Fahrenheit nr 69 - październik 2o1o
fahrenheit on-line - archiwum - archiwum szczegółowe - forum fahrenheita - napisz do nas
 
Spis treści

<|<strona 01>|>

Spis treści

 

 

DZIAŁY STAŁE

OKŁADKA

451 FAHRENHEITA

BOOKIET

RECENZJE

WYWIAD

GALERIA


PUBLICYSTYKA

Wampiry - Katarzyna Suś
"...Wampir – jak wygląda każdy widzi, a jak nie widzi, wystarczy włączyć telewizor lub też przejść się do najbliższej księgarni, a na pewno jakiś się trafi..."

Zasada eko-bateryjki - Adam Cebula
"...Czy znacie to wrażenie obcości, jakie powstaje, gdy człowiek czyta jakąś informację i nie rozumie, choć na pierwszy rzut oka nie ma czego nie rozumieć? Poniekąd, czegoś takiego nagminnie doświadczałem, czytając różnego rodzaju podręczniki..."

Historia w ujęciu całkiem marginalnym - Adam Cebula
"...Istnieją tak zwane pouczające historie. Niby tyczą czegoś zbyt konkretnego, a nawet marginalnego, ale w nich odnajdujemy tak zwaną kwintesencję. Sedno. Pewną prawdę ogólną, choć wywiedzioną na szczególnym przykładzie..."

Niezwykła historia prezerwatywy - Adam Przechrzta
"...Jednym z pierwszych użytkowników prezerwatywy miał być legendarny król Minos. Znanego z kochliwości władcę zmusiła do tego własna żona – Pazyfae, która rozwścieczona rozlicznymi zdradami małżonka..."

Fantasy z braku fantazji - Adam Cebula
"...Jest coś wkurzającego w pisaniu. Coś, co odkryłem po długich latach klepania w klawiaturę. Nie latach smarowania długopisem, ołówkiem czy piórem, ale właśnie klepania po klawiszach..."

Kilka zdań o Awangardzie - Adam Cebula
"...Po raz pierwszy od długiego czasu „zaliczyłem” cały konwent. Pierwsza refleksja, jaka mi się w związku z tym nasuwa to, że konwenty trzeba na swój sposób umieć. Każdy ma swoją specyfikę..."


PARA-NAUKA I OBOK

Solarigrafia... Obrazy malowane Słońcem - Snowman
"...Solarigrafia... Obrazy malowane Słońcem. Plasterki wycięte z czasoprzestrzeni. Obserwacje niedostrzegalnego. Kosmos uwięziony w puszce. Dzień, tydzień, miesiąc, kwartał, pół roku, rok..."

Teleobiektyw cz.1 - Adam Cebula
"...Obiektywy dla fotografa mogą być niebezpieczne, jak kasyna gry dla hazardzisty. Oprócz tego, że są raczej niezbędną częścią aparatu fotograficznego..."

O regulaminach konkursów fotograficznych i o prawach autorskich - A. Mason
"...Zwolennikiem tezy, że człowiek powinien robić tylko to, na czym się zna, nie jestem. Nie przeszkadza mi, jeśli ludzie zabierają się za rzeczy, o których nie mają kompletnie pojęcia. Mam jedynie alergię na głupotę ludzką..."

Wstępologia - Adam Cebula
"...Nie zawsze proste drogi prowadzą do celu. Ach, ta technologia! Ileż to razy wystawiła mój prosty rozum na tortury..."

LITERATURA

Bestie - Milena Wójtowicz
"...Muszę zapalić. Przez to wszystko wpadłam w cholerny nałóg. Teraz to już zupełnie wyglądam jak jakaś artystka alternatywna: rozczochrana, z obłędem w oczach, odpalająca jednego szluga od drugiego..."

Dzieci Astronautów - Karolina Majcher
"...Tego dnia siedzieliśmy na szarym, oszlifowanym przez wiatr (a wiatr u nas wiał często) głazie i rzucaliśmy kamieniami w płot. Płot był daleko, dlatego większość kamyczków odbijała się i spadała po naszej stronie..."

Czarodziej - Adam Cebula
"...Redaktor Kostrzycka, zwana Merliną, zeszła na złą drogę i prawie zaliczyła próbę samobójczą. Teraz siedziała w domu. Wpatrzona w wielkie okno analizowała, niczym komisja powypadkowa, jak do tego doszło..."

Reszta winy - Magda Manuszak
"...Coś wyrzuciło go z mroku w jasność. Hałas? Ruch? Nie wiedział. Desperacko próbował zatrzymać pod powiekami obraz ze snu – nie rozumiał, dlaczego to tak ważne, ale był pewien, że nie wolno mu zapomnieć..."


ZAKUŻONA PLANETA

Bezimienia - Bartłomiej B.
"...Gama zapachów i kolorów zmieniała się w ciągu dnia i nocy, od głębokich, cynamonowych czerwieni, do turkusowych zieleni i oszronionych błękitów. Równie urokliwa, co śmiertelnie niebezpieczna, nawet dla jej zwykłych mieszkańców:..."


