ISSN: 2658-2740

Niedoceniony człowiek

Bookiety Konrad „Khorne_S” Fit - 10 października 2017

Są państwa, w których polowanie na prezydentów jest rodzajem pasji. Ten dość brutalny sposób oddawania głosu jest nie tylko popularny w republikach bananowych, ale i w demokracjach. Na przykład nasz Narutowicz czy najsłynniejsza chyba ofiara, JFK. Ale jeśli chodzi o liczbę zamachów na głowy państw, to w ostatnich stu rekord latach biją Stany Zjednoczone. Poczynając od Lincolna, kończąc na Reaganie.

Ten ostatnio przeze mnie wymieniony prezydent jest jednym z bohaterów książki wydanej przez Rebis o tytule „Zabić Reagana”.

Autorzy, Bill O’Reilly i Martin Dugart, zagościli już wcześniej na naszym rynku książką „Zabić Pattona”, którą recenzowałem.

Tak samo jak poprzednia pozycja, książka zawiera olbrzymią liczbę faktów przytaczanych przez prawdziwych fachowców. Jest nie tylko historią zamachu, ale też życia czterdziestego prezydenta USA. Począwszy od początków jego kariery aktorskiej, a skończywszy na ostatnich chwilach życia.

Ronald Reagan (oraz jego żona) jest znany nam, Polakom, jako ten, który doprowadził do upadku komunizmu, i pośrednio przywrócił nam demokrację.

Co wiadomo o tym człowieku?  Przeciętny zjadacz chleba, oprócz tego, co powyżej napisałem, nie wie o nim nic.

A szkoda. Bo był pełen tajemnic. Jego życie było bogate i różnorodne, było w nim miejsce na aktorstwo, działalność związkową, politykę… oraz niestety chorobę Alzheimera. Reagan nie tyko zmienił świat, ale i uczynił z USA prawdziwe mocarstwo.

Ta książka to fascynująca historia. Nie tylko dlatego, że opisuje życie Reagana. Ona kreśli historię USA od czasów II wojny światowej do dnia dzisiejszego. Pokazuje zmiany w amerykańskim społeczeństwie, mentalności tego narodu i postrzegania przez nich świata.

Podaje przykłady na to, co było dla nich ważne i co kreowało ich życie. Także epizody mało znane nam, Polakom.

Warto przeczytać choćby dlatego, ale oczywiście same kulisy zamachu to też fascynująca opowieść. W końcu wielu z nas pamięta to zdarzenie z wiadomości w telewizji.

Ale ilu z nas wiedziało wtedy coś więcej? Mało! Bo ten prezydent kojarzył się tylko z programem Gwiezdnych Wojen i swoich niewybrednych karykatur.

A tymczasem miał udział w naszej historii, naszym życiu, i tym, kim teraz jesteśmy. Bo kto wie, może gdyby go nie było, unosilibyśmy się teraz wraz z pyłem w atmosferze po wojnie jądrowej. A może nadal stalibyśmy w kolejkach po wszystko, deptani przez „braterski” Związek Radziecki.

Wydanie książki? Jedno słowo: Rebis. Czy wam to już się nie kojarzy? To wydawnictwo zawsze wydaje tego typu książki na wysokim poziomie. Twarde okładki, dobre tłumaczenia – to już norma. W wydawnictwie wiedzą, że takie książki są dla ludzi myślących, ciekawych świata. I dlatego mają wytrzymać nie rok, nie dwa, ale dużo więcej.

Jeśli to, co napisałem, nie przekonało was do kupna, to chyba nic nie przekona… Ja w każdym razie gorąco zachęcam. Bo ta książka nie tylko przystępnie podana historia, ale i kawałek ciekawej opowieści sensacyjnej. Tym lepszej, że przez życie pisanej.

Konrad „Khorne_S” Fit

Tytuł: „Zabić Reagana”
Autorzy: Bill O’Reilly i Martin Dugart
Tłumacz: Agnieszka Jackiewicz
Wydawca: Rebis 2017
Stron: 320
Cena: 47,90 zł

Mogą Cię zainteresować

Philip K. Dick „Labirynt śmierci”
Fantastyka Philip K. Dick - 14 września 2017

Autor: Philip K. Dick Tytuł: Labirynt śmierci (Maze of Death) Tłumaczenie: Arkadiusz…

Idealna na początek
Bookiety nimfa bagienna - 21 grudnia 2015

Piękne wydanie i merytoryczna zawartość, czyli Hanna Fronczak recenzuje książkę Michaela Prestwicha…

Django Wexler „Tysiąc imion”
Fantastyka Ebola - 9 września 2014

Autor: Django Wexler Tytuł: Tysiąc imion Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki Wydawca: Rebis…

Fahrenheit