Ziemkiewicz przypomina swoją
"Śpiącą królewnę" twierdząc, że prorocza:
https://x.com/R_A_Ziemkiewicz/status/18 ... 6380773672
Po raz kolejny zresztą:
https://x.com/R_A_Ziemkiewicz/status/14 ... 7924640768
Cóż... Sprawnie napisane, na Zajdla zasłużyło. Ale prorocze? Raczej zrodzone z tych samych sentymentów, co wcześniejsze
"Pięknie jest w dolinie", późniejsze
"Bomba Heisenberga" i
"Autobahn nach Poznań" Ziemiańskiego, i równoległe "
Ja, Gelerth" i
"Demony wojny" Pasikowskiego.
Ot, opowieści o naszych dzielnych żołnierzach na tym czy owym tle... I nie ma tam nic nowoczesnego, poza ew. gadgetami, tam są fantazje mocarstwowe w wydaniu XIX-wiecznym. Paradoksalnie,
"Topolny i Czwartek" Lema czy różne ramoty Trepki (
"Dziewczyna nie z tej ziemi",
"Nowa Polska" - z trylogii, którą z Boruniem spłodził), są bardziej nowoczesne bo fantazjują o przewagach nadwiślańskich fizyków-atomistów np.
Przy czym, owszem, można uznać za przytomną - a nawet cyniczną - obserwację, że zachodnie
tłuste koty mogą chcieć wyciągać kasztany z ognia rękami naszych
młodych wilczków, a te ostatnie przebierać nogami na myśl o tym - w nadziei, że coś sobie ugrają, ale to nie ma nic wspólnego z SF, zwł. jeśli brać pod uwagę termin rozpoczęcia bałkańskiej misji OBWE:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojsko_Po ... pokojowych
I polski udział w Pustynnej Burzy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_w_Zatoce_Perskiej
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas