numer XLIII - grudzień 2004
fahrenheit  on-line     -     archiwum     -     archiwum szczegółowe     -     forum fahrenheita     -     napisz do nas
 
Stanisław Truchan Literatura
<<<strona 24>>>

 

Tannenbaum unter den Linden

 

 

Alfowi wciąż jeszcze dźwięczał w uszach głos matki: “Skoro już się uparłeś, żeby lecieć, to przynajmniej uważaj! Przede wszystkim leć wysoko. Wiesz, jak wygląda przypływ”. Elwira oczywiście musiała dorzucić swoje trzy grosze: “A niech się utopi. Przecież możesz mieć następnego, nie? Może będzie spokojniejszy, nie będzie go tak nosiło po wszystkich górach i dziurach”. Matka spojrzała na nią wzrokiem bazyliszka z bajek dla dzieci, ale dziewczyna udała, że tego nie widzi. Chyba uważała, że w dwa dni po piętnastych urodzinach może sobie pozwolić na więcej niż zwykle.

No cóż, fizycznie rzeczywiście zaczynała przypominać dorosłą kobietę. Wszelkie wątpliwości co do tego faktu rozwiał pewien czerwcowy wieczór, kiedy matka poleciała skrzydlakiem do Neeskensów, a siostra wcześniej niż zwykle zamknęła się w łazience. Między łazienką a kuchnią, pod samym sufitem, było małe okienko... Elwira chyba nic nie zauważyła. A Alf postanowił więcej nie kusić losu; ta praktyczna lekcja anatomii miała być ostatnią.

Ciekawe, skąd się wzięła ta różnica między nimi. Matka była szatynką o szarych oczach, Alf – brunetem o smagłej cerze, a Elwira – jasną, niebieskooką blondynką. Pod wpływem ciepłej wody jej alabastrowa skóra nabierała różowej barwy...

Siostra Alfa nie mogła nawet zbyt długo przebywać na słońcu, żeby się nie przypiec na czerwono. Zawsze potem miała gorączkę. To już lepiej być brunetem. Choć może w przypadku dziewczyn jest inaczej: kiedyś, w czasach przed Masakrą ktoś podobno powiedział, że mężczyźni wolą blondynki.

Chłopiec oczywiście wiedział, jak wygląda przypływ. Ale wiedzieć to nie to samo, co zobaczyć na własne oczy. Do niedawna nie mogło nawet być mowy o tym, by matka pozwoliła mu wsiąść do skrzydlaka i przelecieć nad doliną w chwili, gdy spienione wody Morza Sandomierskiego zalewają dolinę rzeki. Zdarzyło mu się kilkakrotnie widzieć końcowy efekt przypływu: leniwie falujące odmęty w miejscu, w którym wcześniej parowały w słońcu błotniste rozlewiska na dnie doliny, a wśród nich wiła się jaśniejsza wstęga rzeki. Rzeka – ta w najbliższej dolinie, położonej o parę kilometrów na wschód od farmy – nazywała się Biała. Podobno w dawnych czasach, przed Masakrą, była dopływem Dunajca. Teraz obie rzeki wpadały do Morza Sandomierskiego. Dunajec płynął ku północy szeroką doliną po drugiej stronie masywu Lubinki i Wału, daleko za farmą Neeskensów. Oczywiście tamtą dolinę na zachodzie też zalewał teraz przypływ. Raz na kilka miesięcy bagna w dolinach Białej i Dunajca stawały się dnami zatok, których głębokość sięgała co najmniej dwudziestu metrów... Później te masy wód spływały z powrotem do morza, które cofało się, odsłaniając ruiny miasta na niewielkim płaskowyżu u wylotu doliny Białej. A kiedy przychodził kolejny przypływ, nikt by się nie domyślił ich istnienia; wśród rumowisk, na najwyższym wzniesieniu, sterczała tylko śmieszna wieżyczka o stożkowym dachu, pokryta nierdzewną blachą, połyskującą metalicznie w promieniach słońca.

Matka mówiła, że miasto nazywało się Tarnów.

W tym roku – rzecz dziwna – był to dopiero pierwszy przypływ. A przecież już się zaczynał lipiec... Normalnie o tej porze dolina miała za sobą już dwa albo trzy takie kataklizmy, zmuszające do panicznej ucieczki chmary błotnego ptactwa, polującego zawzięcie na wszelkiego rodzaju płazy żyjące wśród rozlewisk. Ale matka twierdziła, że to w gruncie rzeczy jest normalne: przypływy zdarzają się bardzo nieregularnie, czasem co kilka tygodni, innym razem w odstępach kilkumiesięcznych. Taka już ich natura.

Woda Morza Sandomierskiego była tylko nieznacznie zasolona. Rośliny rozlewisk – typowo słodkowodne – doskonale się do niej przystosowały. Na bagnach żyły też żaby i traszki, które Alf spotykał na mokradłach poza zasięgiem przypływu. Kwitły tam nawet kaczeńce.

Wielka wyprawa, na którą Alf właśnie wyruszał, do niedawna była dla niego marzeniem ściętej głowy. Jeszcze rok temu... No, ale ten rok to nie tamten: teraz Komornicki-junior miał już trzynaście i pół roku, a ze skrzydlakiem radził sobie świetnie, równie dobrze, jak niektórzy dorośli, albo i lepiej. Niedawno wytknął nawet parę błędów Svenowi, gdy ten przyleciał, by zainstalować nowe oprogramowanie w komputerze. A Sven miał już dwadzieścia sześć lat i nauczył się pilotować skrzydlaka w czasach, gdy Alf dopiero zaczynał raczkować.

Przed startem Alf zerwał kilka soczystych brzoskwiń z drzewek rosnących obok garażu. Koszyczek z owocami postawił obok siebie, na siedzeniu dla pasażera. Jeszcze tylko sprawdzić stan baterii... W porządku, dopiero co naładowana, prażyła się w słońcu chyba pół dnia. Jakby co, jest jeszcze zapasowa. Dobrze, że to lato i nie trzeba tej baterii podłączać do prądnicy... Aha, i koniecznie trzeba sobie zapewnić przychylność Anioła. Alf dotknął dwoma palcami – dużym i wskazującym – obrazka za szybą na pulpicie sterowniczym i nisko pochylił głowę. Skrzydlata istota patrzyła na niego nieruchomym, ale wszystkowidzącym spojrzeniem dużych, niebieskich oczu; prośbę o przychylność i opiekę na pewno przyjęła do wiadomości i zapamiętała. Zresztą każdy Anioł miał tylko jednego podopiecznego – wraz z nim się rodził i umierał, a mówiąc ściśle, łączył się duchowo z Chórami Archanielskimi – więc pamięć miał mniej obciążoną niż przeciętny komputer.

