Lubię rozwiązywać różne zadania szachowe. Niemal codziennie sprawdzam się w kilku z nich. Niedawno trafiłem na rozwiązanie, które mnie zaskoczyło i zdziwiło, a jednocześnie natchnęło do rozmyślań o testach na SI. I wymyśliłem!
Wystarczy SI dać do rozwiązania zadanie szachowe. Jeśli go nie rozwiąże, znaczy, że mamy do czynienia z człowiekiem, bo normalni ludzie nie grają w szachy ;-D
Jeśli rozwiąże, to trzeba będzie ocenić w jaki sposób :)
W podanej pozycji program komputerowy zaproponował ruch wskazany na screenie. W pierwszej chwili pomyślałem, że to jakiś błąd w algorytmie, bo przecież białymi można dać szacha skoczkiem i wziąć wieżę. Po dłuższym przemyśleniu doszedłem do wniosku, że zaproponowany ruch wcale nie jest błędem, bo ostatecznie prowadzi prawdopodobnie do szybszego zakończenia gry.
I tu nasunęła mi się ciekawa konkluzja – przeciętny człowiek, o ile nie jest świetnym szachistą, prawdopodobnie nie wpadnie na ruch zaproponowany przez bota. Ewentualnie będzie potrzebował dużo głębszej analizy, żeby wpaść na to rozwiązanie. W normalnej grze każdy przeciętny szachista wymieni skoczka na wieżę, bo to mu da wyraźną przewagę i praktycznie pewność wygranej bez konieczności robienia dalszej, męczącej analizy. W kolejnych ruchach wystarczy wymienić hetmana za wieżę i w końcówce z przewagą tylu pionów „nie da” się przegrać.
Ciekawi mnie, jak w przyszłości naukowcy rozwiążą kwestię „lenistwa” SI. Czy będzie to symulacja lenistwa tak, jak to dziś robi się w programach do analizy partii szachowych, gdzie program nie pracuje z pełną mocą obliczeniową i prawdopodobnie popełnia „umyślnie” błędy? A może zaimplementują jakiś mechanizm przypadkowości, np. do popełniania drobnych błędów? Tylko co wtedy z ludzkością?
A.Mason
Pobierz tekst:

A.Mason „A dla ludzkości”
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej animacji wykonanej przez Masona – adaptacji czeskiego opowiadania…

A.Mason „Fenomen komiksu na odcinku”
Uczciwie mówiąc, nigdy fascynatem komiksów nie byłem, choć bardzo je lubię. W…

Red-Akcje nr 15
Giętkość dziennikarskiego języka niezmiennie zadziwia RedAkcję F-ta. Na portalu TVN24 czytamy w…