strona główna     -     konkurs     -     archiwum fahrenheita     -     stopka redakcyjna     -     napisz do nas
 
Spis Treści Logo
DZIAŁY STAŁE

451 FAHRENHEITA - EuGeniusz Dębski
"...Abstrahując od racji ichnich w ogóle, czyli nie wnikając w to, który z nich ma rację, irytujące - delikatnie rzecz ujmując - jest to, że każdy z nich jest przekonany, że wolno mu w imieniu narodu..."

LITERATURA - Fahrenheit Crew
"Ja żyję! Tak sądzę. Pewności nabiorę, kiedy włączą światło. Pierwsza myśl po przebudzeniu: "I'm alive! Tylko co tu tak ciemno?" Niemądre, prawda? Zamiast podejść do własnego wskrzeszenia z należytą powagą, zaczynam od problemów energetycznych..."

KNTT Stirlinga - Fahrenheit Crew
Redakcja Fahrenheita zaprasza do udziału w konkursie na temat twórczości S.M. Stirlinga. Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania, by mieć szanse wygrania nagród, ufundowanych przez wydawnictwo ISA (www.isa.pl).

BOOKIET - Fahrenheit Crew

RECENZJE - Fahrenheit Crew

KOMIKS - Krzyszto

STOPKA
Jeżeli interesuje Cię to, z kim masz do czynienia, możesz tam zaglądnąć. Oprócz adresów mail redakcji znajdziesz tam także nasze mor... twarze.


PUBLICYSTYKA

Globalizacja literatury? - A.Mason
"...Poważne zastrzeżenia mam także do fantasy. Tu już nie amerykański, ale ogólnoświatowy mismatch można obserwować. No, może przesadzam - europejski..."

Kto zamawiał ruskie?! - Paweł Laudański
"...Tym razem będzie nieco inaczej niż podczas dwóch poprzednich posiłków; miast jednego większego dania szef kuchni poleca dwa mniejsze..."

Piszemy Bestsellera cz. II - Andrzej Pilipiuk
"...Skąd biorą się redaktorzy? Przeważnie z przypadku. Trafiłem w życiu na kilku różnych. Byli wśród nich niedoszły biolog, technik urządzeń chłodniczych, dentysta, świadek Jehowy, grafik komputerowy..."

Barbarzyństwo - Wojciech Świdziniewski
"...Barbarzyństwo to płonący Rzym, deptany stopami Wandalów, to Europa łupiona przez Wikingów, jak i swastyka tryumfalnie maszerująca w potokach krwi przez połowę świata..."

O tym jak dr hab. Drzewiński magią... - A.Cebula
"...Kim jest Andrzej Drzewiński, chyba wszyscy wiedzą: jeden z naszych najlepszych pisarzy SF. Wiedzą przynajmniej nieco starsi czytelnicy i lamentują przy każdej możliwej okazji, że ostatnio mało pisze..."

Jaka piękna katastrofa - Tomasz Pacyński
"...Wahadłowce pojawiły się, gdy już widać było jasno, że na Marsa to my raczej nie polecimy. Były jednym z ostatnich akordów wyścigu zbrojeń, technologicznej rywalizacji zimnej wojny. I takim reliktem pozostały..."

W odmęcie pamięci - Rafał Ostuda
"...Pamięć krąży gdzieś na granicy świadomość, zbyt oczywista, by absorbować uwagę w większym stopniu. Nie jest cechą właściwą człowiekowi, nie jako taka..."

Cała prawda o APPF - EuGeniusz Dębski
"...Aktywny Fanlud. Poza tym, że czytają i kochają, chcą jeszcze wiedzieć. Więcej. Ile się da. Czasem ta pazerność przyjmuje formę ukierunkowaną na tylko Tolkiena, na wyłącznie "Star Wars", nic poza Sapkowskim..."


PARA - NAUKA I OBOK

Pięć minut - Tomasz Pacyński
"...Jak w przypadku katastrofy Challengera, to właśnie druga minuta startu okazała się krytyczna. Wtedy w krawędź natarcia skrzydła orbitera uderzyła pianka izolacyjna, oderwana od głównego zbiornika paliwa..."

O tym, po co komuś nic - Adam Cebula
"...Ot, pewien szczegół. Jeśli mamy komputer, mamy w nim BIOS. Co to jest, z punktu widzenia informatyka, zapewne jest mniej lub bardziej jasne. Jak jednak ten kawałek komputera działa?..."


 
LITERATURA

Zobaczyć czerwień - Maja Lidia Kossakowska
"...Zatrzymał się na chwilę, wyciągnął z kieszeni papierosa. Pstryknął palcami, spomiędzy których natychmiast wystrzelił nikły płomyk. Osłonił pełgające światełko drugą dłonią. Przypalił, zaciągnął się..."

Czy ktoś tu widział Boga? - Rafał Kosik
"...Przeszedłem przez bramę. Chodnik doprowadził mnie do przebieralni. Za parawanem zrzuciłem ubranie - to samo, które miałem w momencie śmierci. Jak w ogóle dusza może posiadać ubranie, o telefonie komórkowym nie wspominając?..."

Bajka o wampirach - Grzegorz Buchwald
"...Nagle okazało się, że jego przemyślane figle nie były do końca przemyślane, jakby w swych założeniach "na każdą okazję" nie przewidział jakiegoś szczegółu i teraz dopiero sobie uświadomił, że może istnieć opresja, której nie pokona dziecięcy żywioł..."

Królewska Wysokość - K. i K. Urbańskie
"...Uspokójcie się w końcu, dziady! - zagrzmiał, a jego twarz nabrała purpurowej barwy. Po sali przeszedł szmer niezadowolenia, jednak nikt nie śmiał się głośno odezwać. Zwróciwszy na siebie uwagę, mag wygładził szatę..."

Wszystko dobre... - Ondřej Neff
"...Nie złość się, Carla, ale dla ciebie wolę być Paul Smeley z agencji Magnum. Paulie jestem tylko i wyłącznie dla mojej mamy. Gdybym pozwolił ci zwracać się do mnie per Paulie, miałbym wrażenie, że jestem nie w porządku wobec mojej mamy..."

Sen o powrocie - Michal Jedinák
"... Otworzył oczy, ale silne, bolesne promienie słońca zmusiły go do natychmiastowego ich zamknięcia. Osłonił je więc dłonią i przez wąskie szpary między palcami ostrożnie spojrzał w kierunku drugiego hibernacyjnego sarkofagu..."

KRÓTKIE SPODENKI
"W tym miesiącu tylko dwa szorty, ale za to jakie! ;-)"


EFEMERYDA

Aglomeracja - nonFelix
"...Świat jest podzielny. Wszystko składa się z mniejszych elementów, a wszystko składa się z mniejszych elementów. Przyparcie stworzone jest z sypkiego piasku i dźwięku, który splata maleńkie ziarenka..."ZAKUŻONA PLANETA

Motyl - Adowity
"...Czy wspomniałam już o stereotypach? Policjant po przejściach. Steven Segal, Arnold Schwarzenegger, czy nasz rodzimy Marek Konrad. Dalszego wymieniania sobie i Wam, czytelnicy, oszczędzę..."


 
 

Poprzednia 01 Następna