ISSN: 2658-2740

Licia Troisi „Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy”

Patronaty F-ta Fahrenheit Crew - 17 października 2012

troisi Krolestwa Nashiry Marzenie ThalithyTytuł: Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Autor: Licia Troisi

Tłum.: Katarzyna Kolasa-Garibotto

Okładka: oryginalna (Paolo Barbieri)

Wydawca: Zielona Sowa

Stron: 408

Data wydania: 17 października 2012

 

Światowy bestseller – ponad 2,6 mln sprzedanych egzemplarzy.

Powieść z gatunku fantasy z elementami ezoterycznymi. Akcja toczy się w Talarii, będącej jednym z „kontynentów” Nashiry, który podzielony jest na cztery części: Królestwo Lata, Wiosny, Jesieni i Zimy. Miasta Talarii żyją w cieniu gigantycznych drzew – Talarethów. Najcenniejszym, ginącym elementem tego świata o dwóch słońcach jest powietrze produkowane przez te ogromne drzewa i gromadzone w tajemniczych kamieniach, których strzegą zakonnice mieszkające w klasztorze na szczycie Talarethów. Tylko duchowni mogą używać magii i aktywować Powietrzny Kamień – źródło magii i życia.

 

Siedemnastoletnia Talitha, córka władcy Królestwa Lata, spędza większość czasu na nauce władania mieczem. Jej niewolnikiem, a zarazem najbliższym przyjacielem jest Saiph. Ojciec Talithy, hrabia Megassa, to człowiek bezwzględny i wzbudzający strach. Wysyła Talithę do zakonu, ponieważ od tego zależy, czy zostanie królem Nashiry. W zakonie Talitha zaprzyjaźnia się z siostrą Pelei, nauczycielką magii. Po kolejnych karach i upokorzeniach dziewczyna obiecuje sobie, że ucieknie z zakonu. Talitha kradnie ze świątyni Miecz Verby i ucieka wraz z Saiphem z Talarethu. Postanawiają odnaleźć heretyka, który może zapobiec zniszczeniu świata przez dwa słońca: Miraval i Cetus. Po drodze przeżywają mnóstwo niezwykłych i niebezpiecznych przygód w Królestwie Wiosny, Jesieni i Zimy: podróżują na smoku, staczają krwawe bitwy, zostają uwięzieni. W końcu Talitha staje przed Verbą.

 

Powieść czyta się jednym tchem. Mimo że przeznaczona jest dla młodzieży, dorosły czytelnik też daje się ponieść atmosferze stworzonego przez Troisi świata, który opisywany jest w sposób niezwykle plastyczny, rozbudzający wyobraźnię. To nie tylko walka dobra ze złem, lecz również rozważania na temat wolności, śmierci, wiary, znaczenia wyborów pojedynczych ludzi, a nawet uzależnień czy efektu cieplarnianego. Także sam pomysł miejsca akcji – miasta usytuowane są blisko majestatycznych, gigantycznych drzew, których pnie i gałęzie pełne są tajemniczych przejść, tuneli i schronów umożliwiających podróżowanie po wszystkich królestwach Nashiry – jest bardzo zaskakujące i niezwykle sugestywne.

 

Książki Licii Troisi są we Włoszech bardzo popularne, a okładka autorstwa Paola Barbieriego, który uważany jest przez czytelników za mistrza w swojej dziedzinie, pobudzają wyobraźnię.

 

W planach są 3 kolejne tomy.

Mogą Cię zainteresować

Gaiman w Piwnicy pod Baranami
Aktualności Fahrenheit Crew - 12 marca 2007

Teatralna adaptacja noweli graficznej Neila Gaimana w Piwnicy pod Baranami

Czytelnicze zobowiązania
Zew Zajdla Jacek Falejczyk - 15 sierpnia 2017

Chyba ostatnia tabelka z postępami w realizacji czytelniczego zobowiązania pierwszej edycji akcji…

Łukasz Orbitowski „Szczęśliwa ziemia”
Fantastyka Fahrenheit Crew - 27 września 2013

Łukasz Orbitowski Szczęśliwa ziemia Wydawnictwo Sine Qua Non 2013     Pragniesz…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!