ISSN: 2658-2740

Urodziny Ojca Założyciela

Aktualności Fahrenheit Crew - 26 stycznia 2021

Jak co roku przypominamy o kolejnej rocznicy pojawienia się na świecie EuGeniusza Dębskiego, bez którego nie byłoby

Urodziny Petera Wattsa

Aktualności MAT - 25 stycznia 2021

25 stycznia 1958 roku, czyli 63. lata temu, przyszedł na świat kanadyjski pisarz science fiction i naukowiec Peter Watts.

Nie żyje Mira Furlan

Aktualności Q - 22 stycznia 2021

20 stycznia 2021 zmarła Mira Furlan, fanom fantastyki znana jako Delenn (ambasador Minbari, późniejsza żona Johna Sheridana i współzałożycielka Sojuszu Międzygwiezdnego) z „Babylon 5” i Danielle Rousseau z „Lost”.

Urodziny Nancy Kress

Aktualności Fahrenheit Crew - 20 stycznia 2021

Siedemdziesiąt trzy lata temu, 20 stycznia 1948 roku, przyszła na świat amerykańska pisarka science fiction i fantasy Nancy Kress.

„The High Republic” – nowa era świata „Star Wars” wystartowała

Aktualności Q - 11 stycznia 2021

Wystartowała „The High Republic”, nowa, nieznana dotąd, era świata „Gwiezdnych Wojen”, epoka – jak sama nazwa wskazuje – rozkwitu Republiki Galaktycznej i (przypominającego w owym czasie Rycerzy Okrągłego Stołu) Zakonu Jedi, czas młodości Yody. Póki co ma charakter projektu wydawniczego, ale w przyszłości mogą pojawić się seriale i filmy o zbrojnych w świetlówki ;) sługach Mocy walczących z – wyłamującymi się ze schematu odwiecznego konfliktu Jasnej i Ciemniej strony – zagrożeniami: kosmicznymi piratami – Nihilami i drapieżnymi roślinami – Drengirami.

85 urodziny Lecha Jęczmyka

Aktualności A.Mason - 10 stycznia 2021

10 stycznia 1936 roku przyszedł na świat Lech Jęczmyk, eseista, tłumacz, publicysta, redaktor, żywa legenda polskiej fantastyki. To dzięki niemu miłością do fantastyki zaraziło się kilka pokoleń polskich czytelników.
Do najbardziej znanych osiągnięć Lecha Jęczmyka należy stworzenie kultowych antologii „Kroki w nieznane” i „Rakietowe szlaki”

Zmarł Wawrzyniec Podrzucki

Aktualności Fahrenheit Crew - 10 stycznia 2021

W czwartek 7 stycznia 2021 roku w wieku 58 lat zmarł nagle Wawrzyniec Podrzucki – pisarz science fiction, publicysta i naukowiec.

Doctor opowiada kim jest Master („Doctor Who”)

Aktualności Q - 6 stycznia 2021

W okresie świąteczno-noworocznym BBC postanowiło przypomnieć nam fragment odcinka sprzed trzynastu lat (zatytułowanego „The Sound of Drums”), który da się odbierać jako samodzielną opowieść z przeszłości Gallifrey – gawędę (czy też legendę) poświęconą postaci Mastera.

Kongres Futurologiczny 2021

Aktualności Fahrenheit Crew - 4 stycznia 2021

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej ma zaszczyt i przyjemność poinformować, że w dniach 12-14 września 2021 roku odbędzie się ogólnopolska konferencja poświęcona fantastyce naukowej oraz futurologii pod nazwą „Kongres Futurologiczny 2021”.

Zmarł Guy N. Smith

Aktualności Q - 3 stycznia 2021

24 grudnia 2020 umarł Guy N. Smith, pisarz zły, ale jednak kultowy i bardzo popularny w Polsce (przynajmniej w latach ’90 zeszłego wieku, kiedy to jego powieści wydawane przez Phantom Press rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki).

40. urodziny Agnieszki Hałas

Aktualności MAT - 31 grudnia 2020

31 grudnia 1980 roku przyszła na świat Agnieszka Hałas – doktor nauk biologicznych, tłumaczka (tekstów naukowych, specjalistycznych oraz beletrystycznych) oraz autorka fantasy.

James Edwin Gunn nie żyje

Aktualności MAT - 29 grudnia 2020

Dzień przed Wigilią, 23 grudnia 2020 r. zmarł James Edwin Gunn – amerykański pisarz fantastyki naukowej, redaktor, wykładowca oraz krytyk.

Zmarł Stanisław Remuszko

Aktualności Q - 28 grudnia 2020

26 grudnia 2020 zmarł Stanisław Remuszko, działacz podziemnej Solidarności, publicysta m.in. „Gazety Wyborczej” (znany z głośnego wzięcia rozbratu z jej redakcją), społecznik. W środowisku fanów SF&F znany jako redaktor i felietonista „Małej Fantastyki” i założyciel Towarzystwa Hobbitycznego oraz Towarzystwa Amatorów Niektórej Twórczości Stanisława L. (Lema).

Którędy na Targi Poznańskie?

Konkursy Fahrenheit Crew - 21 grudnia 2020

Może to być romans, kryminał, a nawet horror. Ważne, by w powieści pojawiły się targi. Nie trzeba też znaleźć odpowiedzi na pytanie: „Którędy na Targi Poznańskie?”. To właśnie hasło przyświeca konkursowi literackiemu, który Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupa MTP organizują w setną rocznicę powstania targów poznańskich.

„Tygodnik Powszechny” czci Rok Lema

Aktualności Q - 21 grudnia 2020

„Tygodnik Powszechny” (pismo, z którym Mistrz był związany przez całe dorosłe życie) uczcił nadciągający Rok Lema specjalnym dodatkiem okolicznościowym (zatytułowanym, po prostu, „2021. Rok Lema”).
Zawartość w/w dodatku dostępna jest również – bezpłatnie – w Sieci

Rocznica urodzin Alfreda Bestera

Aktualności MAT - 18 grudnia 2020

18 grudnia 1913 roku przyszedł na świat Alfred Bester – scenarzysta telewizyjny i radiowy, redaktor, scenarzysta komiksowy oraz wybitnym pisarzem science fiction.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!