Skrzydlak wzniósł się na wysokość kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Na razie leciał na północ. Z lewej strony Alf widział wzgórze, gdzie przecinały się trzy drogi prowadzące – już od prawie stu lat – znikąd donikąd. Za skrzyżowaniem, na Zagórzu, mieli swoją farmę Neeskensowie: dwumetrowy, zwalisty blondyn imieniem Pim i niższa od niego o głowę, ciemnoskóra Geraldine. Z Neeskensami trudno się było dogadać; mówili językiem podobnym do tego, jakim posługiwała się rodzina Schönbergów, ale jednak nie tym samym. Zresztą z Wolfim Schönbergiem Alf przyjaźnił się od dziecka, więc nauczył się jego języka – twardego, nieco gardłowego – sam nie wiedząc kiedy. Z językiem Neeskensów było inaczej: ani okazji, ani potrzeby, bo dzieciaki tamtej pary ledwo odrosły od ziemi. Podobnie było z pięcioma innymi językami, jakimi posługiwali się znani mu mieszkańcy południowego wybrzeża. José Quiroga i jego żona jako tako dogadywali się w języku, którym posługiwała się większość mieszkańców tych okolic. Podobnie było z rodziną Urho Kaleviego i Mircei Macovescu. Sven i Ole nawet nauczyli się poprawnie wymawiać zdanie o chrząszczu, który brzmi w trzcinie. Tarkan Demirel był wujkiem Wolfiego i doskonale znał język, którym posługiwali się Schönbergowie. Alf nie widział więc powodu, by się któregokolwiek z tych języków uczyć. Wyjątkiem – bardzo szybko, niemal z dnia na dzień, dzięki nieprzeciętnym zdolnościom językowym Komornickiego-juniora – stał się ostatnio język rodziny Lagrange’ów. Ze względu na Mireille.

Elwira powiedziała kiedyś, że większość ludzi w okolicy mówi tym samym językiem, co Komorniccy, więc nie warto sobie zawracać głowy żadnym “guten Morgen” Schönbergów czy “bonjour” Lagrange’ów albo “buenos días” Quirogów; niech raczej oni nauczą się poprawnie mówić “dzień dobry”. Jednak Alf był zupełnie innego zdania. Jemu sprawiał ogromną satysfakcję fakt, że rozumiał prawie każde słowo wypowiedziane przez Wolfiego i mniej więcej co drugie padające z ust Pima Neeskensa czy Jacques’a Lagrange’a lub jego żony Chantal. A poza tym... Ileż było tej “większości”? Najwyżej sto farm w promieniu trzydziestu kilometrów...

Farma położona najdalej na południe – spośród tych, które Alfowi zdarzyło się odwiedzić – położona była na wzgórzu o zabawnej nazwie Zimna Wódka. Stamtąd widać już było góry. W tych górach podobno też ktoś mieszkał, i to nie pod samymi szczytami, ale w dolinach. Tam przypływ już nie docierał.

A wódka – o czym od niedawna wiedział – rzeczywiście powinna być zimna. Ma wtedy lepszy smak. Oczywiście, on jeszcze nie wiedział, jak smakuje ten napój. Wódkę pito zresztą rzadko, bo recepturę znali tylko Jodłowscy i Maciaszkowie; wytwarzali tej wódki niewiele, najwyżej po litrze na każdego chętnego. Zdarzyło mu się skosztować tylko piwa z czumizy i win owocowych domowej produkcji. Najlepsze były te z brzoskwini. Oczywiście nigdy nie pozwalano mu wypić więcej niż szklankę piwa albo małą szklaneczkę wina. Te małe szklaneczki nazywano – nie wiadomo czemu – literatkami. Pochodzenia tej nazwy nie potrafił Alfowi wyjaśnić nawet pradziadek.

Alf minął rozwidlony dąb o trzech pniach i skręcił w prawo, wznosząc się równocześnie ponad korony kilkudziesięcioletnich drzew. W dole, po prawej stronie, zobaczył niewielki, biały budynek. Właściwie nie budynek, a budyneczek: gdyby jego łazienka zajmowała taką powierzchnię, czułby się bardzo pokrzywdzony przez los. Ściany budynku lśniły w słońcu, aż oczy bolały.

Pradziadek nazywał to coś “kapliczką”. Ale co to takiego kapliczka – tego już wyjaśnić nie potrafił.

Przelatując nad wierzchołkiem potężnej lipy rosnącej obok tajemniczego zabytku, pamiętającego czasy Masakry, Alf postanowił, że wyląduje tutaj w drodze powrotnej.

Rozlewiska w dolinie Białej znikły pod masami wód napływających z północy. Patrząc w dół, Alf wzdrygnął się. Umiał pływać, ale w starciu z tą spienioną kipielą nie miałby szans. Pochłonęłaby go w ciągu jednej sekundy. Po kilku dniach, gdy wody z powrotem spłyną do morza, ktoś by go może wygrzebał z mułu... a może nie. W gruncie rzeczy ta druga możliwość była bardziej prawdopodobna.

Wyłączył muzykę – nagranie przedpotopowego (a raczej “przedmasakrowego”) zespołu o nazwie ABBA, śpiewającego w jakimś bełkotliwym języku, trochę podobnym do tego, którym posługiwał się Wolfi i jego rodzina, ale jednak niezrozumiałym – i opuścił szybę, by wsłuchać się w szum przyboju. Silnik latającej maszyny pracował niemal bezgłośnie. Jedynym dźwiękiem, jaki docierał do uszu chłopca, był teraz szum spienionych fal. Kojarzył mu się ze sztormem na pełnym morzu. Alf nie miał wprawdzie pojęcia, jak wygląda sztorm na pełnym morzu, ale potrafił go sobie wyobrazić. Przeczytał niedawno napisaną przed Masakrą książkę o podróży przez ocean. Prawie połowy kartek brakowało, ale przynajmniej był początek i koniec.

Po drugiej stronie doliny chłopiec zauważył podłużny kształt, tak samo jak jego skrzydlak posuwający się ku północy równolegle do skraju doliny. Wolfi?

– Wolfi?! – krzyknął, włączając komunikator.

– To ja. Cześć, Alf! – W głośniku też było słychać szum fal, i Wolfi natężał gardło, starając się go przekrzyczeć. On też opuścił szybę.

– Puścili cię?!

– No! A ciebie?

– Musieli! Tylko zabronili lecieć na drugą stronę! Ale zaraz tam będę!

– Ty nieposłuszny, niegrzeczny bachorze! – roześmiał się Wolfi.

W pięć minut później oba skrzydlaki leciały jeden za drugim na północny zachód. Prowadził Wolfi, Alf leciał w odległości jakichś dziesięciu metrów za nim, ale nieco wyżej – na wypadek, gdyby pierwszy skrzydlak nagle zwolnił. Po prawej stronie mieli porośnięte bukowym lasem – i straszącym nagimi pniami martwych drzew, zniszczonych przez kataklizm zwany Masakrą – strome zbocze Słonej Góry. Po lewej, słabiej zalesiony stok Lubinki, gdzie kępy drzew sąsiadowały z szerokimi polanami, porośniętymi dzikim owsem i kwitnącą pomarańczowo zajęczą brukwią. Dotarli wreszcie do wylotu doliny; tam Biała – wciąż szeroko rozlana wśród bagnisk zarośniętych krzakami karłowatej wierzby – wpadała do Zatoki Świebodzińskiej.

– Teraz to już prawdziwe morze! – szepnął przejęty Wolfi. Jak zwykle w takich chwilach, mówił w swoim własnym języku.

– Już zalało Spiralę – zauważył Alf. – Widać tylko wieżę i krzyż.

Spirala* była najokazalszym budynkiem położonej ongiś w tym miejscu osady o nazwie Tarnowiec. Dla jej mieszkańców musiała mieć jakieś szczególne znaczenie; wszystkie ich domy legły w gruzach, a ta budowla, widać solidniej zbudowana, przetrwała Masakrę prawie bez szwanku... Dwa skrzyżowane pręty na szczycie jego wieży były zapewne jakimś symbolem; Alf próbował się czegoś na ten temat dowiedzieć od pradziadka, ale staruszek twierdził, że nic nie wie. Dziecko, ja się urodziłem już po Masakrze, tłumaczył. Wiem, że dawniej się na to mówiło kościół, że raz w tygodniu wszyscy tam chodzili... Ale nic więcej ci nie powiem.

– Może ten krzyż to jakiś symbol religijny? – zastanawiał się teraz Wolfi.

– Hmmm... Na żadnym obrazku z Aniołem niczego takiego nie ma...

– No to może symbol Chórów Archanielskich? – drążył dalej młody Schönberg. – Skoro Archaniołów się nie maluje...

– Może... Słuchaj, polecimy na Górę Masztową? Zobaczymy, czy w ogóle widać ruiny.

– No to lećmy.

Wylądowali mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Masztem a ruinami twierdzy, która istniała podobno wcześniej niż położone w dole miasto. Maszt był gigantyczną, metalową konstrukcją, która przed Masakrą służyła podobno do przekazywania fal radiowych. Tak przynajmniej twierdził pradziadek; Sven – choć nie wiedział, czy tak było naprawdę – z całą powagą potwierdził, że to możliwe. A Sven znał się na rzeczy.

– Patrz! Ten śmieszny daszek na wieży ledwo widać! – Wolfi wskazał palcem lśniący punkt wśród wzburzonych odmętów.

– Byłeś tam kiedy?

– Jeszcze nie. Ale teraz już mi pozwalają latać trochę dalej. Więc jak tylko woda opadnie...

Usiedli na kępie dzikiego owsa i w zadumie patrzyli na wzburzone wody zatoki. Poziom wody podniósł się już o kilkadziesiąt metrów i należało się spodziewać, że to jeszcze nie koniec. Jeszcze parę godzin i przypływ osiągnie nieprzekraczalną do tej pory granicę, docierając do podnóża Czarnej Wieży. Może nawet zaleje tamtą wyspę na północy... Chociaż nie: Lisia Góra – bo tak od zamierzchłych czasów nazywano ten płaski piaszczysty spłacheć lądu odległy od ruin Tarnowa o jakieś dziesięć kilometrów – położona była zbyt wysoko, by całkowicie zniknąć pod powierzchnią wody. Przypływ zaleje najwyżej połowę jej obszaru.

Jako małe dzieci obaj często sobie wyobrażali, że przypływ drzwiami i oknami wdziera się do ich domów... Niby wiedzieli, że to niemożliwe, ale myśl o takim obrocie sprawy przyprawiała ich o palpitację serca. A jeśli któryś z nich pomyślał o tym wieczorem przed zaśnięciem...

– Alf, jak myślisz, dowiemy się kiedyś, co się tak naprawdę stało? Co to właściwie było, ta cała Masakra? – zapytał Wolfi, patrząc rozszerzonymi oczami na szarobiałą kipiel w dolinie.

Był starszy od Alfa o jeden dzień. Gwoli ścisłości, o niecałe dwadzieścia dwie godziny. Wyższy o głowę. Silniejszy. A jednak teraz – bardziej niż kiedykolwiek – Wolfgang Schönberg był po prostu Wolfim. Wolfikiem, jak czasem żartobliwie nazywał go Alf. Takim samym jak on, ciekawym świata, wszędobylskim, trochę przewrażliwionym dzieciakiem, którego świat przerażał pustką swoich bezkresnych przestrzeni, gdzie przy każdym nieostrożnym kroku można było się potknąć o ruiny.

Na Alfa matka czasem gderała, że nie powinien się zajmować “niektórymi sprawami”, bo to “do niczego nie prowadzi”. To ona twierdziła, że jest “przewrażliwiony”. A te “niektóre sprawy” to była historia sprzed około stu lat. Tajemniczy kataklizm, w rozmowach dorosłych nazywany Masakrą. Na czym ten kataklizm polegał – tego nie wiedział nawet pradziadek. Albo po prostu udawał, że nie wie.

– A kto nam powie, Wolfi? – westchnął Alf. – Może nie chcą, żebyśmy się dowiedzieli, a może naprawdę sami nie wiedzą...

– Bo wiesz... to jest trochę dziwne... – myślał głośno Wolfi, mrużąc swoje brązowe oczy, kontrastujące z dość jasnymi włosami. Te oczy odziedziczył chyba po matce, nieco korpulentnej brunetce imieniem Tansu, siostrze Tarkana Demirela, najlepszego w okolicy mechanika zajmującego się naprawą i konserwacją skrzydlaków; Rudolf Schönberg, ojciec Wolfiego, był niebieskookim blondynem, podatnym na porażenie słoneczne w jeszcze większym stopniu niż Elwira Komornicka.

– Wszystko jest dziwne – przyznał mu rację Alf.

– Na przykład te stare drzewa – ciągnął Wolfi. – Nie wiadomo dlaczego uschły, ale ciągle stoją. Już prawie sto lat. I niby normalnie się palą... ale zrobiły się jakieś takie... twarde. Twardsze od normalnego drewna.

– A zauważyłeś? Na niektórych ruinach jest coś takiego jak... jakby polewa na porcelanie. Skąd się to wzięło?

– Czyli... to na pewno nie było coś takiego jak trzęsienie ziemi albo tajfun, tylko sto razy większe – podsumował Wolfi.

– Więc albo jacyś przybysze z kosmosu zniszczyli Ziemię... – zaczął Alf.

– Albo... Słyszałeś, że kiedy na Ziemi żyły miliony ludzi, wszystko było robione w takich dużych... jakby warsztatach...

– Wiem, Wolfi. One się nazywały fabryki.

– No i wszystko naraz się rozleciało – dokończył Wolfi. – Bo oni wtedy za mało dbali o ochronę... eee...

– Środowiska – dokończył Alf.

– Ale dlaczego nikt nie chce o tym mówić? – zastanawiał się Wolfi.

– Pewnie uraz... eee... psychiczny – powiedział Alf bez przekonania.

– Może...

Alf uniósł głowę.

– Leci jakiś skrzydlak – zauważył. – Od zachodu.

– To doktor Nowak. – Wolfi od razu rozpoznał latający pojazd. – Przedtem leciał na zachód, chyba do Lagrange’ów.

– Może Chantal już urodziła?

– Może...

Wolfi niespodziewanie uśmiechnął się.

– Wiesz, Alf, nie chciałbym wchodzić z butami w wasze sprawy... Ale zauważyłem, że kiedy Sven i Ole lecą zająć się czyimś kompem, to jakoś zawsze im wypada droga przez Łazy. Czy to Ole interesuje się pewną blondynką, czy może...

– Nie wiem. – Alf demonstracyjnie wzruszył ramionami. – Elwira mi się nie zwierza. A to twoje “może”... Wiesz, wcale mi nie zależy, żeby mieć w domu faceta, na którego będę wołał “tata”. I to jeszcze takiego, który w ogóle nie jest do mnie podobny, a wygląda, jakby przyleciał z... tej, no... Afryki.