NA CO WYDAĆ KASĘ

Zbieracz Burz, tom I (fragment) - Maja Lidia Kossakowska
"...Frey był teraz naczyniem gniewu, a to naczynie w każdej chwili mogło pęknąć, wylewając niszczycielską zawartość na każdą przypadkową krainę Kosmosu..."

Światło (fragment) - M. John Harrison
"...Gdzieś pod koniec wszystkiego ktoś zapytał Michaela Kearneya: „Co będziesz robić w pierwszej minucie nowego milenium?”..."

Spadkobierca Zakonu, księga 1 tom 2 (fragment) - Siergiej Sadow
"...Rozmowę z kupcem miał poprowadzić elf. Zaczął od tego, że w milczeniu położył kindżał przed niewysokim, chudym staruszkiem, którego cały czas świdrował wzrokiem..."

Miasto Szkła (fragment) - Cassandra Clare
"...Simon czekał na nią na ganku, rozwalony w fotelu z połamanymi sprężynami. Na kolanach trzymał Nintendo i zawzięcie dźgał ekran rysikiem..."

Rhezus. Tułaczka śladami konania (fragment) - Róża Jakobsze
"...<p>Gdy ją zobaczyłem, poczułem smutek i&nbsp;współczucie dla wszystkich kobiet, które znałem, żadna z&nbsp;nich nie dorastała jej do pięt..."

Tajny wywiad cara Grocha (fragment) - Andriej Bielanin
"...Znów ten sen... Co za idiotyzm! Trzeci raz w tym tygodniu. W ogóle nie mogę się wyspać... To była moja pierwsza sprawa. Nic się wtedy szczególnego nie zdarzyło, zapamiętałem ją tylko dlatego, że była pierwsza..."

Shriek: Posłowie (fragment) - Jeff VanderMeer
"...Mary Sabon powiedziała kiedyś o moim bracie Duncanie Shrieku, że „nie jest istotą ludzką, lecz ciągle tylko zbacza i wykracza”. Nie jestem pewna, co miała nadzieję osiągnąć tymi słowami..."

Wielka księga opowieści o czarodziejach tom 1 (fragment) - Antologia
"...Jego IBM stał na biurku milczący, obojętny, lecz kryjący w sobie moc. Nie był to najlepszy komputer na rynku. Jeśli porównać wydaną kwotę z oferowanymi możliwościami, to tak naprawdę był to jeden z najgorszych modeli..."

Studnia wstąpienia (fragment) - Brandon Sanderson
"...Król Elend Venture stał nieruchomo na murach Luthadel, spoglądając na wrogie wojska. Wokół niego na ziemię opadały wielkie płaty popiołu. Nie wypalony, biały popiół, jak w palenisku, lecz czarny i żrący..."

Rzeka bogów (fragment) - Ian McDonald
"...Niesiony prądem trup obraca się. W miejscu, gdzie Ganges przecina pięć betonowych pasm nowego mostu, na podporach osadzają się tratwy z rzecznych śmieci, girlandy gałęzi i plastiku..."

Fahrenheit

Magazyn  Literacki
s-f, fantasy i horror

Adres koresp.:

UP nr 43

skr.poczt. 69

85-858 Bydgoszcz

 

Telefon: 509 075 750

Adres mail: Redakcja

Uwaga: Pamiętać należy, że po pewnym czasie numer staje sie archiwalnym. Aktualną stopkę redakcyjną znaleźć można w numerze bieżącym na www.fahrenheit.net.pl

DOBRE MZIMU:

Tomasz Pacyński


DELEGAT NA WALHALLĘ:

Wojciech Świdziniewski


OJCIEC ZAŁOŻYCIEL:

EuGeniusz Dębski

 

RED. NACZELNY:

Dominika Repeczko

 

ZAST. RED. NACZ.:

Dorota Pacyńska

 

REDAKCJA:

Adam Cebula

Bartosz Czerwonka

Agnieszka Falejczyk

Jacek Falejczyk

Tomasz S. Gałązka

Marta Kisiel

Natalia Klaman

Małgorzata Koczańska

Magdalena Kozak

Łukasz Małecki


SEKR. REDAKCJI:

Karolina Kacprzak

 

BLOK WSCHODNI:

Marina Makarewska

 

WSPÓŁPRACUJĄ:

Ewa Białołęcka

Agnieszka Chojnowska

John Everson

Michał Foerster

Hanna Fronczak

Olga Gromyko

Ewa Hartman

Aleksandra Janusz

Alina Kalandyk

Marcin Kamiński

Mariusz Klimek

Martin Králik

Karolina Majcher

Wojciech Misiurka

Łukasz Orbitowski

Tadeusz Oszubski

Romuald Pawlak

Przemysław Pieniążek

Andrzej Pilipiuk

Katarzyna Pilipiuk

Alastair Reynolds

Małgorzata Szymanek-Wojciechowicz

Asia Witek

Marcin Witek

K. Wójcikiewicz

Milena Wójtowicz

Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do adiustacji tekstów, doboru tytułów i dokonywania skrótów nadsyłanych materiałów (nie mamy pojęcia, co to może znaczyć, ale zawsze się tak pisze. Jak dotąd nigdy nikomu nic nie zwróciliśmy).

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

< 01 >