ISSN: 2658-2740

125 rocznica urodzin Williama Fitzgeralda Jenkinsa

Aktualności MAT - 16 czerwca 2021

William Fitzgerald Jenkins, amerykański pisarz science fiction znany jako Murray Leinster, przyszedł na świat 16 czerwca 2021 roku w Norfolk (Virginia).

Jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia zadebiutował opowiadaniem The Foreigner, które ukazało się na łamach czasopisma The Smart Set. W ciągu kilku kolejnych lat znalazły się tam następne utwory Leinstera. W czasie I wojny światowej pracował w agencji rządowej The Committee on Public Information, dbającej o poparcie amerykańskiego społeczeństwa dla prowadzonych działań wojennych. Później opowiadania Leinstera zaczęły być publikowane w różnych magazynach pulpowych (takich, jak Argosy, Snappy Stories czy  Breezy Stories). W lutym 1919 roku, na łamach Argosy, ukazał się pierwszy utwór science fiction Leinstera pt. The Runaway Skyscraper.

W trakcie swojej kariery literackiej Murray Leinster napisał ponad tysiąc pięćset opowiadań oraz artykułów, przygotował czternaście scenariuszy filmowych, a także był odpowiedzialny za wiele scenariuszy audycji radiowych oraz seriali telewizyjnych.

Warto nadmienić, że w jednym z jego opowiadań, A Logic Named Joe z 1946 roku, pojawia się nie tylko koncepcja osobistego komputera (zwanego Logic), lecz także sieci, zapewniającej komunikację czy rozrywkę.

Z kolei Nagroda Sidewise za historię alternatywną (Sidewise Award for Alternate History) zawdzięcza swoją nazwę opowiadaniu Leinstera pt. Sidewise in Time.

 

Mogą Cię zainteresować

Nie znaleźliśmy żadnych powiązań.

Fahrenheit