– Której może już nie ma... Ale przecież ty Svena zawsze lubiłeś?

– Bo to właściwie starszy kumpel. Wiesz, że on jest chyba o pięć lat młodszy od mamy.

– No i co z tego?

W odpowiedzi Alf tylko wzruszył ramionami – tym razem bardzo energicznie, niemal gwałtownie. To oznaczało, że uważa dyskusję za zakończoną. A nawet, że za chwilę może się zdenerwować.

Jednak to, że jego dom był – w zasięgu lotu skrzydlakiem – jedynym, w którym nie było żadnego dorosłego mężczyzny (nie licząc osiemdziesięcioletniego pradziadka), trochę mu przeszkadzał. A nawet drażnił. Był źródłem dyskomfortu psychicznego, niemal kompleksu. Niby nikt nie pytał o przyczynę, nikt im tego nie miał za złe – ale czegoś brakowało. I coś było nie w porządku. Kobieta, która – jak jego matka – miała dzieci, ale nikt nie wiedział, kto jest ich ojcem, była kimś, kto samym swoim istnieniem popełniał towarzyski nietakt. Wprawdzie nikt tego głośno nie powiedział, ale Alf czuł, że wszyscy albo prawie wszyscy tak myślą... I że pojawienie się jakiegoś mężczyzny w ich domu trochę zmieniłoby sytuację...

Ale Sven... Nie, starszy z “latających informatyków” zbyt sobie cenił niezależność. I raczej nie przepadał za monotonnym życiem siewcy czumizy i hodowcy perliczek.

 

* * *

 

Skrzydlak miękko wylądował obok grubego pnia największej z lip rosnących za kapliczką. Te okazałe drzewa wyrosły chyba wkrótce po Masakrze: strzeliste, rozłożyste, górujące nad rachitycznymi bukami odległego zaledwie o kilkanaście metrów lasu i nad dziwnymi martwymi pniami drzew zniszczonych ongiś przez kataklizm. W ich koronach uwijały się tysiące trzmieli; rozpoczynający się właśnie miesiąc nieprzypadkowo nazwany został lipcem...

Przed Masakrą hodowano podobno jakieś inne owady, które zapylały kwiaty i wytwarzały bardzo smaczny miód. Alf nie znał nawet ich nazwy. W stosie szpargałów zgromadzonych na strychu znalazł napisany w nieznanym języku podręcznik biologii, w którym natrafił na ilustrację przedstawiającą tegoż owada w trakcie zapylania kwiatu akacji. W tym nieznanym nikomu języku owad nazywał się “bee”. Śmieszna nazwa. A w dodatku na następnej stronie tej samej książki obok słowa “bee” figurowały dwa inne, napisane kursywą: Apis mellifera. Z tego już Alf zupełnie nic nie rozumiał.

Białe ściany kapliczki pokrywała cienką warstewką substancja, którą Alf przed godziną porównał do polewy na powierzchni porcelanowego naczynia. Jeszcze jeden ślad kataklizmu sprzed wieku.

Po drugiej stronie kapliczki piętrzył się wysoki na półtora metra zwał gruzu, zarośnięty dzikim owsem, pokrzywami i innym zielskiem. Alf zauważył, że z kępy ostu coś wystaje: końcówka metalowego pręta, krawędź jakiejś płytki z trudnego do zidentyfikowania materiału...

Może nie wybuchnie? – pomyślał, podchodząc i biorąc metalowy pręt do ręki. Pociągnął. Spod kępy zielska wyłonił się znajomy kształt: krzyż, taki sam, jak na szczycie Spirali.

Warto by jeszcze sprawdzić, co to jest ta biała płytka, pomyślał i powtórzył ten sam manewr. Korzenie chwastów nie stawiały oporu, puściły swój łup przy akompaniamencie cichego szmeru, jaki wydał osypujący się szary pył. Biała płytka okazała się ceramicznym prostokątem o poobtłukiwanych brzegach. Przez jej środek biegł nieco zatarty, ale wciąż jeszcze czytelny napis: ŁOWCZÓWEK.

Może tak się kiedyś nazywało to miejsce? – pomyślał chłopiec, chowając swoje znaleziska do bagażnika. Spojrzał na zegarek: dochodziło południe. Obiad miał być o wpół do drugiej. Z tej odległości dotarłby do domu na czas nawet piechotą. Nie musiał się spieszyć. A – sam nie wiedząc dlaczego – za wszelką cenę chciał zostać dłużej w tym miejscu. Może dla tego miodnego zapachu lipowych kwiatów? Albo po to, by posłuchać brzęczenia trzmieli w koronach drzew?

Położył się na trawie i zamknął oczy. Nie zasnął, ale wydawało mu się, że czas przestał płynąć, a przestrzeń utraciła swoje banalne trzy wymiary. Było tylko owadzie brzęczenie, cichy szmer słabego wietrzyka w gałęziach i refleksy słonecznego światła przenikającego przez liście drzewa...

I wtedy usłyszał śpiew. Chór męskich głosów. Dość licznych. Nawet bardzo licznych, prawdę mówiąc. W promieniu stu kilometrów nie było na tym pustkowiu tylu ludzi. Śpiew narastał, potężniał z każdą chwilą.

W końcu Alf zaczął rozróżniać poszczególne słowa. Język był mu doskonale znany. Ten sam, którym posługiwali się Schönbergowie.

O Tannenbaum, o Tannenbaum,

Wie treu sind deine Blätter.

Du grünst nicht nur zur Sommerzeit,

Nein, auch im Winter, wenn es schneit

– śpiewał chór złożony z setek mocnych, męskich głosów.

Co tu może znaczyć? – zastanawiał się Alf. Niby wiedział, o jakie drzewo chodzi – ale cała reszta była dla niego prawdziwą czarną magią. W końcu wiecznie zielone drzewo to nic szczególnego. Choćby taka lipa – pod koniec roku stare, żółknące liście jeszcze się trzymają gałęzi, a młode pąki już zaczynają się zielenić... A co takiego szczególnego ma w sobie ta jodła? Chyba to, że w okolicznych lasach można znaleźć tylko pojedyncze okazy tego drzewa.

Es schneit. O tym zjawisku też słyszał. To się zdarza podobno gdzieś na północy, gdzie klimat jest o wiele zimniejszy. Czyli gdzieś w pobliżu bieguna – tam, gdzie żyją (albo żyli) Eskimosi. Para wodna nie tylko się skrapla w górnych warstwach atmosfery, ale zastyga w mikroskopijne grudki lodu, te łączą się, tworząc białe płatki... Ale tam, gdzie występuje to zjawisko, żadne drzewa nie rosną. Jodły też nie. Może dawniej... W czasach, kiedy jeszcze nie było Morza Sandomierskiego, klimat w tych okolicach był podobno zimniejszy. Kiedyś ojciec Wolfiego mówił coś o przesunięciu biegunów...

O Tannenbaum, o Tannenbaum,

Du kannst mir sehr gefallen.

Wie oft hat nicht zur Weihnachtszeit

Ein Baum von dir mich hoch erfreut

– śpiewał chór.

I znów – niby wszystko jasne... ale co to takiego ten Weihnachtszeit? Chyba jakieś święto. I to święto bardzo radosne. Ale co ma do tego jodła?

