ISSN: 2658-2740

75 rocznica urodzin Octavii E. Butler

Aktualności MAT - 22 czerwca 2022

Octavia E. Butler przyszła na świat 22 czerwca 1947 roku w Pasadenie (Kalifornia).

Butler wychowywała się w niepełnej rodzinie (jej ojciec zmarł, gdy miała siedem lat). Była nieśmiałym i nieco zamkniętym w sobie dzieckiem, co skutkowało niewielkim gronem znajomych, lecz jednocześnie skłaniało ją do lektury książek i czasopism, w tym zwłaszcza tych poświęconych literaturze science fiction. Pisaniem zainteresowała się już jako nastolatka – podobno po obejrzeniu filmu Devil Girl from Mars, stwierdziła, że stworzyłaby lepszą fabułę.

Pracę zawodową łączyła z nauką – kształciła się w zakresie historii. Później, myśląc o karierze literackiej, uczestniczyła w kursie organizowanym przez stowarzyszenie pisarzy z zachodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała, między innymi, Harlana Ellisona czy Samuela R. Delan’a.

Butler debiutowała na początku lat 70. XX wieku opowiadaniem Crossover. Pierwszą powieść Patternmaster opublikowała w 1976 roku – zapoczątkowała ona cykl Patternist. Poza nim stworzyła kilka innych serii, między innymi: Xenogenesis czy The Parable. W swoim dorobku miała ponad dwadzieścia powieści i kilkadziesiąt opowiadań (część z nich pojawiło się w zbiorach Bloodchild and Other Stories oraz Unexpected Stories).

Octavia E. Butler zmarła 24 lutego 2006 roku w wieku 58 lat.

Oficjalną stronę poświęconą pisarce można znaleźć tutaj.

Mogą Cię zainteresować

Nie znaleźliśmy żadnych powiązań.

Fahrenheit