ISSN: 2658-2740

Cel Zewu Zajdla

W poprzednim odcinku mogliście przeczytać o genezie akcji pod kryptonimem Zew Zajdla. Teraz wypadałoby więc napisać o tym, jaki jest cel tej całej zabawy. A dokładniej, to jakie są to cele, bo tu królować będzie liczba mnoga, a nie pojedyncza! Zatem lecimy od początku:

Cel pierwszy – oczywisty. Doprowadzić do tego, aby jak najwięcej głosujących na Zajdla czyniło to po zapoznaniu się ze wszystkimi nominowanymi utworami. Aby na kartach do głosowania były cyfry przy każdej nominowanej pozycji. A po co? Bo tylko w taki sposób możemy sprawić, że zwycięzcy będą wyłonieni w sposób maksymalnie miarodajny i uczciwy.

Cel drugi – zwiększyć ilość osób głosujących na Nagrodę. I tu też powodem jest chęć sprawienia, by Zajdle były przyznawane w jak najbardziej reprezentatywny sposób. Bo matematyka jest nieubłagana – czym większa grupa głosujących, tym bardziej miarodajne wyniki. Czym więcej ludzi wypełni karty, tym lepiej zadziała metoda australijska. A cel ten można osiągnąć poprzez zachęcanie ludzi do brania udziału w samej akcji oraz w głosowaniu.

Cel trzeci – promować Nagrodę. Nie ukrywajmy tego, że rozpoznawalność „marki” Nagrody im. Janusza A. Zajdla w Fandomie nie jest wysoka. Starsze fandomowe pokolenie coś jeszcze wie i pamięta, ale cała masa młodszych stażem sióstr i braci w fantastyce ma na ten temat mgliste pojęcie. Zew Zajdla chciałby to chociaż odrobinkę, zmienić. Stąd, pachnąca amatorszczyzną, ale jednak, działalność promocyjna. Nie ograniczająca się jedynie do aktywności sieciowej, ale też prowadzona na konwentach.

Cel czwarty – edukować. Jak już wspominałem w poprzednich notatkach, nie da się nie zauważyć, że wokoło Nagrody narosło kilka mitów, teorii spiskowych, gorących punktów czekających tylko na detonację. I wiele z nich wynika z niezrozumienia pewnych mechanizmów, zapisów regulaminowych, itp. A mój pozytywistyczny umysł podpowiada, że jak będziemy na spokojnie tłumaczyć, wyjaśniać i demonstrować, to być może uda nam się rozbroić przynajmniej kilka z owych min i pułapek. I to działa!

I to by było chyba na tyle. Jak uważacie, że coś przegapiłem (co wielce możliwe), to piszcie w komentarzach.

No i jeszcze na koniec zła wiadomość – ciąg dalszy nastąpi!

A tu znajdziecie poprzednie notatki:

Notatka nr 1 – Zew Zajdla a Nagroda im. Janusza A. Zajdla

Notatka nr 2 – Geneza Zewu Zajdla

Mogą Cię zainteresować

Akredytacja wspierająca – czemuż by nie?!
Zew Zajdla Jacek Falejczyk - 6 czerwca 2018

Żeby zagłosować na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla wcale nie trzeba jechać…

Zajdel 2021 przypomnienie o nominacjach
Coraz mniej czasu na nominowanie do Nagrody Fandomu Polskiego im Janusza A. Zajdla
Aktualności Jacek Falejczyk - 19 kwietnia 2022

Już tylko dwa tygodnie zostały na zgłaszanie Waszych propozycji do Nagrody Fandomu…

ZZ przypinki
Zew Zajdla, a Nagroda im. Janusza A. Zajdla
Zew Zajdla Jacek Falejczyk - 21 kwietnia 2019

Obiecałem jakiś czas temu krótką serię wpisów systematyzujących zasady, ideę, koncepcję akcji…

Fahrenheit