A chór zabrzmiał nagle bardziej swojsko:

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:

Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi!

Czym prędzej się wybierajcie,

Do Betlejem pospieszajcie...

I znów mowa o jakiejś nocy. I to bardzo ważnej. Czy “Bóg” to jakieś imię? Jeśli tak, to czyje? Chyba kogoś ważnego, skoro stał się bohaterem pieśni... Trzeba będzie zapytać pradziadka. O ile wie. Albo też – o ile zechce powiedzieć.

 

* * *

 

– Dziadku, nie wiesz, kto to taki Bóg? To chyba jakieś imię?

Pomarszczona, pokryta brązowymi plamami dłoń znieruchomiała nad półmiskiem z sałatką jarzynową.

– Bóg? Skąd ci coś takiego przyszło do głowy? – zapytał dziadek, przyglądając mu się podejrzliwie.

Alf zmieszał się.

– Aaa... tak mi się przypomniało... Chyba gdzieś czytałem... Wiesz, w tych starych papierach na strychu...

Pradziadek pokręcił głową.

– Chyba coś słyszałem... Ale... Nie, nie wiem.

– Jesteś pewny, że to nie jest któryś z Archaniołów? – drążył dalej Alf.

– Archanioł? Bóg? – Staruszek z namysłem potarł dłonią pomarszczone czoło. – Eeee, chyba nie. Archaniołowie, tak samo jak Aniołowie, nie mają imion. Wiesz, że każdy z nas...

– Wiem, wiem – przerwał mu Alf. – Każdy ma swojego Anioła. A jak jest z Archaniołami? Poza tym, że śpiewają, żeby świat był piękniejszy?

– To chyba im ten śpiew nie za dobrze wychodzi... – mruknęła Elwira. – Pewnie nie mają słuchu.

Matka spojrzała na nią krzywo, ale nie odezwała się ani słowem. Chyba po prostu chciała uniknąć niepotrzebnej kłótni z córką, która – co ty kryć – była trochę pyskata.

– Poza tym nic. – Pradziadek wzruszył ramionami. – Archanioł to zbyt ważna osoba, żeby się zajmować głupstwami. Kiedy umrzesz, Anioł złapie twoją duszę i poleci z nią do Archaniołów... i tyle.

– Więc oni naprawdę nie mają imion? – dociekał Alf.

– A po co im?

Alf dał sobie spokój z dalszymi pytaniami. Opróżnił swój talerz i wybiegł do przedpokoju. Podniósł słuchawkę komunikatora i wystukał kod Wolfiego.

– Wolfi, możesz mi powiedzieć, co to takiego Weihnachtszeit? Albo Weihnacht?

W słuchawce zapadła cisza.

– Wei... Wei... Weihnacht? – Wolfi sprawiał wrażenie wyrwanego ze snu. – Nie mam zielonego pojęcia.

– Nigdy nie słyszałeś...?

– Tata, może ty wiesz, co to Weihnacht, albo Weihnachtszeit? – Podniesiony głos chłopca świadczył, że pan Rudolf Schönberg znajduje się dość daleko, może w sąsiednim pokoju albo w kuchni.

Odpowiedzi pana Schönberga Alf nie usłyszał.

– Tata też nie wie – poinformował go Wolfi w parę sekund później.

– A nie wiesz przypadkiem... Czy twoi przodkowie... albo ludzie mówiący tym samym językiem... Czy dla nich jodła była jakimś symbolem? Albo czymś, co było potrzebne w... eee... w dniu jakiegoś święta?

Znów gorączkowe konsultacje między młodszym i starszym Schönbergiem.

– Nie, nic nie wiemy – odpowiedział w końcu Wolfi. – Jeżeli tak, to może przed Masakrą. Tego już chyba nikt nie pamięta.

Nikt nie pamięta. Dokładnie tak samo, jak pradziadek.

– Alf, co ciebie dzisiaj męczy? – zapytała matka, kiedy wrócił do kuchni. – Co ty właściwie na tym strychu znalazłeś? Przecież tam chyba nie ma nic ciekawego. Nie chce mi się sprawdzać...

 

* * *

 

Lip było osiem. Naprzeciwko tej największej, rosnącej tuż za kapliczką, kuliła się najniższa i najcieńsza. Pozostała szóstka nie dorównywała wprawdzie najwyższej, ale najniższa, kryjąca się w jej cieniu, była przy nich prawdziwym karłem. Drzewa rosły w dwóch rzędach po cztery. Pomiędzy nimi biegła wąska ścieżka, nie wiadomo kiedy i przez kogo wydeptana. Być może zresztą nie była to ścieżka, a wąski pas ziemi, na którym nie rosła trawa...

– Wiesz – odezwał się Wolfi – podobno kiedyś było takie duże miasto... Nie wiem, jak się nazywało... I tam była Aleja Pod Lipami. Unter den Linden.

Usiedli na trawie pod najwyższym z drzew. Tak samo jak Alf przed dwoma dniami. Trzmiele wciąż tak samo jak wtedy brzęczały w koronach lip, a słońce, przedzierając się przez zasłonę liści, olśniewało feerią złoto-zielonego światłocienia.

– Ale super! – westchnął Wolfi. To “super” w jego języku brzmiało mniej więcej jak “zupa”, ale tym razem Alfa to nie śmieszyło. Jego ogarnął ten sam nastrój odświętnego rozleniwienia. Właśnie tak trzeba było to nazwać: odświętnego, uroczystego. Bo to nie było takie sobie zwykłe lenistwo, które sprawia, że człowiekowi nic się nie chce. Raczej przeświadczenie, że każdy ruch, a nawet myśl, byłyby czymś bardzo nie w porę.

Wyciągnął się na trawie i podłożył obie dłonie pod głowę, splatając palce. Wolfi zrobił to samo. Zielono-złote plamy światła nad ich głowami kontynuowały swój elfi taniec.

– Słyszysz? – szepnął nagle Wolfi, unosząc głowę.

– Słyszę – potwierdził Alf. – Spokojnie. Po to tu przyszliśmy.

O Tannenbaum, o Tannenbaum,

Wie treu sind deine Blätter.

Du grünst nicht nur zur Sommerzeit...

Wsłuchiwali się, chwilami wstrzymując oddech, w dźwięki nieznanej pieśni, której słowa – choć doskonale zrozumiałe dla nich obu – uchylały przed nimi rąbka zasłony kryjącej tajemniczy, niezrozumiały świat.

Potem jeszcze była ta druga pieśń – o czyichś narodzinach wśród nocnej ciszy. Tym razem Alfowi wydało się, że śpiew dobiega z dwóch różnych miejsc: jeden chór zaczął, a drugi z oddali wszedł płynnie w środek pierwszej zwrotki. Podzielił się tym spostrzeżeniem z Wolfim; okazało się, że on też zauważył.

– A to co? – Alf zerwał się z miejsca. Dźwięki dobiegające z najbliższej kępy rachitycznych buków stanowiły nieprzyjemny dysonans, zakłócający nastrój tego miejsca. Chór donośnych męskich głosów przycichł, zupełnie jakby uniosła go fala odpływu... Tylko odpływ się jeszcze nie zaczął. A jednak głosy oddalały się, aż w końcu umilkły.

– Kundlisy się gryzą – odkrył Wolfi.

