Ona – żydówka. Oni – muzułmanin i chrześcijanin.
Połączyła ich wojna i miłość. Dzieli ich przepaść religijna i kulturowa. Troje przyjaciół…trójkąt miłosny….Czy przezwyciężą uprzedzenia własnych rodzin? Czy poświęcą miłość dla lojalności? Czy jakikolwiek wybór przyniesie im szczęście? Na te fundamentalne pytania czytelnik nie znajdzie odpowiedzi w „Lwach Al.-Rassanu”, historycznej powieści o wojnie, miłości i uprzedzeniu Gay Gavriela Kaya, kanadyjskiego autora światowych bestsellerów. Znajdzie natomiast wiele wzruszeń, pozna żal, nienawiść i przeżyje niezapomniane chwile śledząc splątane losy trojga bohaterów, którym przyszło żyć w trudnych czasach.
Książka opowiada o konflikcie wynikającym ze współegzystencji trzech ras, żydów, chrześcijan i muzułman, konflikcie obserwowanym współcześnie na Bliskim Wschodzie. Różnice w poglądach religijnych są powodem stałego utrzymywania napięcia polityczno-militarnego. Na ich tle przedstawione są problemy ludzkiej jednostki, uwikłanej z jednej strony w trudne wybory wynikające z lojalności w stosunku do swojej tożsamości narodowej, a z drugiej w niepokoje wynikające z pragnienia swojego serca. Trudna miłość kobiety do przedstawicieli dwóch odmiennych kultur jest pretekstem do postawienia pytania o granice lojalności w stosunku do swojego narodu i próba odpowiedzi na pytanie, na jak dalekie ustępstwo można się zdobyć kosztem własnego, osobistego szczęścia. Czy miłość usprawiedliwia zdradę? I, czy lojalność w stosunku do swojego pochodzenia może doprowadzić do zdrady miłości?
Akcja powieści rozgrywa się w historycznej rzeczywistości XI wiecznej Europy, epoce schyłku imperium muzułmańskiego w fikcyjnym miejscu nazwanym w powieści Al.-Rassanem. Al-Rassan, w którym współistnieją trzy bardzo odmienne kultury, to kraj uwodzicielskiego piękna i pełnej przemocy historii. Pokój między chrześcijanami, muzułmanami i żydami jest trudno osiągalny i niepewny, podobnie jak wszechobecny cień, rozdzielający te narody, lecz zbliżający do siebie nadzwyczajne osoby. Na tle niezwykłych wydarzeń, które popychają Al.-Rassan na skraj wojny, obserwujemy losy Ammara ibn Khairana – poety, dyplomaty, żołnierza. Jego losy splatają się z Rodrigiem Belamonte, który jest doskonałym dowódcą wojskowym. Sercami obu mężczyzn zawładnęła Dżehana bet Iszak – doskonała lekarka i zmysłowa kobieta.
W przygotowaniu film na podstawie książki w reżyserii Edwarda Zwicka, twórcy „Ostatniego samuraja”. Twórca scenariusza do filmu jest Vera Blasi.

Graham Joyce „Requiem”
Solaris W Requiem Joyce mierzy się z egzotyką współczesnej Jerozolimy, posługując się…

Thomas Sniegoski „Nefilim”
Jaguar Aaron nie jest złym chłopakiem. Po prostu jest inny. Osierocony w…

Shadow of the Beast
Dziś (17.05.2016) premiera przygodowej gry akcji pt. Shadow of the Beast. Produkt…