ISSN: 2658-2740

[Recenzja] „Wstrząsy Wtórne” Marko Kloos

Tytuł: "Wstrząsy Wtórne"
Autor: Marko Kloos,
Cykl: Wojny palladowe
Tytuł oryginalny: "Aftershocks"
Seria wydawnicza: Fabryczna Galaktyka
Wydawnictwo: Fabryka Słów,
Redakcja: Karolina Kacprzak,
Korekta: Gabriela Niemiec,
Tłumaczenie: Piotr Kucharski,
Typ publikacji: papier,
Premiera: 2 października 2020
Wydanie: 1
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-7964-589-3
Cena: 44.9 PLN
Więcej informacji: Marko Kloos „Wstrząsy Wtórne”

Wstrząsy Wtórne autorstwa Marko Kloosa to pierwsza książka nowego cyklu Wojny Palladowe. Opowiada ona o układzie planetarnym, który 5 lat po zakończonej wojnie wciąż boryka się z jej skutkami.

Znienawidzona za rozpętanie okrutnej wojny planeta Gretia, która znajduje się pod wpływami Sojuszniczych Sił Okupacyjnych, przepiękna Oceana, której miasta unoszą się na wodzie, Acheron, znany ze swojej niezwykle pikantnej kuchni, surowy Pallad, którego krzepcy mieszkańcy żyją pod najsilniejszą grawitacją w układzie, Hades znany jako planeta luksusu i relaksu, słynąca ze swoich podziemnych kasyn oraz Rhodia, na której królują ogromne arkologie bogate w zieleń, gdzie poza Rhodyjczykami przebywają także gretyjscy więźniowie wojenni – każda planeta opisana przez Kloosa jest osobnym światem z własnymi problemami, cechami charakterystycznymi, kulturą i historią. Łączą się one jednak poprzez opowieści głównych bohaterów książki – bohaterów, którzy zdecydowanie są kolejnym naprawdę mocnym punktem Wstrząsów Wtórnych. Poszczególne rozdziały, napisane z perspektywy czwórki protagonistów, otwierają przed czytelnikami kolejne części układu, jak i zupełnie inne perspektywy postrzegania rzeczywistości. Bohaterowie różnią się między sobą na każdej płaszczyźnie: pochodzą z różnych planet,mają różne osobowości, różne doświadczenia. Ich historie są jednak ze sobą połączone przez jedno wydarzenie: wojnę. Każdy z nich odczuł ją i jej skutki w znaczący, lecz odmienny sposób.

Pierwszy raz na świat przedstawiony czytelnik spogląda oczyma Adena – lingwisty, byłego żołnierza elitarnej jednostki Gretii, który po 5 latach opuszcza rhodyjskie więzienie. Wraca on na nowo do życia, nie wie, dokąd się udać, gdzie będzie mile widziany, gdzie odnajdzie swoje miejsce. Następnie przenosimy się do pałającej nienawiścią do rodaków Adena palladzkiej żołnierki, Idiny.Wśród swoich podwładnych ma ona reputację potężnej i silnej, przetrwała bowiem najtrudniejsze czasy na froncie. Jej powojenna codzienność zmienia się po z pozoru zwyczajnym patrolu, który rozbudza traumatyczne wspomnienia z wojny. Zaczyna się walka postaci z własnymi emocjami. Trzecim bohaterem jest Dunsten, nieco znudzony rutyną rhodyjski dowódca, który, patrolując kosmiczny parking, magazynujący przejęte przez Sojusz gretyjskie okręty, natyka się na anomalie, sprawiające, że jego życie ponownie nabiera tempa. Następnie czytelnik przenosi się na samą Gretię. Solvieg, jedyna dziedziczka największej korporacji na planecie, zaraz po ukończeniu studiów wkracza na piętro dyrektorskie i wpada w wir w powojennych zmagań firmy.

Lekturę powieści usprawnia przede wszystkim chęć poznawania fascynujących światów i intrygujących bohaterów kreowanych przez Kloosa. Złożona historia wojny i powojennej dynamiki relacji międzyplanetarnych sprawia, że książkę już od pierwszych stron czyta się z zapartym tchem. Wydarzenia opisane są w sposób, który od samego początku buduje napięcie, ale… W pewnym momencie zauważyłam, że koniec powieści zbliża się nieubłaganie, a punkt kulminacyjny wciąż zdawał się niepokojąco odległy. To sprawiło, że kluczowe wydarzenia dla finału Wstrząsów Wtórnych były bardzo pospieszne, jakby spisane na chybcika. Wiele wątków nagle się zatrzymało, a ja spojrzałam na książkę Kloosa w zupełnie inny sposób – wciąż była niezwykle ciekawa, a rozwój fabuły nie pozwalał oderwać oczu od stron – cała powieść okazała się jedynie wprowadzeniem do serii. Niezwykle bogatym w treść, otwierającym drzwi do nowego uniwersum, lecz jedynie wprowadzeniem.

 

Aleksandra Idziak

Mogą Cię zainteresować

Martyna Raduchowska w ekipie „Cyberpunk 2077”
Gry komputerowe MAT - 7 listopada 2016

Wiedźmin: Dziki Gon (The Witcher: Wild Hunt) wraz z dwoma dodatkami (Serca…

Marcin Podlewski „Głębia 2. Powrót”

O autorze: Marcin Podlewski Tytuł: Głębia 2. Powrót Wydawnictwo: Fabryka Słów Premiera…

T.C. McCarthy „Podziemna Wojna: Genoboty”
Fantastyka Ebola - 26 lipca 2014

Wojna uzależnia i fascynuje Oscar Wendell, głodny sławy korespondent trafia w sam…

Fahrenheit