Tak, to były kundlisy. Niewielkie drapieżniki o skudlonej, burej sierści. Roznosiciele wścieklizny. Na wypadek spotkania z tymi niesympatycznymi zwierzętami doktor Nowak co dwa lata kłuł wszystkich mieszkańców południowego wybrzeża swoimi strzykawkami... Że też musiało je przynieść akurat teraz!

Kundlisy zażarcie walczyły o jakiś pierzasty ochłap – chyba dziką perliczkę. Który z nich ją upolował – to już była ich słodka tajemnica. Na świeże mięso miały ochotę oba.

– Wszystko popsuły! – burknął Alf ze złością.

Nagle Wolfi czujnie uniósł głowę.

– Co to? Czujesz?

Tak, Alf też poczuł. Z kilkusekundowym opóźnieniem. Nie wiedział, z jakiego powodu, ale poczuł się nagle tak samo jak wtedy, gdy w piwnicy przepaliła się żarówka, a on wyobrażał sobie, że w każdym kącie czai się groźny potwór. Tym razem jednak strach był silniejszy: podchodził do gardła i kamieniał w twardą grudę, oślizgłą zimną łapą chwytał za serce, drugą – też lodowato zimną jak wnętrze zamrażarki – ściskał żołądek...

Spojrzał na Wolfiego. Chłopak był śmiertelnie blady. A więc obaj czuli to samo.

Alf uświadomił sobie nagle, że wie, kogo się boi. To byli oni – nieznani śpiewacy.

– Chodźmy stąd – szepnął Wolfi.

– Chodźmy – zgodził się. Sam byłby zaproponował to samo, gdyby Wolfi go nie uprzedził.

Gdy stracili kapliczkę z oczu, odetchnęli z ulgą.

– Tam chyba... chyba się kiedyś stało coś bardzo złego – szepnął Wolfi, siadając na polance porośniętej dzikim owsem, na skraju której zostawili skrzydlaki.

– Więc ten śpiew to... duchy? – Alf spojrzał na niego z niedowierzaniem.

Wolfi przez chwilę milczał, zastanawiając się, co ma odpowiedzieć.

– Może to miejsce jakoś... zapamiętało? Może jak się coś strasznego gdzieś dzieje, to się nagrywa jak na płycie? A potem przychodzi ktoś taki jak my i od razu słyszy i czuje. Albo...

– Albo co?

Wolfi znów przez chwilę się zastanawiał.

– Wiesz – odezwał się w końcu – kiedyś polecieliśmy do dziadka... I on mi opowiedział taką legendę. Podobno kiedyś byli ludzie, którzy uciekli swoim Aniołom, bo chcieli być wolni. A potem bardzo ich potrzebowali, więc próbowali je przywołać różnymi... eee... zaklęciami, albo czymś takim. Może oni wciąż ich szukają, wołają... Może ten śpiew...

– Czy swojemu Aniołowi można uciec? – zdziwił się Alf. – Niby w jaki sposób?

– Nie wiem, Alfi, nie wiem...

 

* * *

 

Okazało się, że mieli gości. Sven i Ole odwiedzili zamieszkałą na odległym o kilkanaście kilometrów wzgórzu Borys rodzinę Wróblów, a droga powrotna – jak zwykle – “wypadła” im przez Łazy. Sądząc po nastroju panującym w salonie, Wolfi mógł mieć rację...

Ole, prawie dwumetrowy szesnastoletni dryblas, opowiadał właśnie – po raz co najmniej dziesiąty – o tym, że jakiś jego przodek posiadał podobno moc rzucania zaklęć sprowadzających deszcz albo zapewniających urodzaj. Ów potężny czarownik mieszkał gdzieś daleko na południu, gdzie wszyscy wyglądali tak jak Ole i Sven, z tą tylko różnicą, że skórę mieli jeszcze ciemniejszą, a włosy bardziej kędzierzawe. Jednak potomstwo czarownika nie odziedziczyło jego niezwykłych zdolności, a jego wnuk czy też prawnuk opuścił rodzinne strony i wyjechał na północ – jak opowiadano w rodzinie Makumbów – “za chlebem”. Ole od razu “przyznawał się bez bicia”, że nie ma pojęcia, co to znaczy. Pewnie tam na południu panował głód... Może dlatego, że już żaden czarownik nie potrafił rzucić skutecznego zaklęcia, zapewniającego wysokie plony?

Alf też nie rozumiał, co to znaczy “wyjechać za chlebem”. Ale za to było dla niego oczywiste, że między młodszym Makumbą a Elwirą coraz mocniej iskrzy. W przypadku matki i Svena nie było to tak widoczne... ale chyba jednak też.

Elwira Makumba... Hmmm, brzmi całkiem nieźle. Paulina Makumba, w gruncie rzeczy też, czemu nie?

Ale ja nazwiska nie zmienię, pomyślał. Jestem Komornicki i koniec.

Prawdę mówiąc, ze swojego imienia nie był zadowolony. I absolutnie nie wierzył w rodzinną legendę, według której kosmita imieniem Alf odmówił powrotu na rodzinną planetę, bo zakochał się w siostrze praprapradziadka, podobno wyjątkowo urodziwej.

Nagle ni w pięć, ni w dziewięć pomyślał o młodszej o cztery miesiące Mireille Lagrange, której dopiero co urodził się młodszy brat – i niespodziewanie poczuł, że się czerwieni.

– Alf, odpływ się zbliża – zwrócił się do niego Sven. – Będziesz musiał się wybrać na borowiki.

Letnim i jesiennym odpływom rzeczywiście towarzyszył wysyp borowików i jeszcze paru innych gatunków grzybów. Można było wtedy znaleźć naprawdę dorodne okazy, i to bez wielogodzinnego łażenia po lesie z nosem przy ziemi.

– Faktycznie, chyba będę musiał – roześmiał się Alf. – Bo wy byście wszystkie rozdeptali. A potem byście twierdzili, że grzybów nie ma, i zresetowalibyście nam las.

– No, nie bądź wredny! – obruszyła się Elwira, po czym zadarła głowę w kierunku wznoszącej się na niebotycznej wysokości twarzy Olego.

Wszystko było jasne.

 

* * *

 

Masy wód, które przed kilku dniami zalały dolinę, teraz spływały z powrotem do Morza Sandomierskiego. W lasach rzeczywiście pojawiły się dorodne borowiki i podgrzybki. Tylko pogoda była niezbyt przyjemna: niby świeciło słońce, ale było duszno i parno.

Alf i Wolfi wybrali się na grzyby wkrótce po obiedzie. Przeczesywali las metodycznie, metr za metrem, raz po raz podnosili coś z ziemi i wkładali do koszyków...

I już po godzinie tego łażenia po lesie Alf pomyślał, że wolałby być sam.

W gruncie rzeczy było to coś niezwykłego. Nie zdarzyło mu się jeszcze nigdy, by towarzystwo Wolfiego mu przeszkadzało. Raz nawet Elwira zapytała go z ironicznym uśmiechem, czy woli Mireille, czy też może Wolfiego... Rzucił w nią wtedy ścierką do wycierania talerzy. A teraz...

Chyba wszystko przez tę głupią pogodę, pomyślał.

