ISSN: 2658-2740

Steven Erikson „Zdrowe zwłoki”

Patronaty F-ta Fahrenheit Crew - 9 lutego 2006

Ostrzeżenie dla faszystów od zdrowego stylu życia na całym świecie: nie czytajcie tego, bo stracicie wzrok. Zdrowe zwłoki opowiadają o losach Bauchelaina i Korbala Broacha, rozgrywających się w świecie Malazańskiej Księgi Poległych. Są przykładem wszechstronności Stevena Eriksona, który potrafi nie tylko kreować epickie opowieści o wojnie, zdradzie i nienawiści, ale także jest mistrzem czarnego humoru.

Sprawy w Dziwie idą bardzo dobrze. Tak dobrze, że najwyższy czas coś w tej sprawie zrobić. Zapał w czynieniu dobra może mieć katastrofalne skutki. Nikt nie wie o tym lepiej niż Bauchelain i Korbal Broach, dwaj niezłomni obrońcy wszystkiego, co złe.

Niezliczonych obywateli Dziwa, doprowadzonych do nerwowego załamania i przygnębionych zdrowym życiem, desperacja skłania do szukania pomocy w podejrzanych miejscach. Wkrótce dwóch nekromantów o morderczych skłonnościach – a także ich udręczony, uzależniony od najrozmaitszych substancji lokaj Emancipor Reese – zostaje wciągniętych w spisek mający na celu kompromitację dobrych intencji lub nawet ich całkowite zniszczenie.

Ku zdumieniu Reese’a szlachetne motywacje stają się istotne dla jego pracodawcy, Bauchelaina, choć rzecz jasna zapłata w postaci skrzyni pełnej złotych monet również nie jest pozbawiona znaczenia.

Okazuje się, że czasami trzeba doprowadzić do upadku cywilizacji… po to, by ją uratować.

 

Fragment recenzji: Pomimo że akcja rozgrywa się w świecie znanym z „Malazańskiej Księgi Poległych”, a nasi bohaterowie pojawili się w owym cyklu, opowieści o kontrowersyjnej trójce są względem niego całkowicie niezależne. Charakterystyczną cechą tych historii jest przede wszystkim fakt, że choć nadal przedstawiają prawdziwe, współczesne problemy w realiach fantasy, to jednak czynią to, można by rzec, z permanentnym przymrużeniem oka.

 

 

Mogą Cię zainteresować

Zmarł Roger Moore
Film MAT - 23 maja 2017

Dzisiaj, 23 maja, w wieku 89 lat, zmarł sir Roger Moore, brytyjski…

Robert J. Szmidt „Apokalipsa według Pana Jana”
Fantastyka Robert J. Szmidt - 1 czerwca 2008

Fabryka Słów Prawda o kłamstwach wodzów! Klasyka literatury postapokaliptycznej! Polska dwa lata…

Andrzej Sapkowski „Narrenturm”
Fantastyka Fahrenheit Crew - 1 października 2009

superNOWA „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego w formacie Mp3. To pierwsza i jednyna w…

Fahrenheit