strona główna     -     konkurs     -     archiwum fahrenheita     -     stopka redakcyjna     -     napisz do nas
 
Spis Treści   Logo
DZIAŁY STAŁE

451 FAHRENHEITA

LITERATURA

KNT FAHRENHEITA

BOOKIET

RECENZJE

SPAM (IENTNIKA)

KOMIKS

STOPKA

HOR-MONO-SKOP

LUDZIE LISTY PISZĄ

KTOKOLWIEK WIDZIAŁ...


PUBLICYSTYKA

Współczesna słowacka
science-fiction
- Martin Králik
"...Obecny stan słowackiej science-fiction wynika z kilku przyczyn. Słowacja, jako część byłej Czechosłowacji jest nadal silnie związana z Czechami zarówno ekonomicznie jak i mentalnie..."

Katastroficznie
o niecałej dupie Maryny
- Adam Cebula
"...Wszedłem do księgarni, bo lubię książki. W domu mnie nauczono, potem przez lata sam się przekonałem, że szacunek dla słowa pisanego zawsze procentuje..."

Dlaczego powinniśmy pisać
fantastykę dla kobiet?
- D'Bill
"...Na oko, prasę możemy podzielić na kobiecą i - chciałoby się - męską. Tak nie jest. Dzielimy ją na kobiecą i resztę..."

My own, private... - Idaho
"...Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś żyć na Ponurej Ziemi, kiedy jedna grupa ludzi uznała, że inna grupa bardzo jej przeszkadza - powinieneś zaopatrzyć się w niezbędny zestaw, dzięki któremu zorientujesz się w sytuacji i nie skonasz marnie na takim czy innym froncie..."

Piszemy Bestsellera cz. 5 - Andrzej Pilipiuk
"...W dzisiejszym odcinku opowiemy sobie o realiach historycznych i fantastycznych, których zachowanie ma nadać naszemu dziełu polot intelektualnej przygody..."PARA - NAUKA I OBOK

Straszenie motylem - A.Cebula
"...Czasami coś okazuje się za proste, żeby się o tym dało podyskutować w dystyngowanym towarzystwie. Czasami trzeba coś skomplikować, by wyglądało na bardzo złożone..."


 
LITERATURA

Piołun i miód (fragment) - Ewa Białołęcka
"...Ludzie z Miasta Na Drzewach oglądali się za Promieniem i to sprawiało, że czuł się dość nieswojo. Zdążył przywyknąć, że w swoim sfatygowanym stroju myśliwego wtapia się w tło..."

Wspomnienie - Tomasz Pacyński
"...Ogień całkiem już przygasł. Brzozowe polana pochłonął żar, rozsypały się w siwy popiół, lekki, drżący od ciągu powietrza w kominie. Może gdzieś głęboko, pod grubą, szarą warstwą drzemią jeszcze iskierki..."

Hoża młynarka - EuGeniusz Dębski
"...Obaj walczący mieli już dość pojedynku. Ramiona im omdlewały, z coraz wyraźniejszym wysiłkiem unosili tarcze, zamachy mieczem wyprowadzali, starając się używać wszystkich jeszcze jako tako funkcjonujących mięśni..."

Pakt - Tadeusz Oszubski
"... Budynki klasztorne o dachach krytych szarym łupkiem tonęły w grafitowym mroku. To wówczas, z purpurowymi smugami porannego słońca, znaczącymi bielone wapnem ściany, do klasztoru nadciągnęła śmierć..."

Zima w Kettchemet - Artur Rafał Skowroński
"...Skulony z zimna woźnica strzelił z bata. Konie z trudem szarpnęły wóz, ich kopyta zapadały się w puszystym śniegu. Wóz trzeszczał niemiłosiernie, jakby miał się lada moment rozpaść..."

Przyjaciel z żyta - Jaroslav Mostecký
"...Tata ciągle krzyczał. Spaliśmy z Tommym w stodole, by nie musieć go słuchać. Mama tak kazała. Powiedziała, że kto się zbliży do domu, dostanie w tyłek ze śrutówki parę grudek soli..."

KRÓTKIE SPODENKI
"W tym numerze szorty autorstwa: Eryka Ragusa, Łukasza Kulewskiego, Miroslava Žambocha"


EFEMERYDA

Niezwykłe przygody
zwykłego człowieka
- nonFelix


ZAKUŻONA PLANETA

Eliza - Necrosis
"...Oto mamy tekst, w którym w zasadzie nic się nie dzieje, przez całe siedem tysięcy z hakiem znaków. Taki sobie strumień świadomości narratora, z którego, o ile mogłem zrozumieć, wynika, ze napadła go własna iluzja zwana Elizą..."

Raport profesora Gandera - XXX
"...Przyznaję, że początkowo miałem zamiar wybrać kilka akapitów, albo wziąć połowę tekstu w myśl zasady "kto przeczytał dwa z nich, jakby czytał je wszystkie". Postanowiłem jednak wytrwać do końca..."


 
 

Poprzednia 01 Następna