Jednak przyczyną była nie tylko pogoda. Alf był w nienajlepszym humorze już od rana. A mówiąc ściśle – od chwili, gdy rano zajrzał do pokoju matki i dla żartu połaskotał wystającą spod koca piętę. A od chwili, gdy zrobił to po raz drugi, było jeszcze gorzej.

Kobieta, która mówi przez sen, potrafi zburzyć spokój ducha niejednego mężczyzny. Własnego syna też.

A w dodatku to, co Alf usłyszał, w jakimś stopniu dotyczyło Wolfiego. I to – można by powiedzieć – dotyczyło podwójnie.

Po dwóch godzinach dreptania z nosem przy ziemi przysiedli na wyrwanej z korzeniami kłodzie buka pamiętającej czasy Masakry, leżącej u stóp niewielkiego osuwiska. Pełne grzybów koszyki stały obok, demonstrując całe bogactwu bukowo-dębowego lasu na północno-wschodnim stoku Łazów. O dwa kroki od nich zielenił się łan dzikiego owsa, stratowany kopytami sarn i jeleni, zryty kłami dzików. Ścieżką nieco poniżej przemknął kundlis. Warknął na ich widok, ale poszedł swoją drogą, płosząc dwa zające, białego królika i niewielkie stadko czarnych kur.

– Więc jednak Sven ma poważne zamiary? – odezwał się Wolfi. Bardzo nie w porę. To był akurat ostatni temat, na jaki Alf miał ochotę rozmawiać. I to jeszcze z Wolfim. Zwłaszcza z Wolfim.

– Mmmm...

– Zawsze to lepiej mieć faceta na stałe, a nie od przypadku do przypadku... No co ty?!

Wyraz twarzy Alfa przeraził Wolfiego. Ale na jakąkolwiek reakcję było już za późno. W sekundę później pięść Alfa rozkwasiła mu nos. A po upływie kolejnych dwóch leżał na mokrej, czarnej ziemi, a dłonie Alfa trzymały jego przedramiona w żelaznym uścisku.

– Gówno ci, gnoju, do tego, kto jest moim ojcem! Albo Elwiry! Jasne?!

Wolfi nie zdążył odpowiedzieć. Alf wstał i wymierzył mu kopniaka w lewy pośladek.

Zerwał się. Nie zastanawiając się nad tym, co robi, chwycił przeciwnika za gardło. Alf niemal zmiażdżył jego nadgarstki w swoich dłoniach.

– Puść! – jęknął Wolfi, rozluźniając chwyt. W sekundę później zwinął się w kłębek po kolejnym kopniaku, tym razem w krocze.

– Ty... ty... ty wredna gnido! – sapał Alf nad jego uchem.

Wolfi w końcu się wyprostował. Cios jego pięści sprawił, że Alf zobaczył wszystkie gwiazdy i na dodatek co najmniej połowę księżyców Jowisza i Saturna. Jego lewe oko zaczęło puchnąć z szybkością drożdżowego ciasta w piekarniku. Odpowiedział ciosem, po której usta Wolfiego rozkwitły czerwienią godną najokazalszych maków zakwitających właśnie na polanach porośniętych dzikim owsem. Chłopiec zatoczył się i tylko pień najbliższego drzewa uchronił go przed upadkiem.

– Powiedzieć ci coś, gnido?! – wysapał Alf, chwytając go za ramiona i potrząsając nim jak snopkiem słomy. – Tak cię interesuje, jak to było z moją matką... No to ci powiem. Dzisiaj rano wcześniej wstałem, ona jeszcze spała... I połaskotałem ją w piętę. Dwa razy. Za pierwszym razem sobie westchnęła: “Ruuudi!”, a za drugim “Taaarkan!”, szkoda, że nie słyszałeś!

W odpowiedzi Wolfi po prostu go opluł.

– Kłamiesz, palancie! – syknął.

Alf znów potrząsnął nim jak snopkiem. Głowa Wolfiego kilka razy stuknęła o pień buka.

Alf nagle puścił przeciwnika i cofnął się o krok. Wolfi usiadł w kucki i ukrył twarz w dłoniach.

– Wolfi, nic ci się nie stało? – Alf ostrożnie dotknął jego potylicy. Widok tej głowy odbijającej się jak piłka od twardego pnia sprawił, że zapomniał, co było przyczyną bójki.

– Nic, nic. – Wolfi uśmiechnął się blado. – A ty... Nie boli cię gardło? Przecież ja cię o mało nie udusiłem...

Alf usiadł obok niego na ziemi – i po chwili obaj beczeli jak niemowlaki w pieluszkach.

– Ty... ty mówiłeś prawdę... o tym łaskotaniu? – zapytał w końcu Wolfi, wycierając oczy.

– Koniecznie chcesz wiedzieć?

– Chciałbym.

Alf ciężko westchnął.

– Tak, mówiłem prawdę. No i... chyba widziałeś Elwirę, nie? I popatrz na mnie.

– To jeszcze o niczym nie świadczy...

– To w ogóle nie jest ważne. Elwira w tym tygodniu skończyła piętnaście lat. A twój tata poznał twoją mamę... chyba jakieś dwa miesiące później. Wujek Tarkan też jeszcze wtedy nie znał tej swojej Rity... Żaden na pewno nie działał na dwa fronty. Być może tak naprawdę jesteśmy kuzynami... Ale to mógłby sprawdzić tylko doktor Nowak. Tylko po co?

– No właśnie... – Wolfi ostrożnie dotknął rozbitego nosa. – Chodźmy już.

– No to chodźmy.

– Ty wiesz, gdzie jesteśmy? – zapytał zaraz potem Wolfi, wstając z ziemi i rozglądając się.

Alf przerwał sprawdzanie stanu swojego lewego oka i spojrzał we wskazanym kierunku. Obydwoma. Lewe przesłaniała ledwo widoczna mgła, a powieki trochę piekły.

– Aha, widać kapliczkę...

– Chodźmy tam.

– Zaczekaj! – Alf chwycił Wolfiego za rękę. – Tutaj rośnie jodła. Utnę gałązkę...

– Dobry pomysł. Aha, zaczekaj... Masz fajne guziki u koszuli, prawie jak złote.

– Ty też. I twoje zmieniają kolor. Zależy, pod jakim kątem pada światło.

W chwilę później dach kapliczki zdobiła jodłowa gałąź, na której jarzyły się w promieniach słońca dwie świetliste iskry.

A jeszcze później, gdy Alf i Wolfi położyli się na tych samych co poprzednio miejscach pod lipami, czuli się starsi o całe tysiąclecia. I wydawało im się, że za każdym krzakiem czai się wściekle warczący kundlis. Albo się skrada. Może nawet na dwóch nogach.

Poza tym wszystko było jak poprzednio. Tamci znów śpiewali.

O Tannenbaum, o Tannenbaum,

Dein Kleid will mich was lehren:

Die Hoffnung und Beständigkeit

Gibt Trost und Kraft zu aller Zeit

– niosła się pieśń ponad lasem, tym nowym, nieco karłowatym, ale jednak żywym, i tym starym, martwym od czasów Masakry.

– Chyba już wiem, co to była ta Masakra – odezwał się szeptem Wolfi.

– Ja chyba też – szepnął Alf.

Trzmiele wciąż wypełniały powietrze jednostajnym brzęczeniem.

