli­sko, pęcherz ich elektromagnetycznego pola ochronnego przejdzie ponad nami, a wówczas wyskoczymy z ukrycia i otworzymy zmasowany ogień. Mieliśmy strzelać z małych, zautomatyzowanych stanowisk w ich korpusy, potem nogi, a jeśli nic by to nie dało, skoncentrować ogień aż do przebi­cia pancerzy i unieruchomienia napastników.

Chociaż nie, ja nie miałem strzelać i niszczyć. Miałem obserwować. Powiedziano mi, że jestem zbyt cenny, żeby tak po prostu bić się z makrosami. Prawdę mówiąc, podejrze­wałem, że nie chcą, abym pętał się im pod nogami. Bardzo niechętnie uzbrojono mnie w moje własne dzieło. Nie zna­leźli chyba powodu, żeby mi odmówić. Nie w tej sytuacji.

Pierwszy makros pojawił się wcześniej, niż podejrzewali­śmy. Praktycznie bez ostrzeżenia. Coś skrzeknęło mi w słu­chawkach, ale nie zrozumiałem, co ma do powiedzenia oficer dowodzący plutonem, do którego mnie włączono. Zapano­wał hałas, rósł niski, donośny grzmot, łomot i dudnienie…

No i stało się. Ściany mojego okopu drżały, osypywał się z nich piasek. Albo odpalono kolejny ładunek jądrowy, albo pierwszy makros łyknął przynętę i już tu był.

Rozpoczęła się rzeź. Wyjrzałem z mojej dziury, pokusa była zbyt silna. Co za sens walczyć tak ciężko i tak długo, a potem zmienić się w tłustą plamę pod którąś ze stóp jedne­go z tych potworów, jeśli nawet nie dowiesz się, co ci zagraża?

Makros był wielki. Większy, niż oczekiwałem. Wyglądał jak krab najeżony bronią. Miał sześć nóg, z mojego punktu widzenia wyglądających jak kolumny. Ruchome, nachodzą­ce na siebie jak żaluzje płyty pancerza na brzuchu wznosiły się dobre piętnaście metrów nad moją głową.

Nie od razu go zobaczyłem, najpierw poczułem. Tak jak czuje się nadjeżdżający z wielką szybkością pociąg. Przy­pomniałem sobie, jak z Jakiem, kiedy był mały, stawaliśmy blisko torów. Kładliśmy na szynach pięciocentówkę, czekali­śmy, aż pociąg przejedzie, a potem oglądaliśmy spłaszczony, zwinięty jęzor srebrzystego metalu. Czasami słyszeliśmy na­wet, jak dzwoni wystrzeliwany z szyny, rozwalcowany dzie­siątkami ton, naciskających na stalowe koła. Pomyślałem, że niedługo będę wiedział, jak się czuje taka pięciocentówka.

Stojące niedaleko w rzędzie drzewa pękły i połamały się, ukazując swe białe wnętrze. Palmy eksplodowały wręcz, wylatywały w powietrze, rozgarniane przez poruszającą się ze zdumiewającą szybkością wieżę z metalu. Kolejna wie­ża zmiażdżyła następną kępę. Dopiero wtedy zdałem sobie sprawę z tego, że te wieże to nogi makrosa. Zbliżały się do mnie, wszystkie sześć, wielkie, grube na kilka metrów, trój­kątne w przekroju. Spiczaste stopy zmieniły pozycję jeszcze dwukrotnie, przesunęły się nade mną i sąsiednimi stanowi­skami, a tam, gdzie opadały, ginęli nasi ukryci ludzie. Niebo pociemniało, potwór zatrzymał się. Byłem pewien, że szes­naście wieżyczek na jego brzuchu właśnie namierza cel.

Strony: 12

Mogą Cię zainteresować

Dariusz Domagalski „Hajmdal 2. Księżyce Monarchy”
Patronaty F-ta Dariusz Domagalski - 25 października 2018

Nadzieja prysła. Rozleciała się w pył wraz ze zniszczoną planetą Aquaris, na…

B.V. Larson „Rebel Fleet 2: Flota Oriona” – fragment
Fragmenty B.V. Larson - 19 kwietnia 2019

Fragment powieści B.V. Larsona pt. „Rebel Fleet 2: Flota Oriona”

Sławomir Nieściur „Shadow Raptors 1: Kurs na kolizję”

Zapowiedź książki autorstwa Sławomira Nieściura pt. „Shadow Raptors 1: Kurs na kolizję”,…

Fahrenheit