– Aha – przypomniał sobie nagle Alf – musisz wpaść do mnie. Ja kiedyś znalazłem coś na strychu... ale potem zapomniałem. Muszę ci to pokazać.

 

* * *

 

W domu nie było nikogo. Matka z Elwirą chyba poleciały skrzydlakiem do Zalasowej, odwiedzić rodzinę Szymczaków. Wełnianka już dojrzewała, lada dzień trzeba było ją zebrać – a w całej okolicy tylko Szymczakowie mieli sprzęt do obróbki tych białych kudełków, z których potem powstawały spodnie, koszule i sukienki. Trzeba było się z nimi dogadać.

Chłopcy zostawili grzyby w kuchni i podreptali na strych. Alf poprowadził Wolfiego w odległy, ciemny kąt, gdzie stał drewniany kufer z najróżniejszymi szpargałami. Niektóre z nich – strzępy pożółkłego papieru, szczątki starych książek, jakieś mało czytelne mapy – pamiętały czasy poprzedzające Masakrę.

– Poczekaj, to było gdzieś na dnie... – mówił Alf, stękając z wysiłku. – To znaczy... trochę z boku... chyba z tej strony... Wiesz, ja szperałem w tym kufrze, kiedy miałem sześć albo siedem lat... jak tylko się nauczyłem czytać... I nie wszystko wtedy rozumiałem...

Wolfi cierpliwie czekał.

– O, mam – usłyszał w końcu.

To nawet nie był fragment książki, ale plik luźnych kartek – z początku, środka, końca... Całość zawinięta była w płachtę zadrukowanego papieru, pokrytego tekstem napisanym w nieznanym języku. Alf odwinął papier i wydobył jego zawartość.

Książka nosiła niezrozumiały dla nich tytuł: “Iliada”. Została napisana wierszem, w języku, jakim posługiwała się większość mieszkańców tych stron, ale bardzo archaicznym; nawet Alf nie każde słowo rozumiał, Wolfi tym bardziej.

– Tu znów jest to słowo – zauważył nagle Wolfi. – O, patrz: “bóg”.

– Jednak małą literą – zdziwił się Alf. – A ja myślałem, że to jakieś imię... zaraz... Zaczekaj!

Pobiegł jeszcze raz do kufra i wyciągnął tekturowe pudełko z napisem “E. Wedel”. W środku znajdował się tylko jeden strzęp papieru, rozsypujący się ze starości.

– Patrz! – pokazał kartkę Wolfiemu, trzymając ją ostrożnie dwoma palcami. – Widzisz? Tutaj to jest napisane dużą.

urt Vonneg – głosił napis u góry pożółkłego karteluszka. A nieco niżej, większymi literami: Niech Bóg pana błogosławi, panie Rosew. Litera “w” była naderwana z prawej strony; można się było domyślić, że nie był to jeszcze koniec słowa.

– Co to znaczy “błogosławi”? – zapytał Wolfi.

– A skąd ja mogę wiedzieć?

W chwilę później dwie głowy pochyliły się nad “Iliadą”, a raczej tym, co z niej pozostało. Przedarcie się przez kilkanaście luźnych fragmentów zapomnianego dzieła zajęło im prawie dwie godziny. A potem przez długą chwilę patrzyli na siebie w grobowym milczeniu.

– Więc oni... tak samo, jak my dzisiaj... – wykrztusił w końcu Alf.

– Tylko mieli narzędzia, a nie gołe ręce – uściślił Wolfi. – Jakieś miecze, strzały...

– Jak myślisz: oni wszyscy nie wiedzą? Czy może wiedzą, ale nie chcą, żebyśmy my też się dowiedzieli?

Wolfi wzruszył ramionami.

– Nie mam pojęcia. Ale przecież widać, że to nic nie da. Wystarczy popatrzeć w lustro.

 

* * *

 

Kuchnia znajdowała się po wschodniej stronie domu i mała tylko jedno małe okienko. Po południu było tam niezbyt jasno. Matka i pradziadek w pierwszej chwili nie bardzo wiedzieli, która z dwóch drobnych sylwetek stojących w progu jest Alfem, a która Wolfim.

– Alf, mogłeś te grzyby obrać, a nie zostawiać całą robotę dla nas! – burknęła matka z niezadowoleniem.

– Alf prowadził badania naukowe – wyzłośliwiła się Elwira. – Badał historię Masakry.

– A żebyś wiedziała! I nawet dużo się dowiedziałem... To znaczy dowiedzieliśmy.

Chłopiec podszedł do pradziadka i podsunął mu pod nos stronę tytułową “Iliady”.

– Może mi powiecie, że tego nigdy nie widzieliście? No?

Reakcja matki świadczyła, że faktycznie nie widziała. Z reakcji pradziadka wynikało coś zupełnie przeciwnego.

– Przecież wystarczy się zastanowić, żeby się domyślić, że to się musiało tak skończyć! Więc dlaczego nie powiecie prosto z mostu, że... że to ludzie...?

Dziadek uniósł pomarszczoną dłoń i swoim zwyczajem przez chwilę w zadumie pocierał czoło.

– Ale lepiej by było, gdybyście nie wiedzieli... – odezwał się w końcu.

– No i co z tego, żeśmy nie wiedzieli? Jużeśmy to przećwiczyli. Praktycznie.

Matka teraz dopiero coś zauważyła.

– Jak wy wyglądacie?! Co się stało?!

– Próbowaliśmy zacząć historię od początku – roześmiał się Alf. – Prawda, Wolfi?

– Mhm. Coś w tym rodzaju. Właściwie to próbowaliśmy uciec naszym Aniołom...

– Ale one tak łatwo nie rezygnują – dodał Alf. – Poradziły sobie z nami.

Elwira uważnie przyjrzała się ich koszulom i zapytała:

– I trzeba było im ofiarować gałązkę jodły na przeprosiny? Z dwoma guzikami od koszuli?

Alf i Wolfi spojrzeli na siebie porozumiewawczo. No tak, w drodze powrotnej Elwira z matką musiały wylądować koło kapliczki. Ciekawe, po co? Może chciały sprawdzić, co to tak błyszczy na jej szczycie?

– Tak jest – potwierdził Alf. – Koniecznie gałązkę jodły.

A Wolfi dodał:

– Bo wiesz, Elwira... Anioły zawsze to lubiły.

 

__________

* Dla sprawdzenia, o jaką budowlę chodzi, proponuję podróż pociągiem z Tarnowa w kierunku południowym (Stróże, Nowy Sącz, Krynica...). Po odjeździe z dworca w Tarnowie należy patrzeć w lewo.

 

Okładka
Spis Treści
451 Fahrenheita
Literatura
Bookiet
Recenzje
Spam(ientnika)
Permanentny PMS
Ludzie listy piszą
Andrzej Zimniak
Adam Cebula
Piotr K. Schmidtke
Andrzej Pilipiuk
W.Świdziniewski
K. Night Coleman
M.Kałużyńska
Adam Cebula
Adam Cebula
M.Koczańska
Adam Cebula
Tadeusz Oszubski
Toroj
Tomasz Franik
Stanisław Truchan
Joanna Łukowska
Andrzej Sawicki
GW
Feliks W. Kres
Tomasz Pacyński
Dariusz Spychalski
Marcin Mortka
 